Srbska solata

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

tema odprta - 8. avg 2016 19:45 | ogledi: 6.479 | odgovori: 9

Drage in dragi imam prošnjo . Potem, ko sem se dodobra zverziral v vlaganju kumaric in pese je pred menoj nov izziv: priprava srbske solate. Take taprave, kot so jo delale nekoč naše mame in babice. Prejšnji petek mi je toča sesekljala vrt bolj kot multipraktik in imam eno goro zelenega patadižnika in od tod ideja o srbski solati. Prosim za kak res dober recept bom hvaležen iz srca .

hedonist

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. avg 2016 21:27

enostaven in veliko let preizkušen recept, od moje tete, Srbkinje.

Za približno osem kozarcev: 1 kg zeleni in 1 kg rdečih paprik, 2 kg kumar, 2 kg zelenih paradižnikov, 2 kg čebule, 3 l vode, 2 dag soli, 3 dag sadkorja, 3 d olja, tri lovorjevi listi, 1 dl kisa za vlaganje, lahko tudi malo hrena.

 

Zelenjavo zrežeš na tanke rezance. V vodo daš vse začimbe razen kisa, v veliko posodo seveda, in ko zavre, streseš v to narezano zelenjavo. Ko ta zavre, dodaš kis in kuhaš še kakih pet minut. Naj se vse ohladi. Potem zelenjavo naložiš v kozarce, dobor  stisneš  in zaliješ s tekočino, v kateri se je kuhala. Seveda se ravnaš po okusu glede kislosti in začimb.

Na vrh zelenjave lahko križno položiš lesene paličoce, da jo pritiska navzdol. Kozarce dobro zapreš. 

 

Kaj pa turšija? Kose različne zelenjave daš v slano vodo, ki ji dodaš čisto malo kisa in popra, lahko tudi malo sladkorja. Lahko cvetačo, natrgano na cvetove, kose paprike, kumaro, majhne čebulice, kose bučk, na večje kose narezano zelje, korenj, zelen paradižnik. Za pet kg zelenjave potrebuješ okoli štiri do pet l vode, alkoholni kis, 15 dag soli in 10 do 15 dag sladkorja, cel poper. 1 l vode prekuhaš s  sladkorjem  in začimbami, v mlačno dodaš kis in malo vinobrana,  potem to zmešaš s preostankom hladne vode. V večjo steklenko ali leseno posodo daš oprano in očiščeno zelenjavo, preliješ s tekočino in dobri zapreš. Hraniš v hladnem in temnem prostru, dobro je, je tam tudi malo prepiha. Čez tri tedne je zelenjava nared. 


Tole pa od kolegics coolinarike: http://www.coolinarika.com/recept/sve-po-2-tursija/
mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 08. 2016 21:30

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

9. avg 2016 8:46

Hvala Mamamia, bolj me mika srbska kot turšija :) a zelja pa ne daš nič ?

hedonist

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. avg 2016 10:40

Sem pozabila še zelje napisat, je pa mama kdaj naredila tudi brez. Ga je bilo več za kisanje ... 

 

mamamia

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

11. avg 2016 10:57

Hedonist, če ne letos, pa drugo leto:

 

Recept moje mame za srbsko solato:

 

1 kg zelenega paradižnika

1 kg  kumaric

1 kg paprik ( rdeče + rumene)

1 manjša glava zelja

6 korenjev

4 čebule

 

Vse to drobno narežeš, daš v posodo, preliješ:

1,5 litra vode

pol litra alkoholni kis

15 dkg soli

10 dkg sladkor

lovor, celi poper v zrnju, malo korijanderja v zrnju

 

Vse narezano je prelila z vročo tekočino, premešala in pustila stati do naslednjega dne, pol je napolnila čiste kozarce, dala v pečico, vklopila na 100, pustila, da se je na to segrelo, ugasnila in kar v pečici pustila...

Solata se nam nikoli ni pokvarila, bila je čvrsta, tako smo imeli radi

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš."

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

11. avg 2016 17:14

O, babka, tole bom pa naredila. Je nisem že nekaj let delala, ker se mi je ni dalo kuhat. Hvala za recept.

branka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

12. avg 2016 9:02

Hvala Babka, pride  v poštev še letos, je še nisem delal sem imel druge projekte pa ni bilo časa. Spoorčim, ko bom in kakšna bo :)

hedonist

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

16. avg 2016 16:26

Jaz sem dve leti nazaj zaradi ostankov zelenih paradižnikov naredila srbsko solato, ki smo jo v moji mladosti jedli vsako zimo. 

Korenčke sem malo pokuhala in jih narezala na kolobarčke. Papriko, kumare, čebulo ( lepo izgleda rdeča) na rezine, paradižnik na koščke. Dodala sem tudi nekaj strokov česna na koščke, pa precej zelja narezanega na rezine. Meni je zelje v srbski solati zelo všeč. Vse skupaj sem posolila in pustila čez noč v hladilniku.  Večkrat sem mešanico premešala. Naslednji dan sem iz mešanice z rokami iztisnila sok. V posodi sem segrela mešanico, ki jo imam običajno za paprike (kis, voda, sladkor, sol, žlička olja) dodala cela zrna črnega popra, lovor in zelenjavo malo pokuhala. Še vroče  sem nadevala v kozarce. 

Hedonist, pa še en recept za vložene zelene paradižnike:

Paradižnike operemo, večje zrežemo, manjše pustimo cele.

Zavremo mešanico 1/2 l kisa, l vode,žlico soli, pol žlice sladkorja , 2-3 šalotke,  nekaj zrn popra, malo ostrega feferona ( 2cm) in z vročo mešanico zalijemo paradižnike. Pasteriziramo 20 min  pri 75.stopinjah. 

Feferon lahko izpustiš, jaz sem lani poskusno vložila male paradižnike s sladkimi feferoni. 

 

Sicer pa zgolj moje mnenje - vlaganje kumaric in pese je pa en tako preprosto delo, če imaš dober recept. 



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 16. 2016 18:26

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

22. avg 2016 18:19

Danes sem zelene paradižnike, ki so na eni strani počrneli zrezala na rezine in naredila eno manjšo količino srbske solate. Mešanico sem včeraj nasolila, pokrila s folijo in čez noč pustila v hladilniku. Danes odcedila, dala v kozarce in zalila z prevrelo mešanico kisa, vode 1:3, črnega popra, lovorja. Izgleda odlično.

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

čebulka  

član od: 31.1.2009

sporočila: 879

22. avg 2016 18:40

trixi pridna,tudi jaz tako delam srbsko solato je res zelo dobra samo da korenčka nič ne pokuham prej ampak ga narežem na čisto tanke rezine

čebulka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti