Kapucinka, kdaj se obere seme, za naslednje leto

Moro  

član od: 2.6.2016

sporočila: 67

tema odprta - 14. jul 2016 9:16 | ogledi: 5.703 | odgovori: 5

Pozdravljeni,

ker sem prvič letos sadila kapucinko in mi zelo lepo uspeva, bi bila vesela kakšnega nasveta kdaj lahko pobiram seme za posevek naslednje leto. Nekaj cvetov je že odcvetelo in ima zelene kuglice, ki se debelijo, ne bi namreč rada, da odpadejo na tla oz. sosedu na teraso (ne vem ali sploh odpadejo oz. kdaj odpadejo). Ker nimam izkušenj s pobiranjem semen te rastline bi res bila vesela kakšnega nasveta.

Lep pozdrav

 



Moro

Temo je spremenil(a) Moro dne 14. jul 2016 9:19

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

14. jul 2016 9:27

Počakaj, da bodo semena postala rumenkasta in se bodo že ob malo močnejšem dotiku odtrgala od peclja. Ja, vem, da jih tako nekaj odpade, a vedi, da je preveč semen slabo za rastlino, ker bo hranila transportirala v semena in ne v nastavljanje novih cvetov. zato je pametno, da pustiš (na primernih mestih) le toliko semen, kot si jih želiš, nato pa odcvetle cvetove sproti odstranjuješ. Proti jeseni pa le pusti nekja več semen in za naslednje leto se ti jih bo nabralo zadosti.

Tašna semena so že skopraj zrela. Nezrele pa tako ali tako lahko poješ, lahko jih vložiš v kis, kot kisle kumarice.

Naj ti lepo cvetijo, pri nas jim rečemo frajlice, ko imajo tako lepa krilca. Tudi na mojih onih jih letos nekja cveti.



rimljanka

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

14. jul 2016 10:33

Moro, če imaš kaj "viška" listov jih uporabi v solati, ali sesekljane na kakšnem namazu, brusketi...okus imajo malenkost pekoč, recimo kot rukola, vrtna kreša..lahko pa narediš odličen pesto...tu uporabi še cvetove kapucinke, bo tudi lepe barve..pol listov, pol cvetov, pistacije ali lešnike ali mandeljne, olivno olje, malo soli, po želji kakšen trd nariban sir in imaš res odličen pesto.

Vrtejbenka

Moro  

član od: 2.6.2016

sporočila: 67

14. jul 2016 10:42

Super, res najlepša hvala za odgovor in veliko nasvetov glede puščanja cvetov, sedaj si lahko vse skupaj predstavljam kako in kaj, res naj najlepša hvala! :) meni je ta rastlina res simpatična, ker je tako uporabna in povrhu še lepa, vsak dan si privoščim kak list ali cvet k zajtrku :) mislim, da jo bom gojila kar vsako leto tako se mi je vsedla v srce :)

Moro

Moro  

član od: 2.6.2016

sporočila: 67

14. jul 2016 10:49

Vrtejbenka je napisal/a:
Moro, če imaš kaj "viška" listov jih uporabi v solati, ali sesekljane na kakšnem namazu, brusketi...okus imajo malenkost pekoč, recimo kot rukola, vrtna kreša..lahko pa narediš odličen pesto...tu uporabi še cvetove kapucinke, bo tudi lepe barve..pol listov, pol cvetov, pistacije ali lešnike ali mandeljne, olivno olje, malo soli, po želji kakšen trd nariban sir in imaš res odličen pesto.

Vrtejbenka

Ta rastlina je res super okusna :) zanimivo je kako pikantna je, kjer so stebla, res popestri jedilnik. Tudi meni je všeč v solati. Super je kako solato naredi pisano in je pravi okras, pika na i, če pridejo kakšni gosti :), imam 4 rastline in navijam, da bo katera izmed njih tudi rdeča ali rumena, saj sem kupila mix :) zaenkrat imam oranžno, mislim, da bo tudi 2. oranžna, čakam pa še na ostali dve. Pesto in vložena semena pa bom poskusila narediti, še nisem poskusila :) hvala za nasvet!



Moro

Sporočilo je spremenil(a) Moro dne 14. 2016 10:59

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

14. jul 2016 14:07

In sveža "semena " mnogi vložijo kot kapre .Jaz še nisem ,bi morala malo več posejati.

Cvetove sušim pa za čaj.

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti