Šparglji

ladyx  

član od: 21.11.2010

sporočila: 118

tema odprta - 29. maj 2016 21:45 | ogledi: 4.796 | odgovori: 10

Zanimajo me vaše izkušnje pri shranjevanju gojenih špargljev za ozimnico. Se bolje obnesejo zamrznjeni ali vloženi v kozarce? Rabila jih bom oktobra, pa bi rada dobila nasvet iz prve roke. Hvala!!

Med recepti sem našla vložene v kis, vendar mene zanimajo neokisani za nadaljno uporabo pri kuhanju.



ladyx

Temo je spremenil(a) ladyx dne 29. maj 2016 21:56

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

30. maj 2016 14:39

V trgovinah dobiš šparglje vložene v slanici - torej se da, obstaja tema o vlaganju zelenjave v slanico in podrobnosti najdeš tam. Ali so res dobri oziroma dovolj dobri za to, kar imaš v mislih, pa najlaže ugotoviš tako, da kupiš kozarček špargljev v slanici in jih poskusiš.

Jaz sem jih že zamrzovala, za juho so dobri, enako dobri kot sveži pa seveda niso, tako da se jih raje vedno spomladi toliko najemo, da je potem celo leto mir.



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 30. 2016 14:54

Sushimama  

član od: 28.10.2015

sporočila: 12

30. maj 2016 20:37

Zeleni preverjeno počakajo v zamrzovalniku 3 mesece, dlje jih še nisem pustila. Zamrzniti dam cele, surove. Je pa tako, kot pravi limnol- enako dobri kot sveži niso, so pa kar v redu. Porabim jih za rižoto, kitajca, juho.

Sushimama

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

30. maj 2016 21:45

Tudi mi se jih najemo, res najemo, ko so in potem finito.

Ker najboljši so sveži.

Zamrznjeni se ne dajo primerjat.

irena

ladyx  

član od: 21.11.2010

sporočila: 118

31. maj 2016 21:15

Se strinjam, da so sveži najboljši:) Letos mi že gledajo iz ušes, toliko smo jih pojedli. Z učenci smo jih kot sezonsko živilo uporabili za pripravo oženjene kaše na tekmovanju za zlato kuhalnico. Ker so se uvrstili na državno tekmovanje, ki bo oktobra, imamo sedaj težavo, kakšne naj uporabimo takrat. Eni jih pred zamrzovanjem baje blanširajo? Vložene kupljene poznam, vendar so mi premehki (vsaj tisti, ki sem jih poskusila). Mogoče kdo od vas pozna znamko vloženih, ki bi bili vsaj približno hrustljavi? Sicer jih bom tudi zamrznila (surove in blanširane), da vidim razliko. Hvala za nasvete - vedno pridejo prav, da se ne učim le iz svojih napak.

 

ladyx

fasulas  

član od: 26.12.2007

sporočila: 431

31. maj 2016 21:58

Jaz jih že kar nekaj časa  zamrzujem in so mi zelo všeč  tudi pozimi. Zelene šparglje narežem  na drobno za rižote, na večje kose za juho in tudi z olesenelimi deli naredim pakete in jih dodajam pri kuhi različnih juh. Zamrznjene pakete imam po več mesecev in ni nobenih težav, da bi bilo z njimi kaj narobe. Jaz osebno jih nebi blanširal. Drugače pa imajo v Lidlu zelo dobre vložene zelene šparglje znamke Premium, pa še malce popeceni so. Z vloženimi šparglji znamke Natureta pa nisem bil zadovoljen in sem jih vrgel smeti. 

fasulas

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

31. maj 2016 22:43

Čestitam Ladyx, da tako pridno kuhate z učenci in za udeležbo na državnem tekmovanju ..bravo.Zdaj pa še naša izkušnja glede špargljev.Leta nazaj, ko smo imeli veliko špargljev smo šparglje očistili, na hitro blanširali v slanem kropu, vakumsko zapakirali za enkratno uporabo.Potem smo kar zamrznje  skuhali v vodi v katero smo dali dobro žlico masla.Ohlajene smo okisali..se pravi olje, kis, sol, poper in trdo kuhano jajce. 

 

Vrtejbenka

ladyx  

član od: 21.11.2010

sporočila: 118

2. jun 2016 12:34

Hvala, Vrtejbenka:) Se trudim deliti navdušenje za kulinariko med mladino in dobri rezultati so še dodatna motivacija za naprej. Učenci so navdušeni, jaz pa seveda tudi:)

Fasulas, tudi meni so Lidlovi Premium pečeni šparglji odlični. So pa vloženi v kis in jih imajo menda naprodaj samo za praznike (vsaj meni so tako pojasnili). Sama sem jih kupila pred božičem, kasneje pa sem jih zaman iskala. Glede na vaš zapis sklepam, da jih trenutno spet imajo?? Se bom zapeljala v Lj, ker so res vredni tega;). Za jesen jih bom pa zamrznila, ker so mi tisti, ki sem jih probala iz slanice, čisto premehki za nadaljno toplotno obdelavo.

ladyx

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

2. jun 2016 12:50

Če vam angleščina ni problem, si lahko malo preberete še tule: http://commonsensehome.com/preserving-asparagus-three-wa

oz. poguglajte 'how to preserve asparagus'.

 



Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 02. 2016 12:51

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. jun 2016 14:16

Liadyx, v Lidlu ni pečenih špargljev, razen, če bi kje morda imeli kakšno staro zalogo. Da ne boš hodila zastonj.

Čestitke pa tvojim učencem in tebi.

rimljanka

ladyx  

član od: 21.11.2010

sporočila: 118

3. jun 2016 16:53

Miribon, si bom prebrala čez vikend, ko bo več časa:)

Rimljanka, hvala za info; sem pričakovala, da bo tako. Bom pač prihranila nekaj goriva, pa še prosto popoldne bom lahko izkoristila za polnjenje baterij na vrtu:)

Lep vikend vsem!

ladyx

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti