Kaj je šlo narobe - testo za palačinke

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

21. maj 2016 18:50

No, še tretji način: mleko s pomočjo ročnega mešalnika zmešam z moko (univerzalno) in šele nato dodam jajca (nekoč sem nekje prebrala, da se tako ne naredijo grudice - in res se ne), vedno tudi dodam ščep soli in ščep sladkorja (tako imajo bolj poln okus), večkrat dodam tudi Radensko, če je pri roki. Navadno nič ne pustim počivati, pečem jih na maslu, vedno v dveh ponvah hkrati, sicer mi je dolgčas.

teta torta

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

21. maj 2016 19:58

Tale ima tudi zanimiv, čisto poseben način (brez počivanja). Očitno je ključno razmerje moka-tekočina in pa, da se meša minimalno ter mleko dodaja postopoma.

https://www.youtube.com/watch?v=x6TkqEALHZg



Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 21. 2016 20:04

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

22. maj 2016 4:35

Meni na električnem štedilniku nikoli ne uspe speči takih palačink, kot jih je pekla mama na štedilniku na drva, pa še rinke je vzela ven, da je bila ponev res močno vroča in se je maščoba kadila, preden je vlila palačinko. Na tisti ponvi so se spekle lepo tanke palačinke. Pri nas smo jim rekli omleti.  

Res, da je bila vsa kuhinja polna vonja po palačinkah, krepko je bilo treba prezračiti, ampak so bile zelo dobre palačinke in z domačo marmelado, včasih še z dodatkom stepene smetane. 

Katrca11

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

23. maj 2016 10:17

peter_nn je napisal/a:
Na mleko vedno pozabim :), pogosto tudi na sol. Pri palačinkah pa ne maram okusa po jajcih. So pa bolj gumaste (meni izredno všeč, tudi brez namaza, pa uporabim jih tudi kot tortilje), včasih pa dodam kakšno drugo moko, čičerikino, sojino, ajdovo, koruzno, tudi kombinacije bele in polnovredne, da jim spremenim okus.

Sam vedno nasujem moko, postopoma dodajam vodo in mešam z žlico da ni grudic moke (kot kepa za kruh, tokrat je bila lepljiva), na koncu dodam toliko vode da je masa primerno tekoča. Mešalca ne uporabim nikoli, tokrat sem z njim poskušal zmešat in razbiti zlepke, pa je bilo samo še huje, so se delali ogromni skupki na metlicah.

Sumim da je nekaj narobe z moko, nekaj z lepkom..., po opisanem postopku mi je do sedaj še vedno lepo uspelo. Me zanima kaj se je zgodilo, čisto tehnično :), in da se izognem v bodoče...


Lp, 
peter_nn

Sporočilo je spremenil(a) peter_nn dne 20. 2016 07:24

Ne razumem najbolje tega postopka. Jaz vedno vzamem najprej nekaj tekočih sestavin, v to dam nekaj suhih sestavin. Potem pa dodajam izmenično, da dobim ustrezno gostoto. Če sta sestavini samo moka in voda, je treba potem zmes nekaj časa pustiti (1h), da se moka dobro napne. Niso pa vse moke primerne za tak način, saj ne dobimo primerne zmesi, da bi lahko spekli palačinke. Pirina moka naj bi se v splošnem sicer dobro topila v vodi, a je odvisno kakšno imamo (gladko, ostro, polnozrnato...).

trac

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

23. maj 2016 10:26

MiriBon je napisal/a:
Tale ima tudi zanimiv, čisto poseben način (brez počivanja). Očitno je ključno razmerje moka-tekočina in pa, da se meša minimalno ter mleko dodaja postopoma.

https://www.youtube.com/watch?v=x6TkqEALHZg



Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 21. 2016 20:04

Vedno naredim palačinke po tem postopku (s počivanjem ali brez - večje razlike ni).

sonci

peter_nn  

član od: 26.12.2006

sporočila: 13

24. maj 2016 8:14

Se mi zdi da je toliko receptov in postopkov kot je palačinkopekov.

Mene zanima zakaj se je moka zlepila v gmote. Ali je problem v moki, v postopku, ali kombinacija obojega?

Imam še dve kili te moke in jo ne upam uporabiti za palačinke... Lp

peter_nn

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. maj 2016 8:45

peter_nn je napisal/a:
Se mi zdi da je toliko receptov in postopkov kot je palačinkopekov.

Mene zanima zakaj se je moka zlepila v gmote. Ali je problem v moki, v postopku, ali kombinacija obojega?

Imam še dve kili te moke in jo ne upam uporabiti za palačinke... Lp

peter_nn

Dve možnosti imaš. Če si raziskovalnega duha (ker jasnovidk in jasnovidcev tukaj ni), se boš lotil ponovitve priprave testa, lahko po več postopkih.
Če si bolj "ziheraš", boš moko porabil pač za kaj drugega.

Niokli nisem imela težav, kot jih opisuješ, res pa je, da delam palačinke kot se meni zdi normalno in  ne po receptu za, skoraj, lepilo.



rimljanka

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

24. maj 2016 8:55

Verjetno ne bo druge, kot da upoštevaš nasvet naor in Cinije ter še enkrat pobaš (z manjšo količino moke in toplo vodo). Se lahko tudi zgodi, da kakšna moka ni primerna za kaj, sploh v tem primeru, ko gre samo za zmes vode in moke (ter ni drugega veziva). Če ne bo uspelo, pač uporabljaj tisto znamko, s katero ti je. Tole pa uporabi za kaj drugega. Sama sem nekajkrat ekspirementirala kombinacijo riževega mleka in različnih kombinacij sveže zmletih mok (ječmen, rž, pšenica, ajda, proso...). Včasih je izpadlo vredu, včasih pa se ni dalo speči lepih palačink in je bilo na koncu vse bolj kot en koncentriran šmorn. Sicer s primera peke kruha, mi je pa znano, da je pri pirini moki treba previdno dodajati vodo in mešati, ker lahko postane hitro vse precej lepljivo.

trac

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti