Kaj je šlo narobe - testo za palačinke

peter_nn  

član od: 26.12.2006

sporočila: 13

tema odprta - 19. maj 2016 13:45 | ogledi: 6.116 | odgovori: 18

Velikokrat naredim testo za palačinke samo iz moke, vode in ščepca soli. 

Večkrat sem uporabil polnovredno pirino moko (iz vsaj treh različnih virov).

Tokrat je šlo nekaj narobe. 

Moki sem dodal vodo. Začel sem mešati na roke, vse skupaj je postalo velika lepljiva gmota.

Ko sem dodal več vode, je zmes postala lepljvo grudasta, voda je bila delno ločena. Po uporabi mešalca so nastale lepljive grude (kot napol strjeno tekoče lepilo), vlekle so se nitke kot pajčevine.

Zmes ki ni bila grudasta je bila (skoraj) podobna običjnemu testu, vendar je ob peki na površini ostalo belo.

Kaj se je zgodilo?

Lp,

Peter

peter_nn

dočka  

član od: 23.12.2012

sporočila: 556

19. maj 2016 17:53

 

Pozdravljen ljubitelj palačink !

 

Od kdaj se pa pripravlja testo za palačinke samo z vodo ?  Se ne pripravlja testo z mlekom, ki se mu lahko doda malo vode in kje je tu vezivo za testo - jajca.

 

   

dočka

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

19. maj 2016 19:06

Ok, samo če vedno tako delaš, potem moraš razmisliti, zakaj je šlo tokrat tako narobe. Ne bi rekla, če bi prvič delal, potem bi ti napisala tako kot ti je Dočka.

 

naor

Cinija  

član od: 25.8.2010

sporočila: 41

20. maj 2016 5:07

Predvidevam, da je morda krivo to, da si stresel kepo moke v mrzlo vodo in nisi takoj razmešal? Ločila sta se gluten in škrob?

Cinija

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

20. maj 2016 6:08

Meni se najlepše v vodi razmeša ostra moka, se pa tudi zelo zelo hitro poseda, ko neham mešati. Mogoče, pa je imela tvoja polnozrnata moka le tako močan lepek, da se ti je to zgodilo. V tem primeru bi pomagalo le počasno vmešavanje moke v tekočino. Sicer pa sama vedno naredim testo z ostro moko, jajci in mlekom ter dodam tudi nekaj žlic olja že v samo maso, pa sol in včasih malček sladkorja in vanilije, če jemo palačinke na sladko.

Poskusi dati npr. nekaj žlic ostre moke med to tvojo polnozrnato moko in zmešaj kot običajno.  Pusti tudi nekaj časa, da testo počiva in moka nabrekne ter šele potem dokončno z dodajanjem tekočine ali moke uravnaj gostoto testa.

tedyka

peter_nn  

član od: 26.12.2006

sporočila: 13

20. maj 2016 7:20

Na mleko vedno pozabim :), pogosto tudi na sol. Pri palačinkah pa ne maram okusa po jajcih. So pa bolj gumaste (meni izredno všeč, tudi brez namaza, pa uporabim jih tudi kot tortilje), včasih pa dodam kakšno drugo moko, čičerikino, sojino, ajdovo, koruzno, tudi kombinacije bele in polnovredne, da jim spremenim okus.

Sam vedno nasujem moko, postopoma dodajam vodo in mešam z žlico da ni grudic moke (kot kepa za kruh, tokrat je bila lepljiva), na koncu dodam toliko vode da je masa primerno tekoča. Mešalca ne uporabim nikoli, tokrat sem z njim poskušal zmešat in razbiti zlepke, pa je bilo samo še huje, so se delali ogromni skupki na metlicah.

Sumim da je nekaj narobe z moko, nekaj z lepkom..., po opisanem postopku mi je do sedaj še vedno lepo uspelo. Me zanima kaj se je zgodilo, čisto tehnično :), in da se izognem v bodoče...


Lp, 
peter_nn

Sporočilo je spremenil(a) peter_nn dne 20. 2016 07:24

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

20. maj 2016 7:31

Zamenjaš moko in vidiš, če se zgodi isto. Ali prej ponoviš vajo z isto moko. Lahko obrneš postopek, moko dodajaš v tekočino. Jaz moko vedno dodajam v cca polovico mokre mešanice (v kateri so jajca ali pa tudi ne). Mešam z metlico, v shakerju ali z mikserjem, nimam preference.

Loni Makaroni

pucca  

član od: 24.9.2007

sporočila: 36

20. maj 2016 8:08

Sama vedno moko dodajam v tekočino, palačinke delam z jajcem in vodo, mleka ne uporabljam. Se mi pa občasno grudice pojavljajo, če uporabim polnozrnato pirino moko, odvisno katero imam doma. Kot si sam napisal, verjetno je bila res moka kriva. Kot je predlagala Loni, ponovi vajo z isto moko, boš hitro vedel pri čem si. Zakaj do tega pride, ne vem, verjamem, da se bo našel kdo, ki pozna razlago. 

pucca

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

20. maj 2016 17:45

Moj postopek izdelave palačink:

vedno... skratka, vedno, najprej mešam mokre sestavine, in sicer 2 jajca, dolijem 1/2 mleka, ščepec soli, žlico-dve sladkorja ter mešam z metlico (nikoli z mikserjem, ker se preveč speni). Ko je umešano, postopoma dodajam OSTRO moko in spet mešam z metlico. Dodajam mleko in moko dokler ne dobim tapravo gostoto. Pustim počivam najmanj pol ure, potem veselo na delo. 

Nikoli nimam nobenih grudic.

 

Pozdravček!

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

20. maj 2016 18:53

Hm, no, jaz pa ravno obratno: v mleko ubijem jajca in takoj dodam moke, kolikor je pač treba ( 1 jajce + 1/4 l mleka + 3 žlice mehke moke + dober ščepec soli, nič sladkorja), na hitro stepem z ročnim mešalcem na največji hitrosti, ki jo zmore -  naj naraste, kolikor hoče -  potem pa pustim stati pol ure ali več. Nobenih grudic, nobenega posedanja, nobenih težav.

Ali z drugimi besedami: sploh ni tako zelo važno, kako, važno je, kaj mešaš (pa še to je stvar okusa in navade). 

 

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 20. 2016 19:13

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti