Priloge

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

21. maj 2004 10:06

MIslim, da si mislila lečo. Jaz kupujem bio. Ta semenca so precej drobnejša in trša od navadno pridelane. Namočim jo čez noč in potem skuham. Če jo ne namočim, kar se velikokrat zgodi se kuha dlje. Probam predno ugasnem. Potem vse pretlačim in dodam prepraženo čebulo, strt šesen, dišave,sol, skratka tisto kar ti odgovarja. Jajc navadno ne dam.Zelo dobro vežejo ovseni kosmiči. Iz tega naredim polpete. Enako lahko pripraviš tudi sojo. Rdeča se mi zdi da lepšo barvo. Temna je že tako zelo temna, da je skoraj črna. Predlagam pa vam, da si nabavite knjigo PREZRTE STROČNICE avtorjev Kodele, Uršič, Markovič. To je tanka knjižica izvrstnik stročnic vseh vrst. Od boba do graha. lp Vesna Milek Recko

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

21. maj 2004 10:16

Reca, tvoji nasveti mi bodo prišli prav. Pa tudi po knjigo že drvim v knjižnico. Kako pa delaš namaze? LP, Stanka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

21. maj 2004 12:22

Recept sem dobila v Dnevniku... KRAPI S SKUTNIM NADEVOM ½ l ajdove moke 3 žlice bele moke 3 dl vrelega kropa 25 dag skute 1 jajce sol 5 dag drobtin 3 žlice kisle smetane Ajdovo moko stresemo v skledo, jo poparimo in dobro premešamo ter počakam, da se ohladi. Medtem pripravimo nadev. Skuti dodamo jajce, smetano, drobtine, solimo in premešamo, da dobimo gost nadev. Ohlajeno ajdovo testo stresemo na desko, potresemo s pšenično moko, ga nekoliko pregnetemo in razvaljamo na ½ cm debelo. Narežemo ga na štirioglate krpe. Na vsako od njih položimo ½ žlice nadeva. Krpe prepognemo in stisnemo skupaj kot blazinice. V slanem kropu jih kuhamo 10 minut. Poberemo na krožnik in zabelimo s prepraženimi drobtinami. Loni

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

21. maj 2004 12:30

Namaze delam iz kuhanih stročnic ki jih spasiram in dodajam različne začimbe, zelišča, kislo ali sladko smetano, nekateri bi dali jajca, lahko daš nariban hren sesekljano krešo, rukolo, paradižnik skratka kar imate radi in kar imaš na zalogi. Prepusti se domišljiji pa bo šlo. Lep dan vam želim Vesna Milek Recko

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

23. maj 2004 14:07

Najprej moram reči, da sem to samo prebrala in da ne vem, ali je res, ocenjujem samo, kaj se mi zdi logično in verjetno. Rdeča in zelena soja naj sploh ne bi obstajali, samo rumena. Vem, na vrečki v trgovini piše prav to. Po izkušnjah z namakanjem in kuhanjem soje sem podobno naredila tudi z "zeleno sojo" (menda bi naj to bil azuki fižol, če mene vprašaš, je res bolj podobno fižolu). Namočila sem čez noč, nato pa prvo uro kuhanja nisem niti pogledala. Napaka, po 1 uri je bila v loncu samo še nerazpoznavna kaša, tako močno se je razkuhalo. Torej, "zelena soja" se kuha precej manj časa... Podobno velja tudi za rdečo lečo (ne vem, če mogoče to kdo zamenjuje z rdečo sojo?), takoj je kuhana in razkuhana, saj so to menda olupljene polovičke leče. Super je za zgoščevanje zelenjavnih juh, enoločnic, omak ipd., saj se hitro razkuha do nerazpoznavnosti. Pire prodajajo več vrst. Mama pravi, da se ji skuha v 10 minutah, gotovo gre za pripravljeno varianto ala instant koruzna polenta. Prav včeraj je bila na izletu, bili so tudi v nekem mlinu, ves avtobus je naštimala, da so vsi kupili piro, ker je tako krasna, da se skuha v 10 minutah. Med potjo so ugotovili, da imajo vsi neoluščeno (pravo) piro, ki jo je gotovo potrebno namočiti čez noč in kuhati dobro uro, uro in pol (kot jim je povedal tudi mlinar, vendar so raje preslišali). Verjamem, da je tale neoluščena pira iz mlina boljša, kot je boljši neoluščen rjavi riž. Nimam prav veliko izkušenj s kuhanjem teh žit in stročnic. Problem je v tem, da tega doma nihče ne je, ne mož ne otroci. Skuham samo iz veselja in samo zase, za to pa potrebujem čas, voljo in po možnosti še kakšnega jedca, tako da pride bolj po redko na vrsto. Je pa res dobro, priporočam vsem, ki se opogumijo poskusiti. Na vse skupaj je možno gledati kot na riž in fižol, to dvoje pa dobro poznamo. Pozdrav, Fani

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

24. maj 2004 9:02

Zelena in rdeca soja res ne obstajata kot taki, v trgovini pa ju prodajajo pod tem imenom. Zelena je mungo fizol in rdeca azuki fizol. O namakanju pa sprasujem zato, ker sem ju namakala in namakala in skoraj polovico vrgla proc - ker je ostala suha, preostala pa se mi je pa razkuhala ze po pol ure (klasicno kuhanje, ne v ekonomu ). Knjigo Prezrte strocnice imam, vendar v njej nista zajeta. Pa se malo slikic, da bo bolj jasno kaj imam v mislih: Zelena soja: http://www.idenise.net/photolog/20021029.jpg rdeca soja: http://www.foodsubs.com/Photos/cadzukibeans.jpg zelena leca: http://www.foodsubs.com/Photos/brownlentils5.jpg rdeca leca: http://www.foodsubs.com/Photos/redlentils5.jpg LP,R.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti