Bolonese omaka kaj delam narobe

lann  

član od: 8.11.2012

sporočila: 54

tema odprta - 13. apr 2016 12:37 | ogledi: 15.894 | odgovori: 44

Že nekaj časa delam bolonese omaka pa mi ne uspe.

Včeraj sem kupil 1kg govejega mesa mletega od mesarja.Naredil sem tako,prepražil čebulo da je posteklenila dodal meso,sol,poper in pražil-dušil odprto več kot uro.Zalil s malo vode dodal paradižnikovo mezgo,domača vegeto,korenje-naribano,suh česen,paprika v prahu,malo sladkorja,malo prežganja-podmet,rožmarin,malo čilija,pol goveje kocke,paradižnikov koncentrat zmešal in kuhal na pol pokrito 1uro.Okus kakor,da nekaj kisli in ne diši po golažu.Kako naj popravim.Ne bi rad vrgel stran.Hvala.

lann

tresk  

član od: 4.8.2006

sporočila: 115

13. apr 2016 13:00

Ne vem kako bi popravil, bo mogoče kakšen bolj izkušen kuhar ali kuharica vedel/a. Mogoče je težava v tem, da je notri paradižnikova mezga in še paradižnikov koncentrat. Predvsem zaradi koncentrata, ne mezge. Ne vem.... Meni je mami vedno rekla, da naj pazim pri paradižnikovem koncentratu, da zna biti zadeva kisla, če ga je preveč.

Saj pravim - moje mnenje - naj me kdo popravi, če se motim.

 

 

 



"You learn something new every day..."

Sporočilo je spremenil(a) tresk dne 13. 2016 13:00

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. apr 2016 13:09

Bi se kar strinjala. Jaz bi dodala še malo sladkorja in predvsem še kar nekja časa kuhala na nizki temperaturi, toliko, da bi komajda vrelo.

rimljanka

Sandra_a  

član od: 6.12.2010

sporočila: 447

13. apr 2016 13:30

Če je kiselkasto bi tudi jaz dala malo sladkorja in še kuhala. Tudi sicer za omake raje kot paradižnikov koncentrat, uporabljam domačo 'mezgo', ki jo že pri izdelavi malo sladkam, pa tudi sicer se mi zdi, da je domač paradižnik bolj sladkast (ali pa smo imeli tako sorto).  

Sandra_a

Valchi  

član od: 15.1.2015

sporočila: 71

13. apr 2016 13:41

Jaz imam enostaven recept. 1 kg mletega mesa, 1 kg čebule. Dodam lovorjev list, Začinko, parakižnik, ščepec sladkorja, dodam pravzaprav kar imam v hladilniku, papriko, česen ....  in to je to.  Kuham cca uro, uro in pol.  Začimbe uporabim glede na namen, kaj bom iz golaža kuhala oz. kaj bo priloga (krompir, polenta, riž, mineštra, nadev za pico ...) Gostim z bebi greskom.  

Seveda skuham vedno malo več, in dam v zamrzovalno skrinjo.

Valchi

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

13. apr 2016 13:47

Jaz dam bolognese omako pripravljam zadnje čase takole: na čebuki prepražim mleto mešano meso, z vilicami podušene grudice zdrobim, solim, popopram, dodam na drobne koščke zelene, korenčka, koreninice peteršilja, baziliko, strt česen, timijan, sladko rdečo papriko,  zalijem s pol dcl vina in počasi dušim. Ko tekočina povre dodam mleko in jušno osnovo in počasi kuham pokrito. Ko je meso lepo mehko malo paradižnikove mezgo in pelate v koščkih. Po potrebi še dosolim in če imam svežo baziliko jo dodam. 

Rožmarina pa ne dodajam.

Kot so ti predhodnice svetovali poskusi s sladkorjem, pa mleko tudi ublaži kiselkast okus. 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 800

13. apr 2016 14:09

Tako kot Valči, dam vedno toliko čebule (ki jo pražim toliko časa, da zgleda kot za frigana jetra ter jo s paličnim mešalcem zmiksam) kot mesa (ali mletega za bolones ali v koščkih za golaž) in potem nič ne moti, če dodaš paradižnikov koncentrat, ker je čebula sladka, pa ti ni treba dodajati sladkorja, ker ga že tako preveč pojemo. Svetujem ti, da dodaš prepraženo in zmiksano čebulo in bo omaka krasna.

malaga

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

13. apr 2016 15:01

Nazadnje sem bolognese delala po temle receptu in je bil mega, kot v eni restavraciji z eno mišelinko. Ker je čas kuhanja res dolg, sem ga naredila en velik lonec in omako zaprla v steklene kozarce. 

http://foodnouveau.com/destinations/europe/italy/how

Vedno sem jo postregla s sveže pripravljenimi širokimi rezanci. 

 

 

 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 13. 2016 15:01

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. apr 2016 16:30

Tole kar si delal ni niti približno prava bolgnese omaka, pač pa navadna omaka iz mletega mesa z nekaj začimbami. Bolonjez ne pozna prežganja. 

Prava bolonjska omaka terja kaki dve uri dela.

Tale recimo je dokaj v redu

http://www.kulinarika.net/recepti/14651/mesne-jedi/klas

 

Vse drugo so približki ali variante na temo bolonjez.

Ni pa nujno da ti "sede" prava bolonjska omaka, lahko da ti je kak enostavnejša izvedba bolj všeč. In ako to misliš, da ti ne uspe? Zgrešiš okus, konsistenco, kaj tretjega?

 

 

mamamia

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

13. apr 2016 16:57

lann, pises da si dusil odprto eno uro in potem zalil z malo vode in dodal paradiznikovo mezgo. Ce si preberes recept od Vanje, bos videl da je res vazno da se meso dobro preprazi in ne da se kuha v lastnem soku.

Tudi sama pri pripravi te omake ves cas mesam s tako ploscato kuhalnico in sele ko meso dobesedno zacne ze cvrcati, naredim v sredini ponve oz.posode prostor tako, da meso potisnem vstran in potem na sredino zlijem paradiznik koscke / mezgo / pasato oz. kar imam takrat pri roki od paradiznika.

Dodam malo sladkorja in tudi to potem mesam in nekoliko "preprazim" - na ta nacin menda "ubijemo" tisto kislost pri paradizniku. Sele potem vse skupaj zmesam (meso + paradiznik).

Vode skoraj ne dodam oz. res zelo malo (ponavadi splaknem embalazo v kateri je bil paradiznik in to zlijem v omako).  Tudi gostim ne.

Upam da ti naslednjic bolje uspe. 

svenska

karlinka  

član od: 1.2.2008

sporočila: 181

14. apr 2016 23:00

Paradižnikovo kislost se lahko "ubije" tudi s koščkom jedilne čokolade.

 

karlinka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti