Sekanci za dimljenje na žaru

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

tema odprta - 24. mar 2016 9:03 | ogledi: 8.803 | odgovori: 4

Prihaja sezona priprave jedi na žaru. Večkrat sem na TV zasledila kuharske  nasvete glede priprave mesa na žaru, ki se ga ne samo peče, ampak tudi dimi. Takšena je  npr. priprava za  Pastrami, pa reberca na različne načine itd.

Zanima me, ali se da sekance za dimljenje na žaru nabaviti v kateri od naših trgovin, ker sem doslej videla le oglje.

Možno jih je seveda naročiti tudi preko spleta, ampak je to zelo drago.

kara

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

24. mar 2016 9:25

Najceneje je, da jih dobiš pri nekomu, ki ima veliko jabljan in jih redno obrezuje. Pri dimljenju največkrat uporabljajo ravno sekance jablane.

DBpek http://www.easy-recepti.com

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

25. mar 2016 11:53

Hvala DBpek. Tudi sami imamo jablane, ki jih obrezujemo. Nekako bi morda naredili sekance, čeprav nimamo priprave. Ali meniš, da je vsak les ustrezen za dimljenje? Medlo se spominjam, da sem nekje slišala, da nepravilno dimljenje lahko škoduje zdravju.

kara

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

25. mar 2016 13:02

V bistvu bi lahko dimila skoraj z vsakim lesom, samo problem nastane, ker posamezne vrste lesa potem jedi dajo čistu drug okus in lahko sploh ni dobro. Jablana je v bistvu najbolj razširjena in nevtralna, čeprav vseeno potegne bolj na sladko. Drugače pa so zelo primerni sekanci bukve, hrasta, oreha, v tujini pa dosti uporabljajo pecan, hickory in mesquito. 

Ni pa priporočljivo jesti prevečkrat dimljene hrane. Pri gorenju oziroma dimljenju se iz lesa sprošča Polycyclic aromatic hydrocarbon (Policiklični aromatski ogljikovodik) bolj poznan kot PHA, ki pa je v velikih količinah lahko tudi kancerogen.  Če si privoščiš dimljeno jed vsake tolliko časa ni problem, problem bi verjetno bil, če bi tkao jedli vsak dan ali podobno.

DBpek http://www.easy-recepti.com

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

25. mar 2016 13:47

Za dimljenje se ne uporablja lesa, ki ima veliko smole, na primer, jelko, smreke, bori...

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti