Brez mleka in jajc?

strega  

član od: 5.1.2010

sporočila: 3

tema odprta - 10. mar 2016 8:59 | ogledi: 7.430 | odgovori: 8

Pozdravljeni,

ima kdo kaksno idejo, kako narediti mehek čokoladni obliv za torto, ki ne bi vseboval mlecnih sestavin (cokolada, maslo) in jajc (zasledila sem tudi tak recept za obliv z rumenjakom), ker slavljenec tega ne sme jesti. Mogoce kaksna varjanta s kakavom in kokosovim maslom? Razmerje sestavin? V naprej hvala za vsako idejo.

strega

_tisa_  

član od: 20.1.2010

sporočila: 343

10. mar 2016 9:06

Je varjanta s pravim kakavom in kokosovo maščobo+kakavovo maslo, ki bo stvar povezalo in ko bo hladno, učvrstilo. Za razmerja se bo pa treba malo poigrat: 1. in 2. glej na okus in strukturo, nazadnje dodaj še kakavovo maslo, raztopljeno nad paro -tega bo treba bolj malo- odvisno, kako kompaktno (če je preveč trdo, je krhko) glazuro želiš. 

_tisa_

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

10. mar 2016 10:37

Kot je že RadaJem napisala, lahko googlaš vegan ganache, drugače pa je odvistno od velikosti peciva/torte/kolača. Mešanica kakava, kokosove maščobe in kokosovega mleka je ena varianta, sam če gre okus kokosa skupaj s tvojo torto. Potem lahko namesto mleka ali smetane uporabiš tudi riževo mleko ali smetano (če je razlog samo laktoza).

 

Lahko pa uporabiš preliv kot pri presnih tortah. Za torto 28 cm (preliv samo zgornje plasti, tako, da še malo dol steče) 6 namočenih datljev,  1 dcl vode, 30 g stopljene kokosove maščobe (lahko tudi kakavovo maslo, vendar je dražje), 2 polni žlici kakava. Vse skupaj drobro zmiksaš, da se datlji popolnoma zmiksajo in dobiš srednje gosto čokoladno maso, katero preliješ po ohlajeni torti.

DBpek http://www.easy-recepti.com

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

10. mar 2016 15:08

A kdo ve, zakaj rečejo tekočini, pridelani iz rastlin, mleko in ne sok?

 

Vanja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

10. mar 2016 15:27

Ne vem, kolikor se spomnim iz rastlinskega sveta, se pri motnih rastlinskih  sokovih govori o mlečku (recimo ljudsko zdravilo za bradavice je regratov mleček). V kokosu je pa mleko. Pojma nimam, zakaj. Ker po žilah rastlin se pa ponavadi pretakajo rastlinski sokovi.

 

Kdo bi vedel, je že za kaj dobro.

 

Sonja

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

10. mar 2016 15:30

Uspe tudi če zmešaš kakav in javorjev sirup v primernem razmerju. Poskusi, vzameš žlico kakava in toliko javorjevega sirupa, da nastane sijoč preliv konsistence medu. Na pečenem biskvitu se strdi kot ganaš, torej ne teče a ostane mehak. 

Verjajmem, da obstjajo tudi boljši prelivi a ta je zelo preprost. Jaz nisem veganka, to sem enkrat naredila, ko sem delala veganske bananine mafien za obiske, pa sem želelal še nekaj prelit po vrhu, da bi lepše izgledali.

Vanja, verjetno zato ker imajo podoben namen, videz in lastnosti: bela barva, vsebnost maščobe in beljakovin, gre za emulzije oz. koloidne sisteme in ne raztopine, kot v primeru sokov.

Vesnuska

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

11. mar 2016 13:14

jaz sem delala po tem receptu in je super uspelo

http://www.siol.net/trendi/kulinarika/recepti/201

namesto olja sem dala kokosovo maščobo in navadni sladkor zamenjala z kokosovim (ker dotična oseba pač tega ne sme)

Rebeka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti