ekonomsk šola

kuharica1  

član od: 18.1.2009

sporočila: 70

tema odprta - 15. feb 2016 11:53 | ogledi: 6.214 | odgovori: 9

ZAKAJ TAKO SLAB VPIS NA EKONOMSKO ŠOLO ZADNJIH NEKAJ LET-PROSIM ZA MNENJA?

kuharica1

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

15. feb 2016 12:45

Upam, da zato, ker je mladim ljudem kapnilo, da se šolajo za svojo bodočnost, ne sedanjost. Potrebujemo pač samo omejeno število ljudi s tako izobrazbo. Za tiste, ki nameravajo nadaljevati študij na univerzi, je pa gimnazija veliko boljša izbira, ker ti omogoča veliko več možnosti za izbiro študija.

Glej, kuharica, razumem tvojo stisko, ko ne veš, kam bi se vpisala. Saj smo bili vsi enkrat na tem in, verjemi, vsi se še spomnimo, kako je v tvoji koži. Ampak nihče se ne more odločiti namesto tebe. Kje se vidiš čez 10 let? Po tem izbiraj šolo, ne pa po tem, koliko drugih se vpiše. Če se ne vidiš nikjer, pa razmišljaj, katera šola ti bo omogočila največ opcij takrat, ko boš vedela, kaj bi rada.

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. feb 2016 13:25

Ekonomska šola - preveč splošen pojem. Kateri program na šoli misliš? Ekonomski tehnik, ekonomska gimnazija, kaj tretjega?

Kar je napisala limnol, je tehtno. Ampak, če tebe RES zanima to področje in VEŠ, si prepričana, da je to pravo zate, da se boš učila z veseljem, da boš vložila veliko dela in energije, da te področje zanima, res zanima, potem se vpiši. Če pa izbiraš to šolo, ker pač nekam moraš in ne veš dobro, kam, pa ti vpis odsvetujem.

Zavedaj se, da si povsod lahko dobra, zelo dobra, odlična (pa ne mislim šolskega uspeha s tem, vsaj ne samo) ali pa slaba, slabša,...... Ampak to je odvisno v največji meri od tebe same, ne od drugih vpisanih, ne od barve fasade šolske stavbe ali kilometrov med tvojim domom in šolo.

Odloči se torej po tehtnem premisleku. In še nekja. Nič v življenju (no, skraj nič), ni enkrat za vselej zabetonirano, če se izkaže, da si zgrešila, se še vedno lahko preusmeriš. Marsikaj se da, če se hoče (in veliko lažje, če si taka, kot opisuje prvi del stavka prejšnjega odstavka. Verjemi, ne govorim na pamet.

rimljanka

dvorana  

član od: 27.5.2015

sporočila: 293

15. feb 2016 20:27

Ja,Marija, kje se bo videla čez deset let.Pri nas v Sloveniji še za dva meseca ne veš vnaprej, kaj jim bo kapnilo. Vsi pa tudi ne morejo biti na FDV

dvorana

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

15. feb 2016 20:58

Dvorana,

tisti, ki vedo, kaj bi radi, do tega veliko pogosteje pridejo kot tisti, ki se jim ne sanja, kaj bi sami s seboj. Ne morš slediti ciljem, če jih nimaš. Tisti pa, ki nakladajo o tem, kako je pot veliko bolj pomembna od ciljev, teh ne potrebujejo, ker so jih bodisi že dosegli in zdaj počivajo na lovorikah, ali pa imajo kako drugače dovolj polno rit in se jim ni treba ubadati s tem, od česa bodo živeli. Če si pri petnajstih zastaviš svoj cilj kot dolgovečno potovanje skozi izobraževalni sistem, se ti pač slabo piše. 

Zelo malo petnajstletnikov natančno ve, kaj bodo počeli v življenju in tisti, ki vedo, si večinoma tudi kasneje premislijo. Ampak tisti, ki jim je "krneki" odgovor na vsa vprašanja in hkrati glavni moto v življenju, imajo pač toliko slabšo startno osnovo. Kolikor poznam ljudi, ki so v življenju daleč prišli - vsi so vedno znali povedati, kaj hočejo (in znajo tudi še zdaj, ko se bolj ali manj hitro približujejo penzijam, ali pa so že desetletja penzionisti). Veliko si jih je vmes premislilo, še veliko več si jih je premislilo več kot enkrat, ampak vsi so v vsakem hipu nekaj hoteli. In potem v veliki večini tudi dobili (pa naj gre za poklice, kariere ali tašče).

Sonja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

15. feb 2016 21:08

limnol je napisal/a:

Tisti pa, ki nakladajo o tem, kako je pot veliko bolj pomembna od ciljev, teh ne potrebujejo, ker so jih bodisi že dosegli in zdaj počivajo na lovorikah, ali pa imajo kako drugače dovolj polno rit in se jim ni treba ubadati s tem, od česa bodo živeli. 

 

 Reno sem mislila, da sem edina, ki mi je to (cilj ni važen, samo pot je pomembna) popolnoma nedoumljiva zadeva!  

Vanja

dvorana  

član od: 27.5.2015

sporočila: 293

15. feb 2016 21:35

Prvo govoriš, da pot ni pomembna, potem si pa premisliš.

dvorana

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

16. feb 2016 8:21

Sonja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

16. feb 2016 13:03

Dejte no - pot-cilj, cilj-pot.....cilja brez poti ni. Pot brez cilja pa je lahko, ampak se, na žalost, na njej velikokrat izgubiš. Torej, pri teh stvareh je treba bit megalomanski in si vzet oboje - pot IN cilj.

lp

cervus

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. feb 2016 14:32

No, jaz sem se odločila že v 6. razredu OŠ. In bi se danes odločila enako. Se pa spomnim psihologa v OŠ, še mamo so poklicali, da so me skušali prepričati, kako ekonomska šola ni primerna zame, da me je škoda... Pa sem jim povedala, da sem jo napisala samo zato, ker je pač tja šla moja najboljša prijateljica. Pa na računalniško sem hotela zato, ker se takrat z naše OŠ tja ni vpisala nobena punca, na elektro zato, ker je tja hodil brat. No, vedela sem, kaj želim študirati, za srednjo šolo mi je bilo pa čisto vseeno, na katero grem. 

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti