Očiščevalna dieta

sweet T  

član od: 29.4.2013

sporočila: 39

tema odprta - 14. jan 2016 19:27 | ogledi: 10.550 | odgovori: 46

Zadnje čase sem precej brez energije, pogosto se prenajedam in tudi v splošnem je moje počutje bolj slabo. Odločila sem se, da jutri pričnem z očiščevalno dieto, rada pa bi tudi izgubila nekaj kilogramov. Jedilnik bi izgledal nekako takole:

Zajtrk: najprej kozarec vode z limono, nato zeleni smoothie

malica: kos sadja ali zelenjava (npr. paprika, korenje, kumarice, bučke)

kosilo: solata (vsak dan drugačna) z domačim jabolčnim kisom in hladno stiskanem oljem, zelenjava kuhana na sopari

malica: kos sadja ali zelenjava

večerja: zelenjavna juha/dušena zelenjava

 

je jedilnik ok? Ali je občasno primerna ječmenova kava? menda naj bi bila dobra za raztrupljanje...

Zanima me vaše mnenje in izkušnje

sweet T

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. jan 2016 19:56

Kje so pa proteini????

 

Vanja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. jan 2016 19:56

A nameravaš vedno tako jesrt? Če da, potem ok. Če  ne, je to brez smisla. Očistila se boš, potem pa v enem tednu vse dobila nazaj, svinjarijo v telo in kile.  Na dolgi rok in za dorbo zdravje je uspešen samo režim prehrane, ki tebi najbioj ustreza, in se tega držati (občasni grehi ne škodijo). V glavnem pa jesti vse, a v zmernih količinah.  Amen. 

mamamia

sweet T  

član od: 29.4.2013

sporočila: 39

14. jan 2016 22:10

tega sem se mislila držati največ 1 teden, potem pa počasi kakšni jogurti, jajca, meso, brezglutenska žita...gre bolj zato, da trenutno precej hrane ne prenašam, predvsem mesa in izdelkov iz moke. vem, da na daljši rok to ne gre, zato pa me zanima, če ima kdo izkušnje s takim načinom prhrane oz. če res pozitivno vpliva na zdravje?

 

sweet T

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12638

14. jan 2016 22:28

Sweet T a piješ dovolj tekočine, pravzaprav vode ali pa nesladkani čaj, če se hočeš paziti, jej manj kruha, oz. polnozrnatega,   sladkarij nič,     pa za večerjo samo kakšen navaden jogurt in sadje.  Za kosilo mirne duše vse vrste mesa in ribe,   podušeno na olivnem olju,    pa veliko zelenjave zraven, krompir lahko ješ, brez kakršnih koli dodatkov, samo skuhan, narezan na koščke, riž tudi.   Takšna dieta ni huda, pa v bistvu telo dobi, vse, kar potrebuje.  V tem času je sezona zelja in repe, ki ju lahko skuhaš, ali pa ješ oboje surovo.

 

Sporočilo je spremenil(a) mopsika dne 14. 2016 22:35

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

15. jan 2016 6:35

Brezglutenska žita???!!? Imaš celiakijo? 

 

Če se hočeš "očistiti" si raje privošči pravo postenje, ker s temle, kar si napisala se ne zdrži dolgo in je škodljivo. Nimaš nič beljakovin. Tale tvoj način je oprosti, poln klobasarij in nekritičnega pobiranja informacij iz naših, žal preveč razširjenih, nepreverjenih, natolcevalskih medijev. 



Sporočilo je spremenil(a) bannanna dne 15. 2016 06:36

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

15. jan 2016 13:49

Čisto takole laično bi rekla, da je tole premalo kalorij tudi za bazalni metabolizem, pa še zelo enostranski je tale jedilnik. Ne vem sicer, kakšen je vaš vsakdanjik, a po enem tednu boste še z manj energije.

In telo je treba pripraviti na manj hrane, ne pa kar takole BUM...

trac

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

15. jan 2016 13:59

sweet T je napisal/a:

Zadnje čase sem precej brez energije, pogosto se prenajedam in tudi v splošnem je moje počutje bolj slabo.

Ponavadi je, ravno v zimskih mesecih, to povezano s pomankanjem 'sonca'. Dnevi so kratki, zraven še megla, umazan zrak... Toplo priporočam, da si vsaj čez vikende vzameš čas in greš kam razmigat na sonce in na svež zrak. Bo bolj koristilo, kot preveč restriktivna prehrana.

 

trac

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

15. jan 2016 14:19

sweet T je napisal/a:

Zadnje čase sem precej brez energije, pogosto se prenajedam in tudi v splošnem je moje počutje bolj slabo. Odločila sem se, da jutri pričnem z očiščevalno dieto, rada pa bi tudi izgubila nekaj kilogramov. Jedilnik bi izgledal nekako takole:

Zajtrk: najprej kozarec vode z limono, nato zeleni smoothie

malica: kos sadja ali zelenjava (npr. paprika, korenje, kumarice, bučke)

kosilo: solata (vsak dan drugačna) z domačim jabolčnim kisom in hladno stiskanem oljem, zelenjava kuhana na sopari

malica: kos sadja ali zelenjava

večerja: zelenjavna juha/dušena zelenjava

 

je jedilnik ok? Ali je občasno primerna ječmenova kava? menda naj bi bila dobra za raztrupljanje...

Zanima me vaše mnenje in izkušnje

 

sweet T

 

Slej ko prej bo udaril jo-jo efekt, ker je sprememba za telo in predvsem tvoje prehranjevalne navade (najverjetneje) preveč drastična. Pri tem bi bilo dobro izhodišče, če napišeš, kako običajno izgleda voj jedilnik.

Pametno je upoštevati, kar so svetovale že druge, predvsem pa pazi, da piješ dovolj vode in se ob sončnem vremenu in tudi sicer podaš na rekreacijo - kosilo ali kateri drug obilnejši obrok pa si privoščiš po telesni aktivnosti, saj bo s tem telo vnešene kalorije tudi dejansko pokurilo (glede na obremenitev). Takrat si v zmerni količini brez skrbi lahko privoščiš kaj sladkega oz. manj zdravega.



Life is war against boredom~



Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 15. 2016 14:21

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

15. jan 2016 17:28

Z očiščevanjem in razstrupljanjem telesa se vsak dan 24 ur ukvarjajo jetra in ledvice. Če delajo dobro, ni potrebe po nobenih posebnih očiščevalnih in razstrupljevalnih dietah oziroma je od njih več škode kot koristi (prosim preberi link, ki ga je prilepila Vanja).

Če se večkrat prenajedaš, potem je normalno, da se slabo počutiš, nisi niti zastrupljena niti onesnažena, ampak preprosto prenažrta (se nič ne opravičujem za nevljuden izraz,ker bolj primernega pač ne najdem). Prenajedanje je v glavi, torej tja usmeri očiščevalne in rastrupljevalne posege. Kaj te torej žene k hladlniku, ko za to ni nobene potrebe, oziroma zakaj lopataš hrano vase tudi potem, ki so že do glra sita? Če boš preživela en teden ob kopici sena na dan, ne boš zaradi tega prav nič bolj zdrava, ker se zdravje ureja na dolgi rok, ne pa z enotedensko fancy dieto.

Izvleči torej iz smeti osnovnošolski učbenik gospodinjstva in preberi, kakšna je zdrava prehrana. Če imaš s tem a priori težave, pojdi vprašat v bližnji zdravstveni dom ali pa si potegni informacije s spletnih strani kake vrhunske zdravstvene ustanove (recimo Mayo Clinic ima zelo dobre informacije). A veš, da si lahko na spletni strani kulinarike izračunaš, koliko moraš dnevno pojesti glede na svojo starost in gibanje? Klikni na vetrnico zraven srčka desno zgoraj, pa boš videla.

Očiščevanje in razstrupljanje, če to na vsak način hočeš, torej predstavlja "dieta" povsem običajne zdrave hrane v primernih količinah, dovolj vode in redno gibanje (če si bolj sedeče sorte - športne ponudbe imaš kolikor hočeš, od najbolj hip novotarij do arhaične splošne rekreacije in tekaških skupin) in seveda poglobi se vase, sama ali s pomočjo, da ugotiviš, kje tiči tvoj pravi problem, in kako ga rešiti. Ker takle "nič mi ni, le občasno se prenajedam" pomeni, da nekaj zanesljivo "je", ljudje, ki jim res nič ni, se ne prenajedajo.

 

 

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti