Epilog - prehranska dopolnila

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

tema odprta - 17. dec 2015 21:29 | ogledi: 6.578 | odgovori: 17

Oddaja Epilog na POP tv se poslavlja z odlično oddajo o prehranskih dopolnilih. Ena boljših oddaj, kar jih je bilo pri nas na to temo.

O prehranskih dopolnilih, pasteh, nategih (da v dopolnilih, ki obljubljajo koencim, tega sploh ni v tistem, kar kupimo, če omenim le en primer ...). In o lažnem oglaševanju, kršitvah pri tem in še in še.

Pa spirulina, ki jo na kitajskem pridelujejo v bazenih .... pa naj bi bila iz lag v morju.

Da ima jabolko enak, ali celo boljši učinek od goji jagod (ki jih pridelujejo na Kitajskem in ne na HImalaji), da o maci chia s emenih in pdobnih čudežnih hranah ne govorimo). Kako dobre sestavine izrabiti pri naši domači zelenjavi, tudi zakaj neka super hrana iz Južne Amerike pri nas ne učinkuje enako kot tam, kjer saste.

Tudi prodajalce je bilo slišati, pa posrednike pri prodajo, tako da je bilo v oddaji slišati tudi drugo plat, ne ene same.

Resnično objektivna oddaja, predvsem poučna, tudi o študijah je bilo veliko rečenega, katere so vredostojne in zakaj.

In o placebo učinku je bilo govora. Pa o pretiravanju, ko jemljemo preveč prehranskih dopolnil, pa se ta medsebojno "tepejo".

In kaj skrbi? Da ludje verjamejo skoraj vsemu, karpiše na internetu, ne glede na vir.

 

Aja, bistven podatek: Slovenci na leto za prehranska dopolnila porabimo 30 milijonov evrov na leto. Sevedam kila goji jagod stane tudi do 50 evrov, kila jabolk pa 50 centov do evra in pol. 

 

Res, odlična oddaja, vsestranska, poučna, vredna ogleda.

mamamia

dvorana  

član od: 27.5.2015

sporočila: 293

17. dec 2015 22:02

Ja, letos imamo domača jabolka, drugo leto jih gotovo ne bo,ker jih ne špricamo, kar narava da ,da.Skuham kompot in ene 4 jabolka na danpojem, kupim kdaj kakšne mandarine, pa je.

dvorana

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

17. dec 2015 22:17

mamamia, res je!  

A kaj, ko jo resno vzamemo samo tisti, ki smo že prej tako razmišljali. Večine  potrošnikov prehranskih nadomestil in čudežnih pripravkov tudi ta oddaja ne bo prepričala. Da bi rezultati analize našega domačega jagodičevja in žit dali podobne rezultate, kot jih navajajo pospeševalci prodaje za  trenutno moderne  eksote, o tem se že dolgo močno prepričana. In da je hrana, ki zraste v okolju, kjer živimo, bolj prilagojena našim potrebam, tudi. 

 

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. dec 2015 22:29

Cila je napisal/a:

 In da je hrana, ki zraste v okolju, kjer živimo, bolj prilagojena našim potrebam, tudi. 
Cila

Pravzaprav smo mi prilagojeni njej. Evolucija je pač dejstvo.

rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. dec 2015 22:34

Ja, cila, imaš prav. 

In najbolj mi je smešno, ko vneti zagovorniki prehranskih dopolnil očitajo zdravnikom in farmaciji, da jim gre samo za zaslužek in da nas "farbajo", ne vidijo pa tega istega interesa pri prodaji prehranskih dopolnil. PA ne mi rečt, da tisti, ki goji goji jagode ali chia semena to dela za dobrobit potrošnika, ne pa za lasten žep?  In 30 milijovo evrov na leto je dovolj velik kolač, da se je vredno potruditi tudi z nizkimi udarci do bolnih, da si priboriš delček. 

A si videla tiste bazene za pridelavo spiruline? Pa plantaže goji jagod na Kitajskem, in kako te, ki sicer zrastejo v primernem okolju, z neparvilnim skladiščenjem in kasnejšo obravnavo ter transportom dodobra uničijo? 

 

Meni je samo neverjetno, kako ljudje nasedajo. 

mamamia

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12641

17. dec 2015 22:46

Slovenci na leto za prehranska dopolnila porabimo 30 milijonov evrov na leto. Sevedam kila goji jagod stane tudi do 50 evrov, kila jabolk pa 50 centov do evra in pol.   Kakor kdo, bi rekla,da samo naivni, ki podležejo raznim reklamam in ki imajo za to še vedno dovolj

mopsika

bela120  

član od: 28.2.2013

sporočila: 103

17. dec 2015 22:47

Ja tole oddajo bom jutri pokazala mami ,ker je ogromno denarja zmetala v razne trave, praške itd ampak je ugotovila da učinka ni .Lepo so povedali ,da je ogromno bolnikom z rakom ,ki so v  upanju na ozdravitev posegali po takih rečeh še znanec ki je žal preminil je posegal po tem ampak je ravno tako umrl Mene te stvari nekako niso prepričale čeprav mi je ena znana Slovenka ,ki to promovira všeč in ima za moje pojme pravi pogled na svet ampak to je nekako vse.

bela120

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

17. dec 2015 22:50

 

A si videla tiste bazene za pridelavo spiruline? Pa plantaže goji jagod na Kitajskem, in kako te, ki sicer zrastejo v primernem okolju, z neparvilnim skladiščenjem in kasnejšo obravnavo ter transportom dodobra uničijo? 

 

Meni je samo neverjetno, kako ljudje nasedajo. 

mamamia

Tisti delček sem žal zamudila.  Iz arhiva POP TV se pa da verjetno gledati oddaje samo, če imaš VOJO?

Cila

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

18. dec 2015 6:27

mopsika, hvala .

Cila

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

18. dec 2015 7:51

Oddaja je bila res dobra in poučna, še posebej, ker so bili v njej resnično strokovnjaki s tega področja.  Žal pa imajo tudi mediji delček krivde za 'popularizacijo kvazi zdravih stvari' od kaj vem od kod. Ravno na POP TV imajo prispevek 'Vizita', kjer je polno ravno takšnih nasvetov o čudežnih hranilih. 'Super hrana' iz slovenskih logov, pa seveda tržno ni zanimiva, ker je praktično zastonj.

trac

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti