Novoletno pecivo 2015

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. nov 2015 16:57

Vedno najprej zamesim nekaj vrst testa in ga spravim v hladilnik, tudi ko pečemo z ekipo. Piškotno testo v hladilniku brez težav vzdrži več dni, tako da potem valjam testo in pečem, ko je čas. Oziroma grem k mojim puncam z nekaj že pripravljenega testa, da gre potem delo hitreje (one iz že prirpavljenega izrezujejo in pečejo, jaz sproti delam novo testo, ko so prvi piškoti pečeni začnejo s krašenjem, jaz potem nadaljujem z izrezovanjem in peko).  Vmes potem naredimo še piškote iz testa, ki ne stoji na hladnem (brizgani keksi, nebeški poljubčki, orehi, školjke ...). Se organiziramo po sistemu tekočega traka. Včasih je trak že malo ovinkast, ker kak kozarec vina vmes pade --- Pa črte so potem malo poševne pri okraševanju ...

 

Me s peko začnemo zadnji vikend v novembru in bomo pekle še po en dan v prvih dveh decembrskih vikendih. Ko sem pekla sama, sem običajno pekla zvečer, ko je bilo več miru v kuhinji. Glavnina je potekala ob petkih in sobotah zvečer, ker mi zjutraj ni bilo treba zgodaj vstajat (če se je peka zamaknila čez polnoč).

 

Piškote dam v kovinske škatle, med posamezne plasti dam peki papir. Tudi v kartonske škatle spravim, če kovinskih zmanjka, pa v plastične tudi, na dno vseh škatel pa dam alu folijo ali peki papir.

Piškoti so vzdržljivi, če nimajo kreme, ki vsebuje jajca (s takimi kremami jih jaz niti ne delam, le nugat, čoko krema, marmelada in marcipan pridejo v poštev), vzdržijo več mesecev. Sem tu že omenila, da sem enkrat s praznimi škatlami pospravila tudi eno, v kateri je bilo nekaj navadnih piškotov, le s sladkornim oblivom, pa smo jih pojedli in ni bilo nobenemu niti slabo ...

 

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

13. nov 2015 18:02

Pri meni je otvoritev vedno dan pred Miklavžem. Pač družinska tradicija. Naslednja runda par dni pred Božičem, zadnja dan pred Silvestrom. In potem konec do.... do naslednjič pač.

Sonja

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

13. nov 2015 18:16

Ja, počasi si bo treba pripraviti letošnji seznam. Običajno začnem peči po miklavžu. Prvo vse kekse spečem in zadnje štiri oz. tri dni pred božičem jih zdekoriram. Pustim jih kakšen dan na raztegljivih pekačih (kupila sem jih prav za ta namen in v njih jih ne pečem), nato jih spakiram nekaj za darila, ostalo pa gre v kovinske škatle. Skoraj vedno pa imam na zalogi domače kekse za na stroj in kakšne kifeljčke. Smo vsi sladkosnedni.

regina

kuham za dušo  

član od: 6.10.2012

sporočila: 186

13. nov 2015 19:20

Punce, hvala za odgovore. :)

mamamia, pogledala sem tvoj blog "Piškoti". Pa ve s puncami bi lahko gore premikale. V taki ekipi je pa res veselje pečt piškote. Super ste se to organizirale. A to imate vsako leto tak plan in je že tradicionalno? Same pohvale. Prihranite na času, da o tem, kako fino se imate sploh ne govorim. :) Pa tole s piškotnim testom v hladilniku bom letos probala tudi sama. Super ideja! 

limnol oz Sonja, aha, ti pa okoli Miklavža. Saj tradicije so najboljša reč. Moram še sama eno vzpostavit. :)

regina, super ideja z raztegljivimi pekači. Jaz imam zaenkrat že toliko drugih pekačev, da sploh ne vem kam bi še kakega novega pospravila, hehe. :)

Všeč mi je, kako se organizirate. Sem dobila inspiracijo, da grem sedaj tudi sama nekaj spečt, čisto za uvod, petek zvečer je, kmalu bo poln dom ko pridejo iz treninga, ampak ko bo zadišalo po cimetovih rolcah, vem, da lačnih ust ne bo nihče šel iz kuhinje. :)

kuham za dušo

mladikica88  

član od: 21.10.2014

sporočila: 61

13. nov 2015 21:35

Jaz sem si tudi seznam piškotkov pripravila, peči pa začnem drugi vikend v decembru,ponavadi ob sobotah in nedeljah ko je poceni štrom...Sem pa lani prvič naredila 2 vrsti testa naenkrat dala v hladilnik in potem valjala in izrezovla ko je bil čas.Shranjujem pa jih vedno v kovinskih škatlah,tudi plastičnih ko kovinskih zmanjka. Drugače pa ponavadi pojemo in razdelimo za darilca do konca leta vse, le tu in tam se kaki košček najde še v prvem tednu januarja.

mladikica88

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. nov 2015 7:25

kuham za dušo je napisal/a:

Punce, hvala za odgovore. :)

mamamia, pogledala sem tvoj blog "Piškoti". Pa ve s puncami bi lahko gore premikale. V taki ekipi je pa res veselje pečt piškote. Super ste se to organizirale. A to imate vsako leto tak plan in je že tradicionalno? Same pohvale. Prihranite na času, da o tem, kako fino se imate sploh ne govorim. :) Pa tole s piškotnim testom v hladilniku bom letos probala tudi sama. Super ideja! 

limnol oz Sonja, aha, ti pa okoli Miklavža. Saj tradicije so najboljša reč. Moram še sama eno vzpostavit. :)

regina, super ideja z raztegljivimi pekači. Jaz imam zaenkrat že toliko drugih pekačev, da sploh ne vem kam bi še kakega novega pospravila, hehe. :)

Všeč mi je, kako se organizirate. Sem dobila inspiracijo, da grem sedaj tudi sama nekaj spečt, čisto za uvod, petek zvečer je, kmalu bo poln dom ko pridejo iz treninga, ampak ko bo zadišalo po cimetovih rolcah, vem, da lačnih ust ne bo nihče šel iz kuhinje. :)



kuham za dušo

 

Ja, naša peka je tradicionalna, kakih sedem ali osem let že. Vmes se je ekipa malo menjala, ampak glavnina nas je istih (štiri smo), po ena ali dve pa se menjujejo, kakor pač nanese. Sredi novembra se dogovorimo za termin, potem jaz nabavim vse potrebno, razdelimo strošek na toliko delov, kot nas je, skupaj delamo in na koncu piškote razdelimo. 

 

mamamia

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

14. nov 2015 10:05

tudi mene že srbijo prsti pred decembersko peko. Ni pa ravega filinga, sploh sedaj ko na sončku uživam na morski obali. Seznam se počasi dopolnjuje. Večino sestavin je že pripravljenih - nekaj dodatkov sem prejšnji teden kupila še v Avstriji. Mimogrede v Intersparu v Celovcu imajo sedaj valjarje z distančniki in modelčke za lincerje + ostale ponudbe je veliko več kot v naših trgovinah. Letos bo nekaj novih piškotov - upam, da nam uspejo piškoti dekorirani s sladkorno čipko. Modelčke naročene preko ebaya je poštar že prinesel, sedaj jih je potrebno samo še probati. Nekaj piškotkov lahko pogledate v mojem albumu, nekaj pa jih naložim ko pridem do svojega računalnika. Do tedaj pa bodite vesele in zadovoljnje v nizkem štartu http://www.kulinarika.net/album.asp?hash=n0jby4581z78vf

 

 

http://www.mojalbum.com/tajda

kuham za dušo  

član od: 6.10.2012

sporočila: 186

14. nov 2015 14:23

mamamia, super! Pohvale tebi in puncam!

darjuška, se strinjam, tudi mene počasi prsti srbijo. Saj vreme, tisto pravo, pa prihaja, še kak teden počakajmo in bodo nižje temperature tudi čez dan tu.

 

Punce, kakšen pa je kaj vaš seznam peke za letos punce?

 

Moj seznam (smo alergiki na jajca):

kuham za dušo

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

14. nov 2015 16:05

marjja je napisal/a:

Yulči že komaj čaka, tako kot jaz, vendar se po tradiciji zato odpre nova tema, a ne?

Torej, drage pekarice, izvolite, naložite čim več slik, da se bomo lahko slinili....

 

marjja

 

Uh, zdaj pa se počutim počaščeno  

yulchi

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

14. nov 2015 16:26

    

 

yulchi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti