Kako postati kuhar?

pravljicna  

član od: 27.10.2015

sporočila: 43

tema odprta - 27. okt 2015 22:32 | ogledi: 9.037 | odgovori: 10

Pozdravljeni!

Sem čist nova tu gor (no, sem se šele registrirala, recepte berem že ful let in kuham tudi), tako da nisem čisto ziher ali sem prav uvrstila temo. 

 

Stvar je taka, da si lahko s svojo diplomo samo rit obrišem. In mi je tega rahlo dosti. In sem razmišljala, da bi se prekvalificirala v kuharico (Gastronomija in turizem, 3 letni program).

In ker seveda nimam preveč denarja, pač cvikam in raje vsako stvar trikrat preverim. Zato me zanima, ali se mi to sploh splača. Ali lahko s tem triletnim programom sploh dobim naziv kuhar? Ali sem potem samo pomočnik kuharja? 

 

Za pomočnika kuharja najbrž lahko kandidiram tudi brez šole a ne?

 

Se je kdo izobraževal po tem programu? Kakšna je zahtevnost? Bi se ponovno vpisali v to smer?

Lepo prosim ne mi pisati kako težek poklic je kuhar. Vsak poklic je težek na svoj način. Zavedam se da so plusi in minusi. 

 

Hvala za vaša mnenja in izkušnje.

 

 

Damuš

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. okt 2015 8:35

Ne vem, ali lahko za pomočnika kuharja kandidiraš brez šole. Ker na srednjih gostinskih šolah namreč izvajajo programe za odrasle in je eden od njih prav pomočnik kuharja.

Po moje bo najbolje, da pokličeš na najbližjo srednjo gostinsko šolo, ali tudi višjo, saj imaš že diplomo v žepu, in se pozanimaš o programih za izobraževanje odraslih ter kakšen naziv s katerim izobraževanjem dobiš.

 

Tole morda za prvo pomoč, naprej pa išči glede na to, kaj te zanima.

http://www.vsgt-mb.si/index.php?option=com_co

 

mamamia

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. okt 2015 8:43

Ma kaki kuhar, lepo te prosim, to je popolnoma nemoderno in preživeto - zdaj se temu programu izobraževanja reče "gastronom hotelir". Po triletni šoli se lahko zaposliš kot kuharica, seveda. Kot pomočnica kuharja se lahko zaposliš, če opraviš skrajšan program - 2,5 let. Torej, po treh letih si kuharica.

Če imaš že diplomo, seveda ta šola ne bo nekako zelo trd oreh - če tudi sicer kuhaš in to z veseljem in že imaš razvite določene spretnosti in "grif", pa sploh ne. Ampak, tukaj je tako, kot z vsakim izobraževanjem - ne učimo se za izpite, ampak za poklic (recimo). Jaz bi se vpisala v to smer (ko sem bila brezposelna, sem o tem resno razmišljala), ampak usoda je hotela drugače. Sem pa tri leta učila na kuharski šoli, vsakoletno prihajam v stik s šolami, kjer izvajajo ta program in nič negativnega ne vem povedati o tem.

Tako, to je o šoli. O poklicu in zaposlitvah, o delodajalcih pa ne bom. Najdeš takšne in drugačne, kot povsod. Lahko ti rečem - punca, po moje se splača, če te veseli.

lp

cervus

kitchenwithblas  

član od: 4.6.2011

sporočila: 134

28. okt 2015 10:03

Kot šef kuhinje imam na to svoj pogled in če me kdo sprašuje v tem stilu vedno odgovarjam isto... Izhajam s svojega primera in ljudi, ki jih poznam.

Res, da izšolan kuhar, z veseljem šel v šolo... A če gledam sedaj nazaj, je dala šola sam ene in res samo osnove, ki sploh v današnji kulinariki niso aktualne... Imel pa srečo, da kot pripravnik delal pri odličnem kuharju in v parih letih dobil tako osnovo, za katero bom vse življenje hvaležen. Veš čas se preko knjig in interneta izobražujem, ker v kuhinji vsekakor ne smeš stagnirati in moraš znanje, ideje... nadgrajevati. Drugače te lahko vse skupaj hitro povozi. Sploh glede na trende in pričakovanja, ki so pri današnjem tempu...

ZA DELO V KUHINJI JE NA PRVEM MESTU: IMETI JEKLENO VOLJO IN "NARAVEN TALENT" (če je samo priučeno znanje se hitro opazi in se tudi okusi na korožniku..).!!! NATO SLEDI OBČUTEK ZA OKUS, LEPO...

Za začetek dela v kuhinji ne rabiš šole. Moji trije pomočniki nimajo gostinske šole, učijo se preko dela...

V tvoji situaciji ti priporočam, da začneš (če te veseli delo v kuhinji) kot pomočnik, kar v večini primirov pomeni pomivanje posode, osnovna priprava... Hkrati boš spoznala tudi delo v kuhinji in ugotovila, če ti tako delo sploh leži... Zelo veliko ljudi, ki pride delati v kuhinjo si predstavlja drugače in obupajo, ker so si delo v kuhinji ustvarili preko televizije... Sočasno hodiš na različne kuharske tečaje iz katerih boš odnesla več kot iz šole...

Moj prijatelj je po izobrazbi strojni tehnik, a je s časoma ugotovil, da ga veseli kuhinja. Začel je kot pomivalec, nadaljeval kot pomočnik in sedaj je eden boljših kuharjev... Vse je pa dosegel s prakso in stalnim izobraževanjem na raznih tečajih, knjigah in spletu.

 

ČE JE TRDA VOLJA IN SI MOČNO ŽELIŠ BO VSEKAKOR USPELO! A JE POTREBNO KAR NEKAJ ČASA, KER JE TUDI PRIPRAVA IN VSE OSTALO - ZELO VELIKA RAZLIKA MED DOMAČO IN PROFESIONALNO KUHINJO!!

blaž kuha http://www.blazkuha.si/

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

28. okt 2015 11:29

Damuš je napisal/a:

Stvar je taka, da si lahko s svojo diplomo samo rit obrišem.

To pa res ne. Ne smeš gledati na diplomo kot zgolj papir.

Drugače pa: srečno!

Čarli08

pravljicna  

član od: 27.10.2015

sporočila: 43

28. okt 2015 17:42

kitchenwithblas je napisal/a:

Kot šef kuhinje imam na to svoj pogled in če me kdo sprašuje v tem stilu vedno odgovarjam isto... Izhajam s svojega primera in ljudi, ki jih poznam.

Res, da izšolan kuhar, z veseljem šel v šolo... A če gledam sedaj nazaj, je dala šola sam ene in res samo osnove, ki sploh v današnji kulinariki niso aktualne... Imel pa srečo, da kot pripravnik delal pri odličnem kuharju in v parih letih dobil tako osnovo, za katero bom vse življenje hvaležen. 

Za začetek dela v kuhinji ne rabiš šole. Moji trije pomočniki nimajo gostinske šole, učijo se preko dela...

V tvoji situaciji ti priporočam, da začneš (če te veseli delo v kuhinji) kot pomočnik, kar v večini primirov pomeni pomivanje posode, osnovna priprava... Hkrati boš spoznala tudi delo v kuhinji in ugotovila, če ti tako delo sploh leži... Zelo veliko ljudi, ki pride delati v kuhinjo si predstavlja drugače in obupajo, ker so si delo v kuhinji ustvarili preko televizije... Sočasno hodiš na različne kuharske tečaje iz katerih boš odnesla več kot iz šole...

 

ČE JE TRDA VOLJA IN SI MOČNO ŽELIŠ BO VSEKAKOR USPELO! A JE POTREBNO KAR NEKAJ ČASA, KER JE TUDI PRIPRAVA IN VSE OSTALO - ZELO VELIKA RAZLIKA MED DOMAČO IN PROFESIONALNO KUHINJO!!



 

Najlepša hvala vsem za odgovor. Mi veliko pomeni. Še posebej tebi Blaž. Nasvet nekoga iz stroke je vedno dobrodošel.

Naj povem, da nimam nekega hudega namena postati super duper kuharski mojster. V končni fazi mi tudi leta niso lih v pomoč pri tem. Bi pa rada pridobila poklic, ki mi bo omogočal zaposlitev. 

Se sliši neumno? Morda. A po 10 letih jajcanja iz ene pogodbe v drugo (ponavadi za en mesec, dva, če so trije meseci je že cel uspeh) imam vsega dovolj. Zavedam se, da so najbrž moje predstave o profesionalnem kuhanju tudi napačne. Mislim pa, da sem dosti stara in dosti dala skozi, da se zavedam, da so eno predstave kako naj bi bilo, drugo pa realnost.

Tudi po diplomi, ko sem dobila službo v svoji stroki, je bil precejšen šok, pa sem se izobraževala točno za to delo. 

 

Praviš, da za začetek ne potrebujem šole. Za nadaljevanje pa najbrž da? Potem se mi zdi smiselno že kar v štartu se vpisat v šolo, vmes pa lahko tudi iščem delo kot pomočnik kuharja. 

 

Damuš

pravljicna  

član od: 27.10.2015

sporočila: 43

28. okt 2015 17:45

Čarli08 je napisal/a:

Damuš je napisal/a:

Stvar je taka, da si lahko s svojo diplomo samo rit obrišem.

To pa res ne. Ne smeš gledati na diplomo kot zgolj papir.

Drugače pa: srečno!



Čarli08

Ne, diploma res ni samo papir. In sem vesela, da jo imam. Pa vendar mi ne koristi kaj dosti pri iskanju službe oz. dela. 

Brez tega pa bolj težko preživim svojo družino. 

Damuš

pravljicna  

član od: 27.10.2015

sporočila: 43

1. avg 2016 12:22

Pa še updejt ... če slučajno koga zanima ...

 

Po manj kot enem letu - sem na koncu še enega šolanja. Opravila sem vse izpite, manjka mi le še praksa. In seveda zaključni izpit. Stalo me je 3x manj kot sem pričakovala.

 

In kar je najpomembnejše. Bila sem poklicana na razgovor za službo. In to ne za pomočnika kuharja, ampak kar za kuharja. In se dogovarjamo za zaposlitev. Juhej!

 

Torej ste (nekateri) imeli prav, ko ste rekli, da šola v štartu ni potrebna (enako so mi rekli na razgovoru - jih ne moti moja neizkušenost). In še pomembnejše - odločila sem se za pravi poklic - vsaj kar se služb tiče. 

Damuš

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

1. avg 2016 13:50

Čestitke za uspeh in pogum!

Dolores

the tina  

član od: 5.10.2013

sporočila: 302

1. avg 2016 15:38

Čestitke! Prav lepo je videti, kako so se stvari obnesle.

the tina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti