Kvas ali soda bikarbona

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

tema odprta - 14. okt 2015 12:14 | ogledi: 18.391 | odgovori: 25

Gledala sem Terezino kuharsko oddajo in je kot pomemben dosežek k zdravi prehrani (vsaj tako sem razumela) za peko kruha uporabila sodo bikarbono namesto kvasa. Zakaj je soda bikarbona boljša od kvasa v prehrani? Zakaj so izdelki narejeni s sodo bikarbono bolj zdravi (ali priporočljivi z vidika zdrave prehrane) kot narejeni s kvasom?

rdkapica

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. okt 2015 12:20

Sama sem tisto fazo o peki kruha v lastni režiji totalno prerasla

 glede sode bikarbone je pa to, da bazična soda pomaga k delovanju ledvic in je prijazna do prebavne cevi itd itd. Ne vem sicer, če je kakšen hasek v pečenem kruhu, pol žličke sode bikarbone v dveh decilitrih vode je pa čisto okej za večino ljudi.

http://www.naturalnews.com/026799_baking_soda.html#

Vendelina jr.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

14. okt 2015 12:45

Hm. Po pečenju od sode bikarbone ne ostane kaj dosti. Večina se tako ali tako že raztopi pred pečenjem, CO2 gre ven, natrij ostane. Kar se ne raztopi, pač ostane in se pri temperaturi, pri kateri pečemo kruh, pretvori v natrijev karbonat. Od tega ni kakega posebnega haska. Ob tem, da seveda tako ali tako pojemo že s soljo dovolj in preveč natrija in res ni nobene potrebe po še dodatnih dozah, tekočih ali hrustljavih.

Na kvas so pa nekateri ljudje preprosto alergični in jasno, da je zanje bolje, da ga ne jedo. Če imaš res alergijo, večinoma že veš, ker te že ob malih količinah začne zvijati, poleg vsega se jo pa da z lahkoto potrditi ali ovreči s testom, ki ti ga naredijo na napotnico v ambulanti. Veliko hitreje, veliko bolj enostavno in veliko bolj zanesljivo kot samodiagnisticiranje po napotkih "zdravih" forumov.



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 14.okt 2015 12:49

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

14. okt 2015 13:15

Glede alergij je že limnol napisala, kar je treba. Glede izbire med kvasom ali sodo bikarbono: noben kruh, vzhajan s sodo bikarbono ni boljši od tistega, ki je vzhajan s kvasom.



Miroslav Vulović

Sporočilo je spremenil(a) sarabande dne 14.okt 2015 13:16

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

14. okt 2015 15:39

Zanimivo.

Jaz se izogibam sode bikarbone (in pecilnega praška), ker pusti v pecivu okus in priokus od sode bikarbone mi je neprijeten oziroma pokvari okus peciva (razen če ima močne druge okuse, npr. veliko količino čokolade).

rdkapica

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

15. okt 2015 7:51

To kar so napisali že ostali zgoraj.

Zato pa je pri kvasu dobro, da mu 'daš čas', da počasi opravi svoje. Testo s sodo pa gre lahko takoj v pečico.

Vendar tudi soda ni za vsakogar dobra. In kaj je bolj in kaj manj zdravo, je precej odvisno tudi od vsakega posameznika.

trac

Sweetness Bakery  

član od: 28.8.2013

sporočila: 225

18. okt 2015 19:48

limnol je napisal/a:

Hm. Po pečenju od sode bikarbone ne ostane kaj dosti. Večina se tako ali tako že raztopi pred pečenjem, CO2 gre ven, natrij ostane. Kar se ne raztopi, pač ostane in se pri temperaturi, pri kateri pečemo kruh, pretvori v natrijev karbonat. Od tega ni kakega posebnega haska. Ob tem, da seveda tako ali tako pojemo že s soljo dovolj in preveč natrija in res ni nobene potrebe po še dodatnih dozah, tekočih ali hrustljavih.

Na kvas so pa nekateri ljudje preprosto alergični in jasno, da je zanje bolje, da ga ne jedo. Če imaš res alergijo, večinoma že veš, ker te že ob malih količinah začne zvijati, poleg vsega se jo pa da z lahkoto potrditi ali ovreči s testom, ki ti ga naredijo na napotnico v ambulanti. Veliko hitreje, veliko bolj enostavno in veliko bolj zanesljivo kot samodiagnisticiranje po napotkih "zdravih" forumov.

Se podpišem. še najbolj pa pod zadnji stavek. 

Sweetness Bakery http://www.220stopinjposevno.com

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

19. okt 2015 8:38

Malo izven konteksta te teme...včeraj zvečer mi je mama dala, tako kot vsak vikend, prilogo nedela Odprta kuhinja, ali na kratko OK... in noter zasledim članek o blogerki Sweetness Bakery...bravo za enega najlepših in kvalitetnih blogov na naši slovenski sceni, če ne celo  za najboljšega... in tudi čalnek je vredno prebrat.Čestitke.

Vrtejbenka

svrka  

član od: 30.11.2013

sporočila: 4

21. okt 2015 13:13

Zakaj bi bila soda bikarbona bolj zdrava od kvasa? Saj za kvas tudi pravijo kako zdrav je. Kruh s sodo bikarbono se pa ne more primerjat s kruhom s kvasom.

svrka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti