Jabolka lupiti ali ne?

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

10. okt 2015 11:26

Limnol in elaphus, še ena iz iste stranke ...

teta torta

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

10. okt 2015 18:55

Ne razumem, kako lahko delate štrudelj iz neolupljenih jabolk. Jaz takega ne morem jesti, sploh pa je groza, če so v njem še pečke pakar vsa sredica. Se je pa ja mal treba potrudit za izvrsten koncni izdelek, ja, lenoba je pa res ena huda stvar .

hedonist

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

10. okt 2015 21:51

Dej no, hedonist, kdo pa je pečke in peščišče kaj omenjal??? Samo in edino ti. Nam kaj tako nezaslišanega, da bi se kaka pečka v štrudelnu znašla, sploh na pamet ne pride. Ker pa vemo, da je največ vitaminov in mineralov tik pod lupino in jih z lupljenjem fliknemo stran, potem ne olupimo za štrudelj.  Ja, neznanje je pa res ena huda stvar.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. okt 2015 22:03

hedonist je napisal/a:

Ne razumem, kako lahko delate štrudelj iz neolupljenih jabolk. Jaz takega ne morem jesti, sploh pa je groza, če so v njem še pečke pakar vsa sredica. Se je pa ja mal treba potrudit za izvrsten koncni izdelek, ja, lenoba je pa res ena huda stvar.

Tukaj pa sekaš krepko mimo. O kakem pešišču, kot se imenuje tvoja sredica, pa je tu govor? Pri nas nismo nikoli lupili jabolk za štrudl (če so lupine lepe, seveda), tudi češenj nikoli ne izkoščičimo, pa višenj tudi ne. Kaj ima to veze z lenobo? Moja stara mama je bila kmetica krepko čez 80 let, ne bi o tem, kaj je dala skozi. In, ker ni lupila jabolk za štrudl je po tvoje bila lena? Se kar strinjam z elaphus.

rimljanka

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

10. okt 2015 23:30

Tukaj pa moram podpreti ženski del. Naredila sem že kar nekaj štrudlov, že dolgo pa jabolk tudi ne lupim. Jabolko dobro operem, prerežem na pol, očistim in naribam. Še mnogo boljši je okus z naribano lupino, ki lepo razpade čisto do konca med pečenjem. Še nihče se ni pritožil, nasprotno, mnogi se priporočajo za kakšen kos, ko se naročijo na obisk. O lenobi pa ne bi, mislim, da nima nobene zveze z lupljenjem jabolk. Mimogrede Hedonist, koliko štrudelčkov si že kaj spekel v življenju?

Ja sori, morala sem te malo ošteti.

 

naor

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

11. okt 2015 9:22

Sama jih lupim, če so kupljeni ali če imajo (domača jabolka) lupino tako trdo, da jih ne morem ribati.

Sem namreč že imela primere, ko so me po neolupljenih kupljenih jabolkah ustnice pekle, tako da...

Life is war against boredom~

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

11. okt 2015 13:51

Jaz sem pa še bolj lena in jih niti ribam ne, ampak jih grobo sesekljam v multipraktiku. Za zavitek, seveda. Za kompot jih lupim, a ga le redkokdaj kuham. Za pito jih olupim in podušim. jem pa vedno olupljene, ker mi olupek povzroča želodčne težave. Morda so "krive" samo nekatere sorte, ampak, ker še nisem ugotovila, katere, jih lupim kar vse. Jih pa res veliko pojem, ne le eno na dan (da bi odgnala zdravnika stran).

pirnica

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

11. okt 2015 13:54

Moja hči naredi izvrsten štrudelj po receptu njene babice in sicer jabolka očiščena z lupino nariba v multipraktiku. Moram priznati, da sem bila sprva skeptična, da se bo čutila lupina, ampak je super izpadlo. 

Jaz jih za pito olupim, pa za kompot tudi in čežano. Zavitek pa redko delam, ker imam pomočnico. Tudi ko jih pečem v pečici jih ne lupim, razen za tufahije. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

11. okt 2015 15:41

hedonist je napisal/a:

Ne razumem, kako lahko delate štrudelj iz neolupljenih jabolk. Jaz takega ne morem jesti, sploh pa je groza, če so v njem še pečke pakar vsa sredica. Se je pa ja mal treba potrudit za izvrsten koncni izdelek, ja, lenoba je pa res ena huda stvar .



hedonist

Na čisto tanke lističe jih narežem (pa pito pa tudi za zavitek), meni je to bolj všeč kot ribano. Olupek ostane, peščišča pa seveda prej odstranim.

Lenoba je lahko huda stvar, lahko pa tudi ne, odvisno, kako jo dojemamo ;)
https://www.youtube.com/watch?v=Y_lcYkaCZ2A

 

Mojca

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

11. okt 2015 18:10

Lenoba je gonilo optimizacije in napredka. To seveda ni nič novega, ampak, seveda, vsak po svoje.

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti