Jabolka lupiti ali ne?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. okt 2015 17:01

booris je napisal/a:
Iz prve roke vem, da tudi domači proizvajalci jabolk jabolka ne samo špricajo v času zorenja, ampak jih pred oddajo v prodajni sistem tudi namakajo v bazenih s kemikalijami, ki upočasnjujejo gnitje.
booris

Morda kdo, nikakor pa ne vsi, prav tako iz prve roke. Jabolka kupujem večinoma na dveh sadjarskih kmetijah, zagotovo nobena od obeh nima bazenov, kot jih opisuješ. Imajo pa, seveda hladilnico, oboji. In vem, kje so jabolka zrasla, kdo jih je pridelal, kdo obral, kdo prebral in jih jem, le umita, nikoli olupljena, razen, kot je rekla, elaphus, za kompot.

In prav na eni od kmetij sem imela priliko videti letošnja jabolka sorte Gala, ki so že, po naravni poti dobila voskasto prevleko. Je rekel mladi lastnik, da je letos to izjemno zgodaj, ker se je tudi obiranje začelo vsaj 14 dni prej kot je običajno.

Še to: nekja pesticidov ni nič bolj škodljivo kot so škodljivi izločki raznih gliv in drugih, ki prebivajo na neškropljenem sadju.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 04.okt 2015 17:03

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

4. okt 2015 20:56

Pri nas doma imamo že 70 let kar ogromen sadovnjak jabolk, hrušk, sliv in drugega sadja, ki ga nismo še nikoli špricali. Če sadje pojem surovo, ga ne lupim, za kompot in zavitek pa vedno. 

Lp, Saša

Mir in dobro!

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. okt 2015 7:12

Jabolka samo umijem in pojem z lupino vred pa sem po količini pojedenih jabolk na osebo najbrž zelo pri vrhu lestvice. Lupim jih tudi za zavitek samo izjemoma, če dobim taka z zelo čvrstim olupkom. Bogve koliko raznih nič manj škodljlivih strupov še vdihnemo in pojemo, ne da bi se tega zavedali, z vsemi zdravili in pol-zdravili vred. Bi jih pa, po vsem tem, kar berem, za male otroke verjetno lupila. 

Nekaj let nazaj sem v enem od strokovnih člankov prebrala, da največ škropiva ostane okoli muhe in peclja, ker ga tam dež ne more sprati. To dvoje zato od tedaj dalje izrežem, še preden se jabolka lotim. 

Cila

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

5. okt 2015 8:11

Mi jih ne lupimo. Trenutno so nam zelo dobra jabolka Elstar, pojedli smo jih že nekaj kg. Največkrat jih narežem na krhlje. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

5. okt 2015 11:19

Domačega sadja ne olupim, ker tudi pri nas nikoli ne špricamo z ničemer. Ni tako lepo, kot kupljeno, imam pa tisti občutek, da je zdravo. Za kompot in zavitek ga olupim, tako kot je to napisala Venturini.

Kupljeno sadje pa, za nekaj časa namočim v vodo, kateri sem dodala sodo bikarbono, močno sperem in jemo.

 

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. okt 2015 0:27

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Moje mnenje je, da je zdravju manj v škodo, če pojemo eno oprano, pošpricano jabolko na dan, kot pa da se zmaže en pleh štrudla in en kup domačih, organskih in kajpavemkajše sladic dan za dnem.

 



Vanja


Pa tudi bolj ekološko in poceni, ne porabiš nič elektrike

Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. okt 2015 0:38

Venturini je napisal/a:

Pri nas doma imamo že 70 let kar ogromen sadovnjak jabolk, hrušk, sliv in drugega sadja, ki ga nismo še nikoli špricali. Če sadje pojem surovo, ga ne lupim, za kompot in zavitek pa vedno. 

Lp, Saša



Mir in dobro!

 

Sem se navezujem zgolj zaradi vprašanja: zakaj pa vsi omenjate lupljenje jabolk za kompot ali zavitek? Saj moja stara mama jih je tudi, jaz pa sem bolj na kamot narejena in se mi ne ljubi izgubljati časa, pa za pečene sladice/kuhane kar cela jabolka naribam oz. narežem, pa je prav dobro

Mojca

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

9. okt 2015 9:16

Jaz olupim samo jabolka za zavitek ali čežano, za kompot nikoli, za jesti kar tako, pa sploh ne - res pa je, da v glavnem konzumiramo domača jabolka, ki niso nikoli špricana, ne morejo pa se izogniti vplivu okolja, saj rastejo na vrtu, ki je ob dost prometni cesti.

rrr

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

9. okt 2015 11:18

Jaz pa lupim jabolka za kompot, ker mi gredo olupki na živce, nikoli pa za zavitek ali drugo pecivo, če jabolka ribam. Če jih režem na rezine (ker eni imajo v zavitku pač radi večje kose, drugi kašo, pa delamo enkrat tako drugič drugače), potem jih pa lupim iz istega razloga kot za kompot.

Sonja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. okt 2015 22:13

[citat=--limnol--]

Jaz pa lupim jabolka za kompot, ker mi gredo olupki na živce, nikoli pa za zavitek ali drugo pecivo, če jabolka ribam. Če jih režem na rezine (ker eni imajo v zavitku pač radi večje kose, drugi kašo, pa delamo enkrat tako drugič drugače), potem jih pa lupim iz istega razloga kot za kompot.



Sonja[/c

Se podpišem.

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti