Jabolka lupiti ali ne?

situla  

član od: 6.1.2012

sporočila: 45

tema odprta - 4. okt 2015 12:27 | ogledi: 8.276 | odgovori: 33

Sem velika potrošnica jabolk, najraje jih jem neobdelana. Največkrat jih kupujem v nakupnih centrih Interspar in Mercator, po možnosti tista z oznako "slovenska jabolka". Vendar sem pogosto v dilemi, ali je pametno, da jih samo operem in jem neolupljena, saj ne vem, s čim vse so bila škropljena. Dosledno se izogibam nakupu tistih povoskanih jabolk, ki se mi zdijo zaradi svojega umetnega leska prav nagravžna (čeprav nekatere kupce pritegnejo).

Ali imate navado, da jabolka iz trgovin pred uporabo olupite?

 

situla

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. okt 2015 13:16

Hja, povoskanost je lahko prava ali umetna (menda). Nekatera jabolka po obiranju začnejo na lupino izločati nekakšno "mastno" snov (pojma nimam, katero), ki jih zavaruje. S tem seveda ni nič narobe. Če pa so umetno povoskana, bo šla tista tanka povoskana plast dol, ko jih boš popraskala s čimerkoli. Po tem ločiš naravno in umetno povoskanost.

Jaz sicer jabolk načeloma ne lupim, edino, če iz kakih kuham kompot. Pa še potem tiste olupke pojem ali jih pa na peči posušim za čaj . Če ne bom zdrava umrla, si bom pripisala sama sebi.

lp

cervus

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. okt 2015 13:23

Ne. Jih pa izdatno perem, v topli vodi s pol kapljice detergenta,  čeprav se zavedam, da kljub temu z jabolkom pojem še nekaj malega pesticidov. Vsekakor bi pa olupila jabolko majhnemu otroku. Tistih lakiranih pa sploh ne kupujem, ker so lepa, drugače pa se mi ne zdijo prav nič prida.

Sonja

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12637

4. okt 2015 13:26

  Od vsega sadja imam najrajši in jih nikoli ne lupim, čeprav jih kupujem tudi v trgovini

   Elephus je napisala:   . Če ne bom zdrava umrla, si bom pripisala sama sebi.


mopsika

Sporočilo je spremenil(a) mopsika dne 04.okt 2015 13:28

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

4. okt 2015 14:03

Kar se voskanja tiče ima Elaphus prav. To vem, odkar imamo domača jabolka in ko sem prvič prijela v roke naše jabolko, ki je bilo mastno kot kupljeno, sem vedela, da drži, ko pravijo, da jabolka izločajo neko snov, ki jo občutimo kot vosek. A mislim, da ni daleč od resnice, da morajo jabolka nekako konseervirati, saj nihče ne bi kupil zgubanih jabolk, tako da nekako jih morajo obdržati lepa.

 

naor

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

4. okt 2015 16:24

Iz prve roke vem, da tudi domači proizvajalci jabolk jabolka ne samo špricajo v času zorenja, ampak jih pred oddajo v prodajni sistem tudi namakajo v bazenih s kemikalijami, ki upočasnjujejo gnitje. Enkrat smo za stavo delali preskus, domače pravkar utrgano jabolko proti kupljenemu, oba celo iste sorte, drug ob drugem na kuhinjskem pultu. Domače je bilo neuporabno po dveh tednih, kupljeno pa je vztrajalo in bi najbrž še vedno, če ne bi šlo v smeti.

Odgovor na vprašanje: Ne, jabolk ne lupim, ker jih preprosto ne kupujem. A po mojem mnenju lupljenje ne pomaga, ker so kemikalije zažrte globlje. Če že sprejmete dejstvo, da boste z vsakim jabolkom zaužili tudi nekaj kemikalij, je bolje jabolko zaužiti z lupino, v kateri in tik pod katero je največ koristnih hranil. Moja vse kupljeno sadje opere z detergentom za pomivanje posode in ga potem dobro spere. Površina sadja je čista, a vsebina je še vedno vprašljiva.

Dokaj preprosto vprašanje, ali jabolka lupimo ali ne, lahko odpre nova eksistenčna vprašanja o kakovosti hrane, ki jo kupujemo precej nevedni.

booris

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. okt 2015 16:33

Ne morem si kaj, da ne bi prilimala tole:

 

Da ne brcam popolnoma mimo: Jabolka kupujem, ker domačih nimam kje dobiti, do organskih, ki stanejo po $4 na 450g, mi pa ni preveč.

 

Vanja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. okt 2015 16:36

Hrane brez pesticidov danes ni. Pa če je še tako bio in organska. Tudi če se odpoveš jabolkom (ali jagodam ali krompirju ali kotletom), se jim ne moreš izogniti. Izbiraš lahko samo med "malo manj" ali "malo več".

Jasno, odloča pa vsakdo sam zase.

Sonja

situla  

član od: 6.1.2012

sporočila: 45

4. okt 2015 16:48

Ne gre samo za vprašanje izbire, temveč tudi za vprašanje finančnih možnosti. Dejstvo je, da so vsa živila, ki so deklarirana kot organska, bio, itd, vključno z jabolki, občutno dražja in si redne nakupe (sploh če gre za večje količine) denarno težko dosegljiva.

situla

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. okt 2015 16:56

Moje mnenje je, da je zdravju manj v škodo, če pojemo eno oprano, pošpricano jabolko na dan, kot pa da se zmaže en pleh štrudla in en kup domačih, organskih in kajpavemkajše sladic dan za dnem.

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti