Turški kajmak

Azra17  

član od: 8.12.2012

sporočila: 44

tema odprta - 19. sep 2015 15:05 | ogledi: 15.736 | odgovori: 6

Mene pa zanima če mi zna kdo ki je že bil v Turčiji ter jedel njihov kajmak, povedati, če se da tak kajmak dobiti tudi pri nas? Našega še nisem probala vendar po slikah, barvi ter opisu sestavin vidim da tejle ki so sedaj na veliko v trgovinah niso tapravi. 

 

Turški kajmak se uporablja pri sladicah, moja najljubša kombinacija (tradicionalna pri njihovem zajtrku) pa je z medom. Je zelo kremast, snežno bele barve, skoraj kot naš mascarpone. Vsi naši kajmaki so slani ter nekam rumene barve, ali je kdo zasledil kak neslani kajmak podoben zgornjemu opisu ki bi pasal k sladkim jedem?  

 

Hvala za pomoč. 

Azra17

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

19. sep 2015 16:11

Sem poskusila enega, ki je bil kupljen v Mečkatorju (se mi zdi, da z rjavim pokrovčkom), pa je vsaj meni deloval kot kisla smetana. 

Lp od R.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

19. sep 2015 18:00

Si prepričana, da  je bil kajmak in ne morda njihov gosti jogurt? Ker tega z meodm sem jedla tudi sama, kajmaka ne. Značilnost kajmaka je ravno to, da je slan. 

 

mamamia

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

19. sep 2015 19:16

Jaz sem v neki turški štacuni v Londonu kupila nekaj, na čemer je pisalo Kaymakli (natančnega spellinga se ne spomnim), bila je široka, nizka posoda, notri je bilo pa nekaj, kar je po okusu še najbolj spominjalo na grški jogurt (blago kislo, visoka vsebnost maščobe), le da je bila na vrhu zgoščena prevleka, podobna kožici s prevretega mleka. Mislim, da je vsaj v Srbiji svež kajmak neslan, zorjenega pa solijo, kako ga fermentirajo oziroma katere majhne živalce ga skisajo, pa ne vem (komparativna fermentologija mleka je orjaški labirint, v katerem se prekrivajo in prelivajo imena, načini priprave in geografija še bolj kot pri, kaj vem, kebabu...). lp, proxima

chappy  

član od: 3.7.2007

sporočila: 554

20. sep 2015 16:02

Če ste iz Ljubljana poskusite ob petkih vprašat na odprti kuhinji.Jaz sem tam dobila ayran njihiv tradicionalni napitek.Sem ga poskusila naredit sama doma,a ni tako okusen in dobr kot originalen.

chappy

Folibert  

član od: 16.4.2015

sporočila: 15

21. sep 2015 8:38

Turski kaymak je v bistvu (zelo) gosta kisla smetana, ki pa ni tako kisla, kot nasa. Tudi turski yogurt  ima blag, kremast okus, podoben grskemu in ni kisel.

V turskih trgovinah je vecinoma kaymak pakiran v manjsih plocevinkah. Takega kajmaka, 'balkanskega', kot ga poznamo, nisem videl v njihovih trgovinah.

Zanimivo, da kaymak kot mlecni proizvod pozna cel Bliznji Vzhod, vse tja do Afganistana in Perzije. Zelo pogosto je del zajtrka, z medom, pistacijami itd. in v sladicah.

Se recept, kako ga pripraviti: http://www.turkishcookbook.com/2006/12/thick-turkish-cream.p 

Lep dan zelim vsem, Folibert

 



Folibert

Sporočilo je spremenil(a) Folibert dne 21. 2015 09:13

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti