Skorž, marmelada

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

tema odprta - 11. sep 2015 0:06 | ogledi: 6.600 | odgovori: 6

Zanima me, če je kdo že delal marmelado iz skoržev. Letos so lepo obrodili, pa bi jo poskusila narediti.

Hvala za morebitne nasvete.

 

tisa55

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. sep 2015 6:33

Malo pobrskaj:

http://www.kmetija.si/skors-skoraj-pozabljena-sadna

http://www.turizem-sentjur.com/Aktualno/Drevo-le

Kar loti se je. Plodove prereži, posladkaj, pusti nekja časa stati, skuhaj, prepasiraj, dodaj sladkor (in morda kaj limoninega soka), pokuhaj, naredi želirni poskus in shrani v male kozarčke.

Če imaš čas in energijo, pa prereži vsak plod, odstrani pešišče, pecelj in muho, posladja, pusti stati, skuhaj in shrani, vmes lahko s paličnim zmiksaš, če nočeš večjih košččkov.

Nisem je delala, ker sem skorš videla morda 2x v živo, ampak, bi jo tako, kot sem ti napisala, če bi ga imela. Morda bi, če bi ne bila otroke, dodala še kakšno žlico jabolčnega žganja vanjo.

Marmelada z manj sladkorja pa mora biti dobra tudi v kobinaciji s sirom,suhimi mesninami, h kakšni pečenki.

rimljanka

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

11. sep 2015 10:05

Rimljanka, hvala.

Malo sem že poguglala... samo sem mislila, da je tu kdo, ki jo je že delal. Mogoče se pa še kdo oglasi. No, sama sem videla, da se jo dela v kombinaciji z jabolki, hruškami ali kutinami.

Vendar je pri skoržu vprašanje, ali se dela marmelado iz rumenih plodov, ki so zelo trpki ali iz rjavih, ki so sladki. In, problem je v tem, ker neenakomerno zorijo... Vsekakor razmišljam, da jo bom kuhala iz rjavih, ker se take tudi uživa.

 

 

tisa55

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. sep 2015 10:41

Če zorijo zelo neenakomerno, bi jih lahko zamrzovala, da bi se jih zadosti nabralo.

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. sep 2015 13:46

Skorš, pa brez zamere, prosim

lp

cervus

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

11. sep 2015 22:48

Elaphus,

pravzaprav sem razmišljala, kaj napisati, ker kot ugotavljam se uporabljata oba izraza - skorž in skorš. Najraje pa bi napisala - uškurš oz. uškurši - kot tole sadje imenujemo pri nas.

Hvala za tvoje sporočilce, še bolj bi me veselil recept za marmelado in / ali kakšno drugo jed pripravljeno s tem sadjem.

Pa brez zamere, prosim.

 

 

tisa55

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

16. sep 2015 20:29

Marmelado sem včeraj skuhala, upam da bo dobra. Uporabila sem skorže, dodala dve jabolki, dve hruški, eno kutino in sok poldruge limone.

Vseeno pa mi ni dalo miru, pa sem se spomnila,da bi lahko pogledala na kakšno tujo stran. In glej ga zlomka, na eni italijanski strani sem našla ta recept: 

- 1100 gr skoržev,

- 250 gr jabolk,

- 450 gr sladkorja,

- 100 ml vode in

- 50 gr limoninega soka

Jabolka operemo in zrežemo na koščke ter damo v kozico, nato dodamo oprane skorže, vodo in limonin sok. Kuhamo 10 min ali več, dokler masa ne postane dovolj mehka, da jo spasiramo. Maso spasiramo in damo kuhati. Dodamo sladkor. Kuhamo na srednje močnem ognju, vendar ves čas mešamo, ker se rado prime. Po cca 30 minutah, ko je masa primerno gosta, jo nalijemo v vroče kozarčke, zapremo, ohladimo...kot pri ostalih marmeladah.

V bistvu sem kar zadela, sicer sem dala nekaj manj dodanega sadja in sladkorja, pa tudi kuhala sem nekoliko dlje...Morebiti bo komu ta recept prišel prav.

tisa55

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti