Stročji fižol - zamrzovanje

Zulejka  

član od: 23.4.2015

sporočila: 3

tema odprta - 24. avg 2015 22:29 | ogledi: 31.726 | odgovori: 13

Letos imamo ogromno stročjega fižola, pa sem ga hotela zamrzniti. Kolikor vem, naj bi ga blanširala, da bi ostal trd, kajne? No, jaz sem ga očitno pustila predolgo v vroči vodi, je čist kuhan! Kadar ga pa hočem hitro skuhat, pa traja in traja ... Ne razumem čist ... Skratka, a lahko takega povsem kuhanega sploh zamrznem? Ali ga pač jemo par dni zapored? Kaj bi vi naredili?

Zulejka

asimina  

član od: 7.1.2012

sporočila: 41

24. avg 2015 23:06

Jaz sem skuhanega v slani vodi in še vrelega dala v kozarec,zaprla s pokrovčkom in ga obrnila.Tako sem pustila nekaj časa.Nato sem obrnila nazaj in pustila,da se ohladi.Po enem mesecu še drži.Mislim,da se na hitro ohlajen tudi zamrzne,ne bo nič narobe.

Lep pozdrav -  Anica

asimina

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

25. avg 2015 0:06

Jaz bi ga zmrznila. Ga boš pač samo pogrela in ne bo ravno hrustal. Po mojem ne bo nič narobe. 

 

RadaJem

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

25. avg 2015 6:03

Nobenega razloga ni, da ga ne bi zamrznila, le v posodico ga daj, namesto v vrečko, če je že premehak.  In če se je kuhal v slanem kropu, dolij še tega zraven, bo fižol bolje ohranil svoj okus, saj bo do njega prišlo manj zraka. 

Cila

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. avg 2015 7:58

Ga pozimi le odtajaš in imaš za solato, če bi ga še enkrat pogrevala in kuhala bi bil le še bolj mehak.

mamamia

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

29. avg 2015 7:21

Jaz ga nič ne blanširam, kar surovega zamrznem...Malo dlje se kuha, ampak ni problema!

 

kvačkarica

fruza  

član od: 19.8.2012

sporočila: 108

29. avg 2015 15:47

Tudi jaz zamrznem kar surovega. Porabim ga pa večinoma pozimi za boranjo. Se mi ni zdel prej blanširan nič boljši.

fruza

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

29. avg 2015 20:47

Jaz že nekaj let zelenjave ne blanširam, ampak očiščeno samo zamrznem, ko pa jo želim skuhati, zamrnjeno zalijem z mrzlo vodo in skuham. Je vedno hrustljava in nihče ne posumi, da je bila zelenjava zamrznjena.

kača

tulipanka  

član od: 22.3.2011

sporočila: 84

30. avg 2015 23:37

Jaz ga blanširam,tisto z vročim v kozarce se odnese,drži dolgo potem ga samo narediš v solati.

Me pa zanima,če ima katera izkušnje s korenjem.Sem ga blanširala potem pa je bil seveda okusen ker je domač,a tak premehak.Ga naj tudi surovega narežem na kocke in zmrznem.

Čestitke za stročji fižol,lani ga je bilo ogromno letos pa sama rja,je pa zato paradižnik lep in okusen.

lp 

tulipanka

strauski  

član od: 20.2.2014

sporočila: 9

7. avg 2016 12:20

stročji fižol se da sirovega ,seveda očiščenega v skrinjo,kuhan je pocast pa naj bo kar če ,surov pa še več kot leto dni je zelo okusen oz. veliko boljši

strauski

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. avg 2016 13:04

blanširanje(1)
(tudi obarjenje in poparjenje) Način obdelave živil: surovo živilo za kratek čas potopijo v vrelo vodo, ali samo prelijejo z vrelo vodo, ali za kratek čas soparijo (soparjenje), ali pa potopijo v vrelo maščobo (vse največ do 5 minut). Zelenjavo blanširajo pred zamrznitvijo, da uničijo encime, ki bi jo pokvarili. Če je pred zamrznitvijo ne blanširajo, pa spremeni okus in vonj in se pri kuhanju ne zmehča dovolj. Francozi zelenjavo obarijo, da ohrani barvo: najprej jo nekaj minut kuhajo, nato potopijo v ledeno mrzlo vodo, od tam pa jo dajo v omako ali na maslo, kjer jo na hitro prepražijo. Namen blanširanja zelenjave je še drugačen: da odpravijo grenkobo, da zmanjšajo volumen pred zamrznitvijo, da postane čvrstejša, da se očisti, da odstranijo odvečno slanost itd. Paradižnik , breskve , marelice in mandlje blanširajo za lažje lupljenje. Kosti za juho ali aspik blanširajo, da juha oziroma aspik ostaneta bistra. Kurje noge potopijo v krop za 10 sekund, potem jim lahko olupijo kožo. Kadar zahteva recept blanširano slanino , jo narežejo na kose po receptu in kuhajo 5–6 minut. Obarjajo tudi klobase : hrenovke in krvavice, pečenice pa pred pečenjem. Z vročo maščobo obarijo pečenko pred pečenjem. S kropom obarijo zajca , da ostane meso belo. Suho meso za 5 minut blanširajo, da ga malo razsolijo. Vampe poparijo pred obdelavo, da z njih odstranijo sluz. Zaklanega prašiča poparijo, da mu z nožem lažje pobrijejo ščetine, perutnino pa potopijo v krop, da ji lažje populijo perje. Pri blanširanju lahko živila izgubijo 10–20 % sladkorja, soli in beljakovin, vitaminov B 1 , B 2 in niacina, ter do 33 % vitamina C. Zanimivosti: Izraz pride od fr. blanchir ('pobeliti'). (osveževanje) Vir: Kuharska enciklopedija

C/p od tukaj: http://recepti.najdi.si/enciklopedija/blan%C5%A1iranj - pomemben je predvsem tisti del, kjer piše, da se z blanširanjem uničijo encimi, ki "kvarijo" zelenjavo - beri: tudi uničujejo vitamine.

lp



cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 07. 2016 13:07

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti