Recept je krasen, ampak...

pitza  

član od: 28.12.2009

sporočila: 16

tema odprta - 24. avg 2015 17:57 | ogledi: 6.842 | odgovori: 23

.... sem vzela pol manj olja, dodala sem kokos, namesto kokosa sem dodala mandljevo moko...

 

Povsem jasno je, da imamo vsak svoje preference, možnosti in/ali omejitve, ampak moti me, da se nekdo podpiše pod recept, kako je krasen, pri tem pa pove, da je zamenjal ali prilagodil približno polovico sestavin...

Povsem jasno je, da je cel kup sestavin zamenljivih, ampak nekateri recepti se v forumu spremenijo v "pararecept".

 

Če ne drugače, je to nespoštljivo do avtorja recepta, vsekakor pa ta recept ni več to, kar je bil.

Morda bi uvedli podrubriko "Variacije na temo"?

 

Pozdrav in hvala vsem za vse, kar sem dobrega skuhala ali spekla zaradi vas!

 

pitza

the tina  

član od: 5.10.2013

sporočila: 302

24. avg 2015 18:37

A ni to smisel komentarjev? Jaz ponavadi prvič recept poizkusim točno tako, kot je v receptu, oziroma spremenim samo res kakšno malenkost (npr. količino sladkorja, ker nam pač ustreza manj sladko). Ko delam ponovno pa malo eksperimentiram, če kakšne stvari nimam pri roki jo zamenjam ipd. Potem to napišem v komentarje, ker mogoče tudi kdo drug te sestavine nima pri roki im mu prav pride, če v komentarjih že takoj vidi, da je ok tudi z nadomestkom.

the tina

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. avg 2015 18:42

Točno tako Pitza, takšni komentarji so nespoštljivi do avtorja. Predelava recepta jed povsem spremeni in potem je bolje da tisti ,ki to počne napiše svojega, novega. 

Ne, The tina to pač ni smisel komenrtarjev  in če ti to dojemaš tako potem se motiš .

hedonist

pitza  

član od: 28.12.2009

sporočila: 16

24. avg 2015 19:07

the tina,

smisel komentarjev, vsaj po mojem mnenju, NI spreminjanje receptov,

je samo/in/ali prilagoditev za življenjske razmere, mere pekača ali ene, v najboljšem primeru dveh sestavin.

pa še to za must.

 

kot sem rekla, nadomestki so povsem jasni, ne gre za mešanje breskev z marelicami,

gre za mal več in mal manj in namesto tega to.

_______________________________________________________

na avtocesti tud ne mahaš z roko, če ti je žmigawc crknu.

 

 



pitza

Sporočilo je spremenil(a) pitza dne 24. 2015 19:08

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. avg 2015 19:24

No, jaz debate pod recepti razumem tako, da vsak tudi pove, če je kaj spremenil, tudi uporabi kakšno sestavino namesto tiste, ki sem jo uporabila sama. In če zamenja več stavri, potem to sicer ni več "moj" recept, a me niti slučajno ne moti, če kdo napiše, kaj vse je spreminjal.

Običajno delam kot the tina. Prvič točno po receptu, naslednjič eksperimentiram. Ne smatram,  da je to podcenjujoče do avtorja. Nasprotno, meni je všeč, da nekdo sploh opazi moj recept, ga preizkusi in pove, kaj vse je spremenil.

Podcenjujoče je, če ga nekdo oceni kar tako povprek, da je slab in nikakršen ... Četudi je meni videti recept še tako slab, nekomu je pa dober. Zato se trudim napisati, da meni nekaj ni všeč, ali da bi jaz naredila drugače, ali da sem pač naredila drugače.

Morda imam kdaj oster jezik, ko nekdo za nekaj trdi, da je tako in tako, pa je jasno, zaradi dejstev in ne mojega mnenja, pač ni tako. Olivno olje ne sodi v kitajsko kuhinjo in tudi ne timijan na primer ... In tiramisu ni iz skute, kot prepričujejo nekateri, da je lahko. Lahko je pecivo dobro, ni pa tiramisu.

 

Meni na primer ni všeč, ko nekdo da v ime recepta "najboljše testo sploh" in kar je podobnega, ker v hrani je težko definirati, kaj je najboljše. Meni to, tebi nekaj drugega.

 

Hedonist pravi:

Ne, The tina to pač ni smisel komenrtarjev  in če ti to dojemaš tako potem se motiš .

 

Ne, ne moti se, pač dojema in misli drugače kot ti. Kaj pa če jaz pravim, da se ti motiš?  Kaže, da so različna mnenja in dojemanja možna, in kako se bomo dogovorili, kdo se moti? Zate se moti the tina, zanjo se ti po moje ne motiš, le meniš drugače. Jaz mislim enako kot the tina, torej je drugo mnenje o isti zadevi možno.

 

Sicer je pa Kulslo namenjena zabavi in sprostitvi, ne pa da se zdaj tu preklamo zaradi malenkosti.

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

24. avg 2015 19:32

Recepti niso zakon, ampak priporočila. Konec koncev vsak kuha za svojo zabavo, ne pa iz "spoštovanja" do tistega, ki je recept objavil Jasno, če zamenjaš pol sestavin, doboš torta ni več doborš torta, je pa lahko prav tako dobra.

Sonja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

24. avg 2015 20:41

Upam, da si v ne-virtualnem življenju bolj dovzetna za feedback in variacije in da ni vsak, ki ti pokaže "krivi prst" nespoštljiv. Hvalabogu za mnenja, mogoče bo tudi meni prišlo prav, če bo že nekdo pred mano poizkusil, da se z dodatkom mandljev namesto kokosove moke piškoti niso razlezli po celem pekaču, ampak so nastali še bolj rahli. Super, mi ni potrebno v trgovino. Kljub temu, da imam lastno spletno stran, ki jo urejam samo jaz, pričakujem mnenja in možne izboljšave in sem vesela, ko mi kdo pokomentira, ali pa celo sama vprašam kolege kako je bilo. 

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

24. avg 2015 20:42

Najbolj boš pa h kvaliteti strani pripomogla s kakšnim super receptom! 

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

24. avg 2015 21:20

hedonist je napisal/a:

Točno tako Pitza, takšni komentarji so nespoštljivi do avtorja. Predelava recepta jed povsem spremeni in potem je bolje da tisti ,ki to počne napiše svojega, novega. 


hedonist

 

V tem primeru bi se receptu verjetno očitalo, da je zgolj kopija in da je takih receptov na kopice v bazi.

Life is war against boredom~

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

25. avg 2015 5:31

Domača kuhinja se od industrijske razlikuje ravno po tem, da je jed vsakič malo drugačna. Odvisno od sestavin, ki so v tistem trenutku na zalogi in od dobre volje kuharice. 

In če je jed v kakšni varianti po okusu jedcev še posebej okusna, zakaj ne bi svoje pozitivne izkušnje delili z ostalimi na spletu. Avtorici dobrega recepta se lahko priznanje pokaže tudi s petico v oceni in kakšnim lepim smeškom.

Katrca11

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

25. avg 2015 8:35

Skoraj nemogoče se mi zdi, da bi avtorji strani s prostorom za mnenja imeli v mislih le velikosti pekačev

Takole piše:

MNENJA O RECEPTU: 
vaša vprašanja, izboljšave, spremembe in dopolnila, pa tudi kritike, le da niso žaljive

lp

mzm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti