Kako pravilno staramo (zorimo)sir?

kozamurnik

sporočila: 2311

tema odprta - 19. avg 2015 16:23 | ogledi: 12.280 | odgovori: 4

Dober mesec nazaj smo kupili planinski sir in ga dali na hladno , v klet. Na vecjem so se pojavile drobne crne pikice in ker smo domnevali da  gre za  glivice oz . plesen smo skorjo ocistili s kisom. 

Zanima me ce se vam to kdaj zgodi in ce, kako  naprej?

Sosed namrec  pravi , da je  bolje cistiti s slano vodo...

Zakaj se to sploh dogaja? Baje na razvoj teh glivic vpliva kislost zemlje kjer se zivali pasejo in s cistoco nima nobene zveze

Je tu slucajno kak" strucko", ki mi  zna povedati kaj vec? 

Hvala.

 

murnik

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. avg 2015 16:37

nam so svetovali na planini, kjer smo ga kupili, da ga zorimo na leseni deski, v neprevlažnem, vsak dan obračamo. Se pa strinjam, da je bolje oprati s slano vodo.



rimljanka

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

19. avg 2015 20:08

kozamurnik, nisem stručko... ampak, ko je moja mati bila oskrbnica na planini, takrat se je naveliko kupovalo cele hlebce sira iz višje ležečih planin... zavijali smo jih v dobro navlažene čiste krpe, ki smo jih namakali v solni raztopini. Ko so se krpe osušile, smo postopek ponovili. Sir se je ohranil tudi več kot mesec dni. Več ti povedat ne znam, ker ga je v tem času zmanjkalo  Ker sem bila pridna in tam gor veliko pomagala, sem potem dobila kakšne četrt hlebčka tudi za lon... sem v dolini počela enako, shranila v hladilnik, upala, da ga bomo imeli dolgo, ampak naš termitek je to zmazal prej kot bi lahko test naredili 

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

kozamurnik

sporočila: 2311

20. avg 2015 11:13

Ja saj to kar nekako vemo, to o deski in obracanju. Moj je namrec obseden s planinskim sirom in ga vzame vedno vecje kolicine. Potem se je zgodilo, da se eden napihne drugi ne, ceprav sta kupljena isti dan in  enako stara.

Tokrat so nas presentile te crne pike. Zato pac sprasujem ker bi rada vedela kaj vec o shranjevanju in staranju( celih) sirov.

murnik

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. avg 2015 19:22

Predlagam, da poiščeš knjigo o sirih, recimo tole.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti