Nadomestek mesa - tudi z okusom po mesu?

the tina  

član od: 5.10.2013

sporočila: 302

31. jul 2015 10:32

Ne vem če je tole popolnoma na mestu, ampak vsakemu (sploh pa ženskam), ki se odloča, da bi se odrekel mesu priporočam, da se najprej oglasi pri svojem zdravniku in si da pregledat kri. Ogromno žensk ima namreč premalo železa že če nimajo nobenih pomislekov do mesa. Sploh je to problematično, ker se količina hemoglobina v krvi zmanjša postopoma in nima zelo drastičnih simptomov, tako da sploh ne opaziš, da je kaj narobe. Včasih se ti zvrti če prehitro vstaneš, pogosto si utrujen itd. Vem, da obstajajo nadomestki, ampak ko imaš enkrat problem, ne bodo zadostovali.

the tina

Mygrace

sporočila: 6506

31. jul 2015 12:41

Ad mamaia:

Če nekaj zavračam iz etičnih razlogov, ni nujno, da mi to ne bi tudi pasalo. Prav v tem je keč: da se odpoveš nečemu, kar sicer bi, a ne boš!  Zavestno! Tako kot jaz ne drvim 230 na uro, čeprav bi lahko . Sem se iz etičnih razlogov temu odpovedala, evo!

 

Drgač je pa en moj prijatelj ob neki paradi ponosa (?!) izjavil: "Nimam nč proti, sam ne mi težit!!!"

 

Mygrace

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

31. jul 2015 14:26

RadaJem je napisal/a:

Lažje je ugrizniti v en konkreten šnicel kot prilagoditi svojo prehrano in se iti aktivizem v okviru svojih zmožnosti.

... In to se zgodi zelo pogosto, ko človek omeni, da se prehranjuje izključno rastlinsko. Kot da bi s tem opravičevali svoje mesojedstvo, ker v nas vendarle tli malo slabe vesti.

RadaJem

V meni ni niti sledu o slabi vesti, dokler ne bo na svetu niti enega zaradi lakote umrlega otroka več, je ne bo, pa še potem dvomim, da bo. 

Tistih par las, ki jih še imam, mi dvigne občutek večvrednosti vegetariancev, ki v isti sapi v trgovini "gazijo" po slabotnejših, se prerivajo, izsiljujeo prednost na cesti...do jutri bi lahko naštevala, pa sem preveč lačna

lp

 

mzm

Sandra_a  

član od: 6.12.2010

sporočila: 447

31. jul 2015 14:46

mišzmoke je napisal/a:

RadaJem je napisal/a:

Lažje je ugrizniti v en konkreten šnicel kot prilagoditi svojo prehrano in se iti aktivizem v okviru svojih zmožnosti.

... In to se zgodi zelo pogosto, ko človek omeni, da se prehranjuje izključno rastlinsko. Kot da bi s tem opravičevali svoje mesojedstvo, ker v nas vendarle tli malo slabe vesti.

RadaJem

V meni ni niti sledu o slabi vesti, dokler ne bo na svetu niti enega zaradi lakote umrlega otroka več, je ne bo, pa še potem dvomim, da bo. 

Tistih par las, ki jih še imam, mi dvigne občutek večvrednosti vegetariancev, ki v isti sapi v trgovini "gazijo" po slabotnejših, se prerivajo, izsiljujeo prednost na cesti...do jutri bi lahko naštevala, pa sem preveč lačna

lp

 



mzm

 

 

mzm, !

 

Tudi jaz nimam slabe vesti, ker jem meso. Ja z veseljem ga jem in ga bom tudi v prihodnje. Se zato strinjam z načinom, kako živijo in umrejo živali v 'masovni' proizvodnji na ogromnih farmah? NE. Zato obstaja tudi krasna možnost kupiti meso doma, od lokalnega kmeta, pri katerem živalim čisto nič ne manjka in so tudi ubite tako momentalno, da se mi v primerjavi z njimi smilijo tiste, ki jih v naravi mlajši osebki izločijo in umirajo počasi od lakote, dokler jih kaj močnejšega ne ubije in poje ali pa zbolijo in shirajo...

 

Glede etičnosti pa samo toliko, če ne ješ mesa zaradi tega ne umre niti ena žival manj in niti en človek več ni sit. Če se človek, ki se je za to odločil potem počuti bolje, ker je imel prej slabo vest, super zanj, jaz ga ne obsojam. Hkrati pa tudi ne prenesem, da name nekdo gleda zviška, ker te slabe vesti nimam.

Ločujem odpadke, varčujem z vodo in elektriko, rabljene stvari nosim v trgovino, ki jih prodaja, knjige, ki jih ne rabim odnesem v knjižnico, kjer so jih veseli, ostanke hrane porabim in jih zeeeloooo redko kdaj zavržem, pa še v tem primeru grejo na kompost, ki je v končni fazi tudi uporaben, če je možno se vozim z javnim prevozom ali hodim peš, ker se mi ne da pol dneva iskati parkirni prostor in brezveze trošiti gorivo pa še kaj bi se našlo... Nemesojedstvo še zdaleč ni edina etična odločitev...

Sandra_a

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

31. jul 2015 15:07

Se moram oglasit. Sama sem vegetarijanka, kot nekatere med vami že veste, poznan pa vam je tudi razlog, če me spomin ne vara. Ne iščem nadomestkov z okusom po mesu, tofu mi ne odgovarja, ker mi preprosto ni dober in še bi lahko naštevala. A vegetarijanstvu navkljub svojemu možu z veseljem pripravim tudi krvav šnicel, če se mu zazdi, da bi ga jedel. Pika. Svojega načina ne vsiljujem dalje, tako kot ne pustim, da me nekdo prepričuje da pa naj pojem "eno salamco, sej zato ne boš umrla". Ne gane me, če celotno omizje divje grize pečena rebrca in perutničke, pa kozličkovo nogico. Jaz zraven brez problema grizljam solatko. In nikogar ne gledam z viška, niti (o glej čudo) jih nimam za morilce. To je strpnost. Z obeh koncev. Vsak se zase odloči, kaj bo in kaj ne bo jedel. Pa ne mi nabijat o vegetarijanstvu, zraven pa spraševat za nadomestke, ki so podobnega okusa in teksture, kot meso. Pojej šnicl, pa je stvar rešena. Če te slaba vest zvija, je pa treba po dilih pospravit. 

Se pa strinjam z zapisi MZM, Rimljanke in še katere. 

 

Lp od R.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. jul 2015 15:52

Riddle je napisal/a:

Se moram oglasit. Sama sem vegetarijanka, kot nekatere med vami že veste, poznan pa vam je tudi razlog, če me spomin ne vara. Ne iščem nadomestkov z okusom po mesu, tofu mi ne odgovarja, ker mi preprosto ni dober in še bi lahko naštevala. A vegetarijanstvu navkljub svojemu možu z veseljem pripravim tudi krvav šnicel, če se mu zazdi, da bi ga jedel. Pika. Svojega načina ne vsiljujem dalje, tako kot ne pustim, da me nekdo prepričuje da pa naj pojem "eno salamco, sej zato ne boš umrla". Ne gane me, če celotno omizje divje grize pečena rebrca in perutničke, pa kozličkovo nogico. Jaz zraven brez problema grizljam solatko. In nikogar ne gledam z viška, niti (o glej čudo) jih nimam za morilce. To je strpnost. Z obeh koncev. Vsak se zase odloči, kaj bo in kaj ne bo jedel. Pa ne mi nabijat o vegetarijanstvu, zraven pa spraševat za nadomestke, ki so podobnega okusa in teksture, kot meso. Pojej šnicl, pa je stvar rešena. Če te slaba vest zvija, je pa treba po dilih pospravit. 

Se pa strinjam z zapisi MZM, Rimljanke in še katere. 

 



Lp od R.

 

Evo - primer strpnosti, razumevanja, racionalnega ravnanja. Sama poznam veliko vegetarijancev, kot je Riddle, in en drugemu ne težimo zaradi tega, kaj kdo je. Mene motijo tisti, ki svoj način vsiljujejo drugim, a je narobe, če ti drugi svoj način vsiljujejo njim. Torej je meni dovoljeno, tebi pa ne.

 

 

 

 

mamamia

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12641

31. jul 2015 16:12

   Riddle

 

mopsika

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

31. jul 2015 16:27

Tudi sama sem vegetarijanka in zapis od Riddle je enak kot bi opisala situacijo pri nas doma. Doma živimo vegetarijanci in vsejedi v sožitju, ko gremo na kak piknik/zabavo  pa po potrebi preslišim pripombo ali dve pa je tudi vse ok. 

Nadomestkov mesa(sojino meso, vege hrenovke, vege kolobase...) nisem nikdar poskusila, ker ne pogrešam okusa mesa.

Sama bi težko opredelila zakaj sem vegetarijanka, ko sem postala je šlo pretežno za etične razloge, zdaj pa predvsem zato ker sem se tako navadila. S svojim načinom prehrane sem zadovoljna, malo bolj bogato ponudbo pogrešam edino v restavracijah.

Vesnuska

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti