Nadomestek mesa - tudi z okusom po mesu?

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

27. jul 2015 17:54

RadaJem je napisal/a:

 Konec koncev je tudi meso zanič, če ga ne začiniš.

RadaJem

Se ne strinjam.

Drugače pa,  imam asociacijo na "ona bi, ali da joj ne udje"

lp

mzm

OlivaB  

član od: 5.7.2011

sporočila: 649

27. jul 2015 19:09

Anasteele sojo,  tofu, sejtan ali katerokoli vegansko zadevo lahko pripravis po istem receptu, z istimi zacimbami kot bi sicer meso in po mnenju mojih mesojedih kolegov komaj opazis razliko. V tujini, pa tudi po veganskih restavracijah/trgovinah v Slo se ze dobijo razni fejk sircki, salame, jogurti, bivsi mesojedci so zadovoljni da lahko jedo nekaj kar sicer pogresajo brez da bi rabili jemat tuja zivljenja. Lahko pa si sircke itd delas tudi sama, YT je preplavljen z recepti.. Da imas pa ob taki prehrani lepso kozo.. Kaj naj recem - no Sherlock? ;)

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

27. jul 2015 19:24

OlivaB je napisal/a:

Anasteele sojo,  tofu, sejtan ali katerokoli vegansko zadevo lahko pripravis po istem receptu, z istimi zacimbami kot bi sicer meso in po mnenju mojih mesojedih kolegov komaj opazis razliko. V tujini, pa tudi po veganskih restavracijah/trgovinah v Slo se ze dobijo razni fejk sircki, salame, jogurti, bivsi mesojedci so zadovoljni da lahko jedo nekaj kar sicer pogresajo brez da bi rabili jemat tuja zivljenja. Lahko pa si sircke itd delas tudi sama, YT je preplavljen z recepti.. Da imas pa ob taki prehrani lepso kozo.. Kaj naj recem - no Sherlock? ;)



 

Meni je to ena največjih oslarij (excuse my language), da meso zamenjaš za tofu in je istega okusa. Tudi ne razumem, zakaj vsi samo prikimavajo, da tofu prevzame okus omake/marinade, ker je nikakor ne. Leta nazaj sem se sama nekoliko ukvarjala s tofujem (marinirala, kuhala v omakah) in končno obupala, zdaj ga pa po nasvetu zdravnice itak niti ne pogledam več. 

Razumem, da se nekateri iz takega ali drugačnega razloga odločijo za veganstvo. No problem. Veganskih jedi je ogromno in ni treba jesti dolgočasno ali enolično.

Če/ko pa začnejo iskati nadomestke, ki bi imeli okus po mesu, "plastične" izdelke v stilu vegansko piščančje meso, "plastične" (ne mislim mandljevo) smetane, mi pa kar lasje pokonci stopijo, samo obdržim svoj cool. :) Nedolgo me je nekdo prepričeval, da ima mandljvo mleko enak okus kot kravje...don't think so. 

 

Vanja

OlivaB  

član od: 5.7.2011

sporočila: 649

27. jul 2015 19:48

Vanja sama teh reci ne jem ravno iz tega razloga, ker se mi zdi totalna neumnost jesti nekaj kar bi naj bilo nekaj kar ne odobravam oz podpiram.

Po drugi strani pa - ce lahko pripravimo identicno jed brez da bi komu vzeli zivljenje zakaj je problem ce nekateri izberejo eticnejso verzijo? Sicer ne vem od kje ideja da so veganski sircki plasticni? Ta isto sojo in zitasemenaorehe iz katerih so narejeni jedo tudi pujski in kravce iz katerih so narejeni dunajski snicli..  zivimo v 21 stoletju..

 

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

27. jul 2015 20:04

Tisti vegi sir ki sem ga jaz probala je bil plasticnega okusa (je pa tudi kopica veleindustrijskih mlecnih ze takih). Meni se zdi da je ze tako dovolj veliko okusnih brezmesnih jedi, da res ni nobene potrebe po nadomestkih.

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

27. jul 2015 20:15

OlivaB, nikakor nisem mislila nate, no. 

Saj verjamem, da je vsak od nas izberal neko nujno zlo. Moje je splenda, ki jo, če sladkaš ravno dovolj, neopazna. Se mi je parkrat zgodilo, da sem jo nehote podtaknila gostom, ki so jo zavohali že na daleč, ker sem pač imela sladkano že prej pa niso nič opazili. Če pa kdo pije kavo z tremi, 4 žličkami sladkorja in si s tako količino osladi kavo s splendo  pa verjamem, da jo okusijo. V tem primeru jo tudi jaz.

"Plastična" smetana je zame vse, kar naredijo iz olja, koruznega sirupa. In to je po okusu zelo drugačno, kot smetana in jasno mleko. Iz istega razloga ne maram sirov v tistih malih trikotnikih, ker vzamejo sir, ki jim ni uspel, dodajo ne vem kaj in ga srčkano preoblečejo in prodajajo kot nekaj fenomenalnega. Ga ni čez kocko prvovrstnega sira. Wenn schonn, denn schonn. in še: Malo in dobro. :)

Tole so glavne sestavine umetne smetane za kavo: 

 

Hvala Rebecca, popolnoma enako razmišljava. 

 

Vanja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

27. jul 2015 20:19

Brez mesa se da prav lepo živeti - pa kakršne koli zadržke že kdo ima. Sem pa prepričana, da tisti, ki išče nadomestke za meso, pa da bi imeli ob tem še okus po mesu, pač ni pripravljen na brezmesno življenje in je zato bolje, da z njim še malo počaka.

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. jul 2015 21:39

OlivaB je napisal/a:
.......... bivsi mesojedci so zadovoljni da lahko jedo nekaj kar sicer pogresajo brez da bi rabili jemat tuja zivljenja.

Življenja jemljemo tudi rastlinam, glivam, bakterijam. Če ti je to všeč ali ne, je dejstvo.

rimljanka

OlivaB  

član od: 5.7.2011

sporočila: 649

29. jul 2015 18:43

Rimljanka tocno tko, narava je vsem bitjem namenila nekaj za hrano, levcku zebre, opicam banane, kravcami travco, le cloveku ne? Kako neumno od nje..

 

Limnol, ljudje se vecinoma odlocajo za tak nacin prehrane iz treh, to je eticnih, zdravstveno in okoljevarstvenih razlogov. Tako je vsaj meni razumljivo da potem pogresajo okuse katerih so vajeni od otrostva. Je pa ocitno, da je potrebno jedem zivalskega izvora dodati zacimbe da dobijo jedi svoj znacilen okus - nenazadnje kulinarika.net premore preko 10k receptov ni tako? Je razlog le v tem da imajo slovenske gospodinje prevec casa?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. jul 2015 20:07

OlivaB je napisal/a:

Rimljanka tocno tko, narava je vsem bitjem namenila nekaj za hrano, levcku zebre, opicam banane, kravcami travco, le cloveku ne? Kako neumno od nje..

Opice še od daleč ne vidijo banan, tam, kjer so doma, vsaj tiste, na katere običajno pomislimo, šimpanzi, ne.

Narava je namenila, če temu tako rečemo, vsaki vrsti natanko tisto hrano, ki ji zagotavlja ne le preživetje ampak tudi uspešen razplod. Slednje je pač ključno gonilo življenja na Zemlji. Čisto vseh vrst. Če na daljši rok ni ustrezne hrane, vrsta nazaduje in lahko tudi izumre.

Šteti recepte na Kulinariki in jih povezovati z mesno/nemesno hrano pač nima nobene uporabne vrednosti, ki bi karkoli povedala o tem, ali ima samo meso okus ali ne. Niti o tem, ali ga imajo bučke brez začimb. Ali pa solata.

Ja, OlivaB, Narava, če ji tako rečemo, je določila, da ima Homo sapiens vsejedsko prebavilo. Res je, da preživijo Inuiti, ki praktično ne vidijo nemesne hrane in še kateri, ki jim je kak črv skoraj edina živalska hrana, krepka večina pa je nekje vmes. Strpnim tega ni težko razumeti, kajne?

Tale trakrat sicer nima kake posebne povezave s tem, da nekdo, ki noče mesa, hoče okus po njem.

 

 

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti