Pecivo brez glutena in laktoze

chappy  

član od: 3.7.2007

sporočila: 554

tema odprta - 1. jul 2015 16:21 | ogledi: 28.720 | odgovori: 34

V  kratkem bomo praznovali rojstni dan.Na praznovanju bo prisotna tudi nečakova punca.Ne prenaša laktoze in glutena.Kruh bom spekla doma ali ga sam zanjo kupila.Rada bi pa pripravila tudi kakšno sladico vendar pa mi tu zmanjka idej,ker moram izključit kar nakej  stvari.Ali ste že pripravljale kaj podobnega.Vsak nasvet in recept bo dobrodošel.

 

Že vnaprej se vsem iz srca zahvaljujem.

chappy

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

1. jul 2015 16:34

Tole sem jaz enkrat naredila in je bilo ohlajeno za prste polizat...tudi za tiste, ki niso bili alergični na karkoli.

Za en velik pekač iz pečice:
0,5 kg ajdove kaše do mehkega skuhamo v rahlo osoljeni vodi in jo ohladimo. 0,25 kg masla penasto stepemo z cca. 200 g rjavega sladkorja, malo vanilije in 5-imi jajci. Dodamo 1 dl mleka, ajdovo kašo,100 g mletih oreščkov, 50g kakava v prahu in toliko ajdove moke, da masa rahlo zdrsne iz žlice. Primešamo še 1 pecilni in maso preložimo na pekač z peki papirjem. Pečemo cca 30-40 min pri 180 st.C. V skodelico si nalomimo 100g temne čokolade in 0,5 dl olja. Ko je pecivo pečeno, ga vzamemo ven, v pečico, ki se ohlaja pa damo skodelico s čokolado. Čokolado prelijemo po pecivu, ga ohladimo in narežemo na kocke. Če pecivo delamo za odrasle lahko masi dodamo še rum. To je čisto brez glutena, če pa želimo pecivo narediti tudi brez laktoze, maslo zamenjamo za margarino, mleko pa za ovseno ali mandljevo.

 

Količine si prilagodiš glede na velikost pekača. Pazi tudi, da kupiš ta temno čokolado za preliv, ki ne vsebuje mleka. 

Lp, Saša

Mir in dobro!

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

1. jul 2015 17:31

Maslo --> margarina

Mleko --> pomarančni sok/mandljevo mleko

Čokolada mora biti veganska oz. brez mleka.

Aja, pa na embalaži ajde in po možnosti tudi drugih živil mora pisati, da ne vsebuje glutena v sledeh.

Lahko malo prebrskaš npr. DBpekove recepte za presne torte ali druge sladice (npr. najnovejša: http://www.easy-recepti.com/2015/06/bananin-k)

ali pa enostavno glutenska živila ter mleko in mlečne izdelke zamenjaš z brezglutenskimi in brezlaktoznimi alternativami (mleti mandeljni/lešniki/orehi, riževa moka, ajdova moka, pomarančni sok, mandljevo mleko, sojino mleko, jabolčni sok itd.).

 

Life is war against boredom~




Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 01. 2015 17:38

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

1. jul 2015 23:02

Zakaj sojino mleko. Enostavno se vzame brezlaktozno. 

sikamaco  

član od: 22.11.2006

sporočila: 47

4. jul 2015 22:17

Sem imela pred kratkim podoben problem, spekla sem orehovo rulado, brez moke in jo namazala s kislo smetano brez laktoze. Punca je bila zelo navdušena.

sikamaco

lollypop  

član od: 16.1.2011

sporočila: 175

4. jul 2015 22:32

Glede glutena moraš biti zelo previdna. Nekateri ga ne prenašajo niti toliko, da bi lahko maso miksala v posodi, ki jo sicer uporabljaš z navadno moko ali pekla pecivo v tvojem običajnem pekaču, kljub temu da je pomit. Moja sestrična mora za sina uporabljati ločeno posodo in pribor ter oboje prati ločeno od ostale posode.

lollypop

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. jul 2015 11:43

lollypop je napisal/a:

 Nekateri ga ne prenašajo niti toliko, da bi lahko maso miksala v posodi, ki jo sicer uporabljaš z navadno moko ali pekla pecivo v tvojem običajnem pekaču, kljub temu da je pomit.



lollypop

 

Tole je pa še močnejša od tistega, ko je svizec pakiral čokolado.... A to si kao protfan zapomni, kaj je pekel prej ali kaj in pranje v pomivalnem stroju ne naredi nobenega haska?

Vendelina jr.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. jul 2015 12:20

Draga moja Vendelinca, glede na to, da moraš predvidevati, da zglajenost sten teh posod ne spada v nano območje (tudi če odmislimo razne odrgnine, vreznine in ostalo podobno šaro), se zna zgoditi, da se v kako špranjo skrije ali pa se v njej zatakne kaka molekula prolamina. In hudir začne delovati!!!!

(Ja, prav imate. Pri prebiranju gornje objave morate upoštevati nečloveške razmere, ki ta trenutek vladajo v ozračju tukaj okoli).

lp

cervus

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. jul 2015 13:00

elči, greva midve v nano dimenzijo...

Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti