Sorta solatni srčki in seme sladkornega graha

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

tema odprta - 31. maj 2015 20:22 | ogledi: 9.578 | odgovori: 10

Ali veste, kakšne sorte je solata, ki jo v Lidlu prodajajo pod imenom solatni srčki? Ste kje videli sadike take solate?

Drugo vprašanje se nanaša na sladkorni grah. Ne najdem semena. Včasih ga je imela SEmenarna LJubljana, letos pa ga ni. Videla in kupila sem ga v Lidlu, vendar sem ga nekam založila. In sedaj je polica s semeni že prazna.

Hvala in lep pozdrav,

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

31. maj 2015 21:26

Mimika

Sladkorni grah sem zmeraj kupovala v Sparu od semenarne Ljubljana, drugje nisem zasledila.

Za srcke solatne pa mislim, da ni to extra sorta, ampak srce od te vrste solate.

Lp

jaša

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

31. maj 2015 22:48

Mislim, gre za Romansko solato. Pri nas je še nisem videla(res pa je da nisem nek poznavalec sort solate), v tujih kuharskih oddajah je pa Romaine lettuce kar pogosta.

Bakker jo ima:

http://www.bakker.si/izdelek/romanska-solata-littl

Vesnuska

bibi  

član od: 28.9.2001

sporočila: 65

1. jun 2015 9:42

To je tip romanske solate, sem jo že sejala predlani.

Seme prodaja tudi Semenarna v sklopu tematskih vrečic Vonj in okus Mediterana: Solata romanska Corsica.

V istem sklopu se nahaja tudi seme rdeče rimske solate Ovired.

 

Še kar se tiče sladkornega graha; na spletu sem ga našla pod blagovno znamko Valentin (spet Semenarna), imenuje se Hendriks. 

Po moje lahko pokličeš tudi v kakšno njihovo trgovino (Kalia?) pa povprašaš, če je še v prodaji oz. na zalogi.

 

bibi

Sporočilo je spremenil(a) bibi dne 01. 2015 09:48

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. jun 2015 11:14

Oh, že leta dolgo se dobijo semena romaske solate, recimo firme Euro seme, pa ne sado od njih.

Semena sladkega graha se dobijo v vseh bolje založenih tovrstnih trgovinah.



rimljanka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

2. jun 2015 7:03

hvala za vse odgovore.

Na nobenem od prodajnih mest Semenarne, ki so v moji bližini, letos niso imeli sladkornega graha. Prejšnja leta ni bilo težav. Na srečo sem ga včeraj dobila od Amaranta.

Solatni srčki pa niso taki kot romanska solata in ovired od Semenarne. Oboje gojim že vrsto let. Ni isto. Je pa solata little gem, ki  jo omenja Vesnuska zgoraj zelo podobna. Tako da bom takoj poskusila.

Mimika

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

2. jun 2015 12:16

Pozdravljeni, 

sem tudi jaz kupila za pokušino sladkorni grah, pa me zanima kdaj se potem obira? Na kaj moram biti še pozorna? 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

2. jun 2015 18:03

Trixi, rabi oporo. pri nas jo naredimo enako kot za kumare. mrežo napneš na ogrodje, ki stoji na sredini gredice, levo in desno pa vrsta graha. ene sorte zrasejo prek metra; veje niso zadosti visoke.

paziti moraš, da obiraš zelo mladega. ne čakat, da se stroki odebelijo. ploščati morajo biti, sicer ima nitke, ki so res zoprne. če imaš mladega, lahko ješ surovega, ali blanširanega/praženega (2 min). super okus.

lani mi ga je kar kmalu uničila plesen, kar glede na obilico padavin ni bilo presenetljivo.

fino je, da ga seješ v dveh rundah; jaz ga prvič ok. 10. maja, drugič začetek junija. Prvega obiram od sredine julija dalje.

Če mi slučajno uide, potem ga pustim; naredi zelo lepo kroglice. potem ga uporabljam kot klasični grah.

Za nas je to super zelenjava, brez katere nočemo več preživeti poletja.

Mimika

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

2. jun 2015 18:44

Trixi, kje si dobila oz. kupila ta sladki grah. Bom poskusila tudi jaz, imam še prostor na vrtu. Hvala.

 

naor

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

2. jun 2015 22:05

Še to, po biodinamični metodi ga je nujno treba obirati na dan za cvet. Obiranje na dan za plod spodbuja staranje, na dan za list pa bolezni. sicer ne vem, kako se tega lahko držiš. dan za cvet pride približno na 8 dni, sladkorni grah pa je treba pogosto obirati.

Do sedaj se tega nisem držala, ker nisem vedela.

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

3. jun 2015 11:18

Kupila sem g v Tušu - bio semena samen maier. Pa še cima di rapa.

Tudi jaz do letos nisem vedela, da je treba stročnice pobirat na dan z cvet...Hvala za nasvet, ga bom tudi jaz z zamikom sadila, da ne bo preveč naenkrat. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti