Uživanje svežega bezga

Klepec  

član od: 28.4.2015

sporočila: 70

tema odprta - 14. maj 2015 21:57 | ogledi: 6.989 | odgovori: 19

A se lahko cvetoči bezeg uživa surov, recimo za smutije?

Vem sicer, da so zelene jagode, ki dozorijo kasneje, neužitne. Zanima me predvsem uživanje ta prvih cvetov.

 

http://www.kmetijaklepec.si/pages/o-kmetiji-klepec

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

15. maj 2015 8:17

Če pomislim na ocvrte bezgove svetove, ki se skrivajo globoko pod testom, pa jih z veseljem jemo - potem verjetno kak cvet ne bo škodil niti surov, ampak kakšen je okus, pa ne bi vedela; po mojem so malo grenki, če bi jih jedel same. Sicer pa počakajmo, da se oglasi kak zeliščar. Meni vseeno najbolj tekne bezgov čaj (iz cvetov).

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. maj 2015 8:44

Ne vidim razloga, da se cvetovi v normalnih količinah ne bi smeli uživati surovi.

rimljanka

Klepec  

član od: 28.4.2015

sporočila: 70

15. maj 2015 12:40

Hvala za odgovore, tudi sam razmišljam podobno. Na povezavi nisem našel konkretne informacije o uživanju svežih cvetov. Preostane mi torej le, da preizkusim. Poročam, če bodo kakšni stranski učinki.

http://www.kmetijaklepec.si/pages/o-kmetiji-klepec

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

15. maj 2015 12:50

Vsako leto delam šabeso, ker jo imamo zelo radi. Ampak - po dveh kozarcih (tam okoli 3-4 dl) meni postane malo slabo. Nikomur od ostale familje ne. Pa jih ne spijem na dušek, tako, ob prijetnem klepetu, v senci, v času ure, ure in pol. Tako, da je to mogoče odvisno tudi od organizma.

lp

P.s. Aja, sem pozabila napisat - ni to kaka huda slabost, z bruhanjem ali kajvemčim še, bi rekla - blago slabo počutje. Mine po kakih dveh urah.

cervus

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

15. maj 2015 13:03

elaphus, po mojem to ni od bezga. Meni je tako slabo po vsaki sladki ali aromatični pijači. Izjema ni niti nesladkan sadni čaj, voda z okusom, limonada... Skratka pijem lahko samo vodo in radensko, pa kak kozarec vina hvalabogu   A tebi je pa samo po šabesi, po drugih osvežilnih pijačah pa ne?

Vesnuska

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

15. maj 2015 13:56

ja, ampak kljub vsemu velja pazljivost. Vsebujejo cianogene glikozide, podobno kot grenki mandlji.

"Stressed is desserts spelled backwards!"

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

15. maj 2015 16:46

Podobno kot elaphus ima na šabeso reakcijo moj mož-na 1 kozarec. Po 2 že pošteno driska. Na sirup iz bezgovih cvetov , ki ga prekuham, pa ne regira na ta način...

čoko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti