Živel praznik

tema je zaklenjena

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. maj 2015 14:43

Malo več, kot opomin.

Če nič drugega, boorisov post (kolega, ampak tule si pa tako intenzivno brcnil v temo, da boli....od človek z univerzitetno diplomo človek vseeno pričakuje malo več intelektualne drže), dokazuje, da je potrebno akcija.

1. maj je datum obeleževanja pravic zaposlenih in pravic tistih, ki izgubijo zaposlitev in čisto nič ni prišlo z lufta, za čisto vse se je bilo treba izboriti. So ljudje umirali zaradi slabih razmer pri delu, so ljudje umirali na demonstracijah (kot 1. maja v Chicagu) v tujin in pri nas tudi (mimogrede, dan železničarjev, 15. 4. , takrat so tudi žandarji streljali na demonstrante). Obeležuje se spomin na tiste, ki so se za pravice izborili. In se hrkati zave, da to, če je nekaj izborjeno, še ne pomeni, da je tu za vedno. Se bo treba vedno znova boriti za to, da bo delo omogočilo človeku dostojanstvo. Da se bo počutil kot kvaliteten član družbe in da bo imel zaradi tega spodoben zaslužek.

In če kdaj, potem zdaj vidimo, da to ni samo-po-sebi umevno. Da je treba vedno znova varovati zaposlene pred šikaniranjem in da se v zadnjih tridesetih letih nakazuje, da se vedno slabše živi od  dela, da se pa vedno bolj bogati na račun donosov na premoženje (namig: Thomas Piketty; Capital in 21st century). Če kdaj, je zdaj potrebno malo več kot zgolj obeleževati. Pa malo več kot v sebi bentiti z neartikuliranimi psovkami na račun državnih politik (mimogrede, slednje so daleč od inteligentnega, v bistvu so boleče neintelignetne, samo ne morem prostora na tem portalu uporabiti za to, da bi izvajala dokaze) in tudi malo več kot pomilovati se zaradi bridke usode, ker bo treba čez praznike pisati projekt. Tudi ne gre živeti v iluziji, da je 1. maj nekaj, kar je za "delavce", to so tisti iz tovarn, mi smo pa kao srednji sloj in to se pa nas ne tiče. Vraga, smo vsi v mezdnem odnosu in tudi srednji sloj se pavperizira in če je kdaj, je sedaj čas, da se raznoslojni proletariat malo združi in aktivno upira in upre. Skozi demonstracije, skozi spreminjanje pogojev na delovnem mestu, skozi drugačno plačno politiko, ki omogoča zaposlovanje še komu. Pa z navadno brco v rit vsakomur, ki pride v firmo, se še dobro ne usede v stol in že blebeta, kako je tule preveč zaposlenih in kako so stroški dela previsoki (sebi pa nemudoma zviša nagrado).

Nekaj od tega lahko stori vsak od nas.

Če ne boste, boste na stara leta iskali hrano po smetnjakih in se spomnijali časov, ko ste pametovali na kulinarčnem forumu in ko se vam kisalo od žalosti, ker ste imeli čez prvomajske neke nujne zadolžitve in niste bili na morju.

 

 

Vendelina jr.

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

2. maj 2015 15:35

Vendelina jr.

saj ne vem, če sem te čisto prav razumela, ampak se mi zdi, da nekaj sem...in pod tisto se lahko z imenom in priimkom podpišem 

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

blossom  

član od: 8.2.2009

sporočila: 383

2. maj 2015 16:37

Vendelina,  tudi moj podpis

blossom

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12640

2. maj 2015 19:43

   Vendelina, na žalost se z vsem strinjam.



mopsika

Sporočilo je spremenil(a) mopsika dne 02. 2015 23:23

helgula  

član od: 21.4.2006

sporočila: 551

2. maj 2015 20:58

Mene je pa danes zmotilo, ko sem na radiu ves dopoldan pri vsakih novicah morala poslušat, kako smo Slovenci edini v Evropi, ki imamo 2. maj dela prost dan....in potem še naprej pleteničenje kolikšen izpad dohodka nam to prinaša (menda je to izračunal statistični urad).

Novinrji - mrhovinarji! si mislim. Nobeden pa ni omenil, koliko dela prostih dni imajo druge evropske države! Če se ne motim, jih Slovenci nimamo največ v Evropi...prej obratno.

Bomo dovolili, da nam izpulijo še to??

helgula

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

2. maj 2015 22:25

Vendelina, zarees dobre komentarje imaš pri različnih temah in tolikokrat pomislim: če bi jaz to vedela, ko sem bila mlada, kako koristne nasvete daješ!  A pri nas doma so ženske učili: Tiho bodi in pridna bodi, pa ubogaj. Ne sprašuj, imaš predolg jezik! 

In Helgula, tudi jaz sem dobila občutek, da se pripravlja ukinitev tega drugega dneva in da samo teren pripravljajo. 

Katrca11

blossom  

član od: 8.2.2009

sporočila: 383

2. maj 2015 23:20

Katrca11 je napisal/a:

 Tiho bodi in pridna bodi, pa ubogaj. Ne sprašuj, imaš predolg jezik! 

 

Katrca11

 

Šuti i trpi, ane? :) hjooo

blossom

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

3. maj 2015 6:12

Žalostno, res žalostno, kaj smo naredili iz teh naših praznikov - starih ne spoštujemo, za nove ne vemo kaj bi z njimi (razen to, da nam prinašajo kakšen prost dan ali dva). Naših otrok sploh nismo podučili, kaj kakšen praznik pomeni, da bi bili ponosni, da pripadajo skupnosti s tako bogato zgodovino. Strinjam se, da smo Evropejci, toda veliko veliko pred tem smo Slovenci, s svojo tisočletno zgodovino, katere se nam ni potrebno ravno sramovati. Narod, ki si v svoji zgodovini, ne zna priznati tudi večjih ali manjših spodrslajev in napak, ne bo nikoli narod z dvignjeno glavo. Ne more se zgodovina končati kar tam nekje, kjer se je zgodilo nekaj sramotnega in potem, se sploh ne nadaljevati - ker ne vemo kje sploh spet začeti. Zgodovina je tudi tisto, kar se je zgodilo včeraj, predvčerajšnjim, pred tednom dni....

Sama se  iz svojega otroštva spominjam proslav v teh dneh, veselja, množice ljudi.... Včeraj je bila v našem kraju proslava ob 70 obletnici ustanovitve prve slovenske vlade, pa niti domačini skoraj nismo vedeli zanjo, razen tako, da je bil trg zaprt, povsod neki redarji in zavarovana parkirišča, ljudi, vsaj množice ljudi pa nikjer. 

Pa še to - če je praznik, naj bo to praznik za vse. Ne spadam v tisto množico ljudi, ki dela ob nedeljah in praznikih, zaradi narave svojega poklica (taki so bili in tudi bodo). Žalosti pa me, da morajo biti vsi trgovski centri odprti v petek in svetek, tudi če je praznik samo en dan, pa še sredi tedna, morajo biti trgovine odprte. Pa zakaj? Če smo se odločili, da so trgovine ob nedeljah odprte, jih zaprimo vsaj za praznike, da se bodo ljudje odpočili in praznovali. Pa saj ne gre samo za trgovce, ki jih vidimo, da delajo - tu so še peki, šoferji,.... in drugi, ki jih morajo na tak dan založiti z dnevno svežimi izdelki. Tukaj gre enostavno in preprosto za požrešnost kapitala, ki pa ne pozna meja (spomnite se, kako je najboljši sosed na prazničen dan za nakup svoje kupce celo nagrajeval s posebnim popustom). Veste, tudi vsi ti delavci, so ljudje, z družinami in svojci, utrujeni od vsakodnevnih skrbi in groženj po izgubi dela - zamislimo se in jim prizanesimo vsaj na take dneve. Tudi tu se začnejo delavske pravice. 

Lep zadnji prazničen dan vsem skupaj.

tedyka

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

3. maj 2015 8:04

tedyka je napisal/a:

Žalostno, res žalostno, kaj smo naredili iz teh naših praznikov - starih ne spoštujemo, za nove ne vemo kaj bi z njimi (razen to, da nam prinašajo kakšen prost dan ali dva). Naših otrok sploh nismo podučili, kaj kakšen praznik pomeni, da bi bili ponosni, da pripadajo skupnosti s tako bogato zgodovino. Strinjam se, da smo Evropejci, toda veliko veliko pred tem smo Slovenci, s svojo tisočletno zgodovino, katere se nam ni potrebno ravno sramovati. Narod, ki si v svoji zgodovini, ne zna priznati tudi večjih ali manjših spodrslajev in napak, ne bo nikoli narod z dvignjeno glavo. Ne more se zgodovina končati kar tam nekje, kjer se je zgodilo nekaj sramotnega in potem, se sploh ne nadaljevati - ker ne vemo kje sploh spet začeti. Zgodovina je tudi tisto, kar se je zgodilo včeraj, predvčerajšnjim, pred tednom dni....

Sama se  iz svojega otroštva spominjam proslav v teh dneh, veselja, množice ljudi.... Včeraj je bila v našem kraju proslava ob 70 obletnici ustanovitve prve slovenske vlade, pa niti domačini skoraj nismo vedeli zanjo, razen tako, da je bil trg zaprt, povsod neki redarji in zavarovana parkirišča, ljudi, vsaj množice ljudi pa nikjer. 

Pa še to - če je praznik, naj bo to praznik za vse. Ne spadam v tisto množico ljudi, ki dela ob nedeljah in praznikih, zaradi narave svojega poklica (taki so bili in tudi bodo). Žalosti pa me, da morajo biti vsi trgovski centri odprti v petek in svetek, tudi če je praznik samo en dan, pa še sredi tedna, morajo biti trgovine odprte. Pa zakaj? Če smo se odločili, da so trgovine ob nedeljah odprte, jih zaprimo vsaj za praznike, da se bodo ljudje odpočili in praznovali. Pa saj ne gre samo za trgovce, ki jih vidimo, da delajo - tu so še peki, šoferji,.... in drugi, ki jih morajo na tak dan založiti z dnevno svežimi izdelki. Tukaj gre enostavno in preprosto za požrešnost kapitala, ki pa ne pozna meja (spomnite se, kako je najboljši sosed na prazničen dan za nakup svoje kupce celo nagrajeval s posebnim popustom). Veste, tudi vsi ti delavci, so ljudje, z družinami in svojci, utrujeni od vsakodnevnih skrbi in groženj po izgubi dela - zamislimo se in jim prizanesimo vsaj na take dneve. Tudi tu se začnejo delavske pravice. 

Lep zadnji prazničen dan vsem skupaj.



tedyka

 

 

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti