Katero zelenjavo (in ostala živila) lahko uživamo surovo?

Celeste  

član od: 22.3.2015

sporočila: 36

tema odprta - 14. apr 2015 15:55 | ogledi: 23.558 | odgovori: 32

Sicer nisem presnojedec, vendar me vseeno matra firbec...

Zanima me, katero hrano se sme jesti surovo, čeprav to pri nas ni v navadi. Na primer, šampinjonov ali kodrolistnega ohrovta mnogi ne bi dali v usta ne da bi ju prej skuhali. Ali poznate še kakšno vrsto zelenjave, ki jo pri nas jemo samo kuhano, užitna pa je tudi surova?

Nekje sem slišala, da ajde ni potrebno kuhati, pa se mi je zdelo vse skupaj zelo čudno. Ali sploh obstaja kako žito, ki je prebavljivo tudi surovo? In kako je z bučami, rdečo peso, kolerabo ...?

Vnaprej hvala za vaše odgovore

Celeste

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. apr 2015 16:04

Vsako živilo, ki že surovo ne vsebuje zdravju škodljivih sestavin (te pri tistih, ki jih vsebujejo, pa s termično obdelavo razpadejo prav zato kuhamo, npr. stročji fižol) je surovo užitno. Koliko je okusno in kako ga z našimi zobmi lahko zgrizemo/zmeljemo/mehansko prebavimo, je pa druga pesem.

rimljanka

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

14. apr 2015 16:08

Jaz vem še za brokoli, cvetačo, rdečo peso, koromač, špinačo, brstični ohrovt, grah(sladkorni in običajni)... Je pa govo še veliko tega. 

Razen cvetače in graha sem že vse poskusila surovo in je ok. Edino brokoli in brstični ohrovt sta mi blanširana neprimerno boljša.

Vesnuska

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

14. apr 2015 16:19

Ajdovo kašo se lahko je tudi sorovo, s tem, da jo čez noč namočiš, da postane mehka. Jaz jo jem kot neke vrste kosmiče, s tem, da ji dodam še sadje.

Prav tako iz nje delam tudi domačo granolo.

 

Se pa da večino zelenjave jesti surovo, endar pri nekaterih ne smeš pretiravat.

DBpek http://www.easy-recepti.com

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. apr 2015 16:38

Vesnuska je napisal/a:

Jaz vem še za brokoli, cvetačo, rdečo peso, koromač, špinačo, brstični ohrovt, grah(sladkorni in običajni)... Je pa govo še veliko tega. 

Razen cvetače in graha sem že vse poskusila surovo in je ok. Edino brokoli in brstični ohrovt sta mi blanširana neprimerno boljša.



Vesnuska

 

Vesnuška, tale recept s svežim brstičnim ohrovtom bo zate, totalno za prste polizat! 

 

Kale narežeš na tanke rezance (20 dag)

Brstični ohrovt naribaš (20 dag)

3 žlice narezanih mandeljev

1 manjši avokado, meso narezano na majhne koščke

vinaigrette omaka (namesto kisa vzamem limetin ali limonin sok, lahko je skoraj brez olja, ker ga je dovolj v avokadu)

 

Vse sestavine zmešaš in po želji potreseš z nartibanim parmezanom. Za popoln obrok z malo OH postrežeš s popečenim piščančem, ribo, škampi.  

 

Najbolj elegantno pri tem je to, da narezana kale in brstični ohrovt ostaneta sveža v hladilniku do recimo 5 dni. Jaz imam navado, da naredim za vsako porcijo svežo polivko. 

 

 

 

 

Vanja

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

14. apr 2015 16:47

Meni je cvetača dobra surova, pa me moji postrani gledajo, ko jo glodam.

Lp od R.

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

14. apr 2015 18:04

Vanja, katera zelenjava je kale...pri nas so kale, škrtoci po vrtejbensko rože, pa predvidevam da ti to ne misliš.

Surove lahko jemo na tenko narezene bučke-cukine v solati, danes sem pa slišala da tudi šparglje lahko..kot dekoracijo sem jih enkrat imela na krožniku, so bili narezeni z nožkem s katerim lupimo krompir, meni osebno mi niso bili všeč.

Vrtejbenka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. apr 2015 18:40

Takole izgleda kale in meni je noro dober. Če ga spustiš skozi sokovnik z jabolkom, koromačem, svežim ingverjem, rezino ananasa ter malo limetinega soka, imaš krasen vegi obrok. Po nekaterih podatkih (kar sicer vzamem z nekolio rezerve), naj bi imel največjo količino koristnih sestavin (vitamini, minerali) na težo v primerjavi z drugo zelenjavo. Odličen je malo pošrican z oljem, posoljen (ali s cajun začimbami začinjen) in posušen v pečici. 

Vanja

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12638

14. apr 2015 18:51

  Vanja, po pravici povem, da nisem vedela, da  se temu skravžanemu ohrovtu, tako smo mu mi rekli, dejansko reče kale. Lani smo ga zelo veliko pojedli in sicer na olivnem olju prepraženega s česnom in zraven kuhan krompir v  kosih, nam je tudi bil zelo dober.

 

 

 

 

mopsika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. apr 2015 19:05

Saj se mu slovensko ne reče tako, mopsika. To je pač angleški izraz, pri nas je lepo kodrolistni ali kodrasti ohrovt.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti