Piščanec po kitajsko-kako???

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

8. maj 2004 14:40

jaz jih kupim v mercatorju, pri polici s kitjskimi in podobnimi živili. Ponavadi piše ime izdelka na tistih etiketah, kjer je napisana cena. Če ne boš našla, pa ti bo znala kakšna prodajalka prav gotovo pokazati. LP Zala

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. maj 2004 14:33

Na "eksotičnih" policah v večjih trgovinah, če pa slučajno česa ne najdeš pri nas, skoči pa na avstrijsko stran. Čeprav bi morala to vse dobiti pri nas. Loni

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

10. maj 2004 21:38

Hvala za odgovor - sem bolj začetnik v kitajski kuhinji in še lovim informacije o potrebnih sestavinah. Predvsem je še "luknja" v znanju pri kombinaciji teh živil. Z malo vaje in truda pa bo verjetno tudi to urejeno. Lep pozdrav! ZIMA

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

11. maj 2004 20:03

Tudi jaz sem kitajski začetnik in moram povedat, da razen sojine omake v M. nisem dobila nič. Imamo tudi Š. in v začetku je bilo opaženo nekaj teh stvari, zdaj pa še sojine omake ne dodiš. Torej sem prisiljena iti v big town po nakupih. Nekaj približno podobnega pa sem scoprala kar z navadnimi špageti.... da o ingverju ( razen v kozarčku ) in riževem to in ono kar pojma nimam - o vseh sestavinah ki so tu omenjene se mi niti ne sanja. Prišla sem, do zaključka da sploh ne kuham po kitajsko ampak neko x verzijo. ( Je pa dobro in se ne dam ) Lumpica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

13. maj 2004 7:45

Lumpica, kar nadaljuj tako, kot ti paše. Kitajska hrana je prava samo na Kitajskem, vse ostalo so samo približki. Pred leti sem po nekajmesečnem potovanju po Kitajskem nakupila vrsto artiklov za kitajsko kuhinjo (vok, arašidovo, sezamovo olje, sojino omako, da ne omenjam kitajskega servisa) in se potem vneto lotila kuhanja. Kakšno razočaranje. Popolnoma drugačen okus. Potem sem šla v kit. restavracijo in ugotovila, da tudi tam ni isto. In potem nekaj časa nisem ne kuhala ne v restavraciji jedla kit. hrane. Nakar sem razčistila sama s sabo. Hrana ima pravi okus samo v matičnem okolju, ker je z njim tesno povezana. Hrana odseva prst, podnebje, vodo, kulturo, zgodovino pa še kaj. Zato je prava hrana samo na Kitajskem, drugje po svetu pa je prilagojena okusu okolja. Tako pač je. Potem pa sestavine. Med potovanjem sem jedla v poceni restavracijah, kjer sem lahko opazovala kuharico pri kuhanju. Ne moreš verjeti koliko nekih stvari v trdi in tekoči obliki v šalčkah. Ker me kuhanje zanima, sem pogosto pristopila in poskušala ugotoviti vsebino tistih posodic. Nemogoče. Kaj je bilo tam notri, mi je še vedno uganka. Prav gotovo pa je to pripomoglo k čudovitemu okusu. Morda tudi to, da so zelenjavo pogosto prali v tako umazani vodi, da sem nemalokrat pomislila, da bi bilo boljše, da je sploh ne bi prali. Pa še to. Kitajska daje koncesije za javna stranišča, ki vsebino potem prodajajo pridelovalcem zelenjave. To je samo nekaj ugotovitev s terena. Teoretično vem, da mnogo dajo na kombinacijo hrane. Da nekatere vrste zelenjave nikakor niso kompatibilne. Pa tudi vrsto "eksotičnih" stvari uporabljajo. Moja najboljša hrana je bila morning glory v omaki, zraven pa riž. Ves čas potovanja sem si belila glavo, kaj bi to utegnilo biti. Pri urah angleščine tega nisem slišala. In doma ugotovim, da je to slak. Saj veste, kaj je slak. Zajedalka, plezalka, z lepimi cvetovi, ki se zjutraj odprejo. Danes kuham modificirano. Od kitajske kuhinje sem vzela tisto, kar mi ustreza in je dosegljivo. Pa kompromise je treba sklepati (imam samo steklokeramično ploščo, zato ne morem uporabljati voka prave oblike, pa še material je drugačen, pa temperatura je prenizka). Arašidovo olje sem zamenjala za olivno, tiste soli tudi ne uporabljam, imam dve vrsti sojine omake, sezamovo olje, sezamovo seme. In to je vglavnem vse. Pa sem kar zadovoljna s svojimi omakcami za k rižu. Aja, pa še to. Kitajska hrana (in tudi njene modifikacije) imajo popolnoma drugačen okus, če jih ješ s palčkami. Lumpica, nikar se ne vznemirjaj. Kuhaj tako, kot ti paše. Malo eksperimentiraj in kmalu boš izdelala svoj stil "kitajska hrana a la Lumpica". Ta bo najboljša. Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 13. maj 2004 18:11:59

karmenalex  

član od: 29.10.2003

sporočila: 143

13. maj 2004 8:24

Mimica, strinjam se z vsem, kar ste zapisal ! Karmen V.

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

13. maj 2004 19:03

Ste me pa prav potolažili. Ne se bat - ne bom obupala, ker mi je ta moja kitajska hrana dobra in vsaj to kar delam sedaj zelo hitra. Moji so se na začetku nekaj zmrdovali ( otroci ). Mož ima pripombo da je sicer dobro vendar nekaj fali. Dam mu prav in iščem " pravi okus". Seveda imam mero in jih ne pitam vsaki dan z k.k. Vmes mora past kaka pašta in mineštra - pa smo vsi zadovoljni Lumpica

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12640

10. jun 2014 12:00

V Lidlu imajo  teden azijske hrane,poglejte si njihov letak.

mopsika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti