Razlika med rozinovim šarkljem in rozinovo potico

martn  

član od: 6.8.2009

sporočila: 58

tema odprta - 7. apr 2015 10:23 | ogledi: 12.882 | odgovori: 18

Pozdravljeni kulinariki

Te dni smo padli v razpravo,o razliki med šarkljem in potico in kaj je pogača.Ker smo prišli do različnih trditev prosim za vaše gledanje na to.Jaz trdim da se testo za šarkelj ne zvija,ampak se naloži v model,testo za potico se zvije,pogača pa je kvašeno testo par cm visoko,napravimo zareze in  ko je pečeno se lomi -ne reže.

Hvala za odgovore in lepe sončne dni vam želim

martn

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

7. apr 2015 10:36

Jaz sama tega ne pečem, ampak moja mami in drži kar si napisal. Šarkelj je vmešano vzhajano testo z rozinami, potica pa je zvita. Za pogačo pa ne vem.



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 07. 2015 10:38

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

7. apr 2015 10:56

V Kalinškovi kuharici (moje je l.1956) se tudi za kvašen šarkelj testo razvalja, potrese z rozinami in nato zvije.

Po mojem je bistvo predvsem v obliki modla za šarkelj.

trac

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

7. apr 2015 14:01

Sem ravnokar prej govorila z mami in jo povprašala. Tako kot sem prej napisala, šarkelj vzhaja kot kruh, rozinova potica je namazana z maslom, drobtinami in rozinami. Pogačo pa je pripravljala babica in je ponavadi porabila ostanke in vse skupaj zvila in je izgledalo kot en zavitek.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. apr 2015 15:06

Med šarkljem in potico je določena  razlika v testu, v bistvu pa v nadevu - šarlklja ne nadevamo kot potico in potem zvijamo ter polagamo v model z luknjo na sredi (v takem modelu lahko pečemo tudi potico, seveda), ampak damo dodatke kar v testo in potem stresemo v model za šarkelj. Testo je bolj rahklo in zračno kot testo za potico.

 

Pogača je pa druga zgodba. Gre za enostavno kvašeno testo, lahko tudi s kakšnim (večinoma slanim) nadevom, lahko jo trgamo ali režemo. 

mamamia

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

7. apr 2015 15:39

Točno tako. Včasih je veljalo, da mora biti za šarkelj najmehkejše testo (ker se ne valja, ampak se samo zlije v model), malo trše za krofe (ki morajo tudi biti zelo rahli), za potice, ki se valjajo, pa mora biti še trše.

Rozinovo potico (ki je v naši družini najbolj priljubljena), namažem z mešanico masla, sladkorja, rumenjakov, kisle smetane in limonine lupinice, posujem pa z rozinami (1 kg na testo iz 1 kg moke), ki so se vsaj čez noč namakale v rumu (mogoče tudi to prispeva k priljubljenosti).

V testo za šarkelj dam rozine (seveda tudi namočene) na koncu, da se ne razpacajo in ne naredijo testa sivega, bistveno pa mi je tudi, da dam v namazan in pomokan model tudi olupljene mandlje na dno vsakega rebra.

 

teta torta

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

7. apr 2015 15:52

Po katerem receptu delaš šarkelj, teta torta?

V hladilniku imam že par mesecev namočene rozine in me ima, da bi spekla enega na hitro, da bo za zajtrk namesto potice. Da spečem moj kuglof traja cel da in se mi ravno ne ljubi s tem ukvarjat. 

Vanja

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

7. apr 2015 17:41

Vanja, že dolgo ga nisem pekla. Morda sem ga zadnjič po temle receptu iz Sacherjeve kuharske knjige:

250 g moke

20 g kvasa

pribl. 1/8 l mleka

60 g sladkorja

80 g surovega masla

2 rumenjaka

1/4 žličke soli

1 žlica ruma

vanilijev sladkor

limonina lupinica

50-100 g rozin, namočenih v rumu

maslo, moka in olupljeni mandlji za model

Rozine namočimo v rumu za nekaj ur. Če smo se nanje spomnili prepozno, jih za 30 sekund postavimo v mikrovalovko.

Moko presejemo v skledo in naredimo jamico. Mleko s sladkorjem segrejemo, da je mlačno. Nekaj ga odlijemo v skodelico, vanj zamešamo razdrobljeni kvas in nekaj žličk moke (vzamemo iz sklede). Dobljeni kvasec zlijemo v jamico in potresemo z moko. Nato mleko še nekoliko segrejemo in v njem raztopimo maslo, dodamo vanilijo in rum. Limonino lupinico nastrgamo v moko. Rumenjaka zmešamo s soljo in dodamo mleku, ki ne sme več biti prevroče. Medtem se v moki pojavijo razpoke, po čemer vemo, da je kvas vzhajal. Zmešamo s kavlji mešalnika, nato dodamo mlečno mešanico ter stepamo, da dobimo mehko testo, ki se loči od kavljev in sten posode. Na koncu ročno dodamo rozine. Pustimo, da vzhaja, potlačimo in stresemo v model za šarkelj, ki smo ga namazali z maslom, posuli z moko in na dno v vsako rebro položili en ali dva olupljena mandlja. Pazimo tudi, da nobena rozina ne "štrli" iz testa, ker se pri peki zažge. Pustimo še malo vzhajati v modelu. Pečemo pri 170-180 0 C pribl. 30 minut (preverimo s pletilko, če na vrhu preveč porjavi, pokrijemo z aluminijevo folijo). Pečenega vzamemo iz pečice, nekaj minut počakamo in ga nato zvrnemo na mrežo.

Lahko ga posujemo s sladkorjem v prahu (jaz tega nikoli ne delam). In jem ga tako, da tisti konček z mandljem pustim za konec, ker je najboljši.



teta torta

Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 07. 2015 17:43

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

7. apr 2015 17:56

Hvala za recept. Danes bo sicer brez mandeljev, zato pa 3x masa, ker imam en velik bundt model za kolač. 

Mičken prehitro sem odrezala prvi kos. Drugače je odličen. 

 

 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 08. 2015 04:33

francis  

član od: 7.7.2007

sporočila: 130

8. apr 2015 11:42

Hvala za recept, teta torta. Jaz imam problem vgnesti vse rozine (pol kile moke, 25 dkg rozin > imamo radi več rozin) v testo. Se moram naučiti narediti mehkejše testo

LP.

francis

francis  

član od: 7.7.2007

sporočila: 130

14. apr 2015 10:16

Vidim, da je tema še odprta, pa bi prosila bolj natančen recept nadeva za rozinovo potico -> iz cca. 60 dkg moke.

Hvala in LP.

francis

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti