Peka kruha

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

19. mar 2015 6:31

Lopatka je napisal/a:
V čisto navadni pečici brez ventilacije, . Pečico segrejem na maksimum, ko dam noter kruh pa zmanjšam na 200.

Lopatka

 

Enako. Ob višji temperaturi in krajšem času peke naj bi se testo manj izsuševalo.   Zrak vlažim le pri kvašenih sladicah - že v mrzlo pečico dan na dno star pločevinast krožnik, poln vode.

 

 

 

 

Cila

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

20. mar 2015 19:08

Kruh pečem iz 1,5kg moke, prvih 15 minut z ventilatorjem na 180 st, nato navadno, skupno 45 - 50 min. Može ima rad hrustljavo skorjo in pri taki peki se mi naredi.

Me pa zanima kje kupujete moko? V mlinu, v navadni trgovini, na tržnici, ekološki kmetiji...? Sama kupujem tu in tam, pravijo da bi morala biti moka sveže zmleta za zares zdrav kruh. Večkrat sem jo kupila v enem od mlinov in ob priliki so mi povedali, da pšenica kupujejo kjer pač nanese...torej je vseeno, če jo kupim v navadni trgovini.

tisa55

omojcej  

član od: 8.12.2012

sporočila: 10

26. mar 2015 16:09

Kruh pečem dvakrat na teden iz 1kg polbele moke (naredim dva hlebčka), 25 min na 220 stopinjah v navadni pečici. Kupujem moko Mlinarstva Katič v 10kg embalaži. Vzhajane hlebčke dam na vroč pladenj v pečico, nič ne močim z vodo. Ga ne zamenjam za trgovinskega.

Mojca

Sporočilo je spremenil(a) omojcej dne 26. 2015 16:10

anibas1  

član od: 30.8.2008

sporočila: 43

27. mar 2015 7:57

tisa55 je napisal/a:

Kruh pečem iz 1,5kg moke, prvih 15 minut z ventilatorjem na 180 st, nato navadno, skupno 45 - 50 min. Može ima rad hrustljavo skorjo in pri taki peki se mi naredi.

Me pa zanima kje kupujete moko? V mlinu, v navadni trgovini, na tržnici, ekološki kmetiji...? Sama kupujem tu in tam, pravijo da bi morala biti moka sveže zmleta za zares zdrav kruh. Večkrat sem jo kupila v enem od mlinov in ob priliki so mi povedali, da pšenica kupujejo kjer pač nanese...torej je vseeno, če jo kupim v navadni trgovini.



tisa55

Pozimi pečem kruh v krušni peči, drugačepav pečici brez ventilatorja. Pečem pirin, graham, kuruzni, ajdov, rženi in iz krušne moke.

Sama moko kupujem v mlinu. Moka je sveže zmleta, v trgovini pa je minilo kar nekaj časa odkar je iz zrnja nastala moka. 

Najbolje bi bilo če bi moko zmleli tik pred uporab doma. Ampak to je že druga tema.

anibas1

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

27. mar 2015 8:31

Kruh pečem enkrat na teden, po dva hleba, vsakega iz 1 kg moke - enega belega in enega prosto po Blanchy (pirin, ržen s semeni, ajdov z orehi, koruzni ...). Ker pečem oba hleba naenkrat, mora biti vklopljena ventilacija, in sicer pečico segrejem na 220 stopinj (skupaj s pekačema), nato vzhajana hleba zvrnem na vroča pekača. Takrat zmanjšam temperaturo na 200 stopinj in pečem 35 minut. V pečico ne dajem vode, kruh pa, ko je pečen, zavijem v rjuho.

Blanchy

Sandra_a  

član od: 6.12.2010

sporočila: 447

27. mar 2015 9:05

Jaz tudi na veliko uporabljam ventilacijo. Malo je trajalo, da sem se navadila in 'naštudirala' čas pečenja, zdaj pa se mi odlično obnese. Moko kupujem v mlinu Katič in je odlična, vedno vzamem 10kg pakiranih po 1kg, ker mi pakiranje v vreči ni najbolj praktično. Pa še cenovno je zelo ugodno v primerjavi s trgovino .

Kruh pečem kar pogosto, včasih štruco, drugič hlebček, pletenice, velikokrat tudi sirove štručke, ker si mora moj dragi nositi malico v službo in ima najraje na svetu sendvič . Vedno na ventilaciji, na 180-200, čas pečenja pa je odvisen od količine in oblike kruha. Ker imamo vsi radi, da je skorjica mehka, kruh takoj, ko je pečen, še vročega premažem z mlekom.

Sandra_a

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

27. mar 2015 9:38

Ker zelo rada sama pečem kruh, sem prebrala vse odgovore v tej debati o peki...a ni zanimivo to, kako ga pečemo.Na vse možne načine...ene z vklopljeno ventilacijo,ene ne...ene z dodano vodo, druge spet ne...pa kakšne razlike v temperaturi pečice...ene premžemo kruh pred peko, druge po peki...in rezultat vseh teh razhajan?..vsem nam kruh uspe, spečemo ga taknega kot same želimo, kot ga imamo rade...pa naj ne rečejo, da peka kruha ni ena velika znanost... .... ....Uspešno peko kruha vsem..

Vrtejbenka

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

27. mar 2015 9:57

 



tisa55[/citat]

Pozimi pečem kruh v krušni peči, drugačepav pečici brez ventilatorja. Pečem pirin, graham, kuruzni, ajdov, rženi in iz krušne moke.

Sama moko kupujem v mlinu. Moka je sveže zmleta, v trgovini pa je minilo kar nekaj časa odkar je iz zrnja nastala moka. 

Najbolje bi bilo če bi moko zmleli tik pred uporab doma. Ampak to je že druga tema.



anibas1[/citat]

 

Zelo zanimivo je to. Pri naši hiši imamo domačo pšenico, ki jo meljemo v bližnjem mlinu, kjer mlinar melje še po starem na mlinski kamen. Potem, ko moka odstoji vsaj štirinajst dni, še bolje pa tri tedne, lahko iz nje spečem čudovit kruh, takoj pa nikakor. Iz sveže mlete moke mi kruh nikoli ne uspe. Ker me je to jezilo, oz. nisem vedela, zakaj ne rata, sem nesla kg moke sosedi, ki je pa res mojstrica za peko in tudi njej zadeva ni uspela - bil je mogoče za spoznanje boljši kot moj, nikakor pa ne tak, kot bi želela.

rrr

Titikaka  

član od: 13.9.2008

sporočila: 128

27. mar 2015 10:44

Res zanimivo. Jaz zmeljem moko, tik preden naredim kruh in mi uspe super. Od kar pa imamo doma glineno ploščo za peko kruha, pa mi noben drug kruh ni več dober;) Sicer pa brez ventilacije na 230C cca 50 minut.

Titikaka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. maj 2015 11:30

Si bom izposodila tole temo za moj problem, ki v bistvu sploh ni problem, samo jaz sem malo presrana. Ali je katera v naših trgovinah zasledila tale kvas? Kupila sem ga malce južneje od Kolpe in je - hja, kako naj rečem, turbo hiter. Oni zeleni mi je sicer tudi ok, ampak testo s temle mi je vzhajalo bliskovito. Sem šla gledat, kaj ima drugega noter kot zeleni, pa nima nič. Samo pekovski kvas in emulgator. Je pa res, da je zelenega 7g, tega pa 10. In oboje za pol kile kruha. Zdaj me malo skrbi, da bo imel kruh preveč okusa po kvasu. Bom videla. Sem opazila, da že malo nakladam. Bom nehala. Torej, če ste ga videli v naših trgovinah, prosim, sporočite!

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti