Šparglji, beluši z mesom

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

22. apr 2004 8:31

Pred dnevi sem v restavraciji Manna (ocena baje čaka na vrsto) jedla med drugimi tudi šparglje z jajci in tartufi. Bilo je super dobro, res pa je, da so meni take in drugačne fritate všeč, pa tudi rahlo grenak okus divjih špargljev mi je dober. Po vrhu so bili naribani tartufi. Božansko. Sojedec je jedel zrezek zavit v šparglje. Izgledalo je približno takole: take naraven zrezek, v katerega je bilo zabitih nekaj špargljev. Ne vem pa, ko so to meso potem spekli. mimika

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

22. apr 2004 8:44

mislim, da se je gojenje belušev lani kar pohvalno razpaslo po sloveniji, vsake toliko srečaš kakšno njivo. Zeleni seveda, pridejo na vrsto pa bolj poleti. (Beli mi tako ali tako izgledajo nenaravni, to je neka nemška fora). Naš zelenjavar pa v tem času prodaja italijanske, čisto tanki so (debeline flomastra) pa intenzivnega okusa. Zdijo se mi zelo dobri, a vseeno me zanima, kakšni so divji, če je kaj dosti drugače. Tanja G., vem da ne boš hotela napisati, pri kateri vasi točno tvoj oče nabira, prosim pa za namig, v kakšni pokrajini naj jih iščem. V gozdu (na sredi/ob robu), v makiji, na skalah, ob vodi, senčnem, sončnem...?

iri  

član od: 12.11.2001

sporočila: 247

22. apr 2004 13:42

Lidika in vsi, ki jih bo premamilo nabiranje "šparogov" v Hrvaški Istri. Hrvatje so svoje šparglje prepovedali nabirati, kazni so ogromne. Prodajajo pa dnevne karte po 600 kun, če bi ji želeli nabirati. Vir: Primorske novice Sobota. Torej previdno!!!!!!!!!!!!!

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

22. apr 2004 13:49

No, ja... pač ne bom lazila po šumicah med ovcami in grmičevjem, med trni in kamni, saklami, da me ne bo kak inšpektor pocukal... Sicer pa imam o naših sosedih svoje mnenje še o čem drugem, ampak smo; tujci, obiskovalci in po drugi strani tudi gostje... lidka

Anze_Svajger_SCRM  

član od: 2.12.2001

sporočila: 151

22. apr 2004 14:16

600 kun?! To je skor 19 jurjev?! Kaj se pol lohk pride s tovornjakom pa celo familijo, sorodniki... al kaj? [xx(]

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

22. apr 2004 15:38

Beli so gojeni špraglji zaradi tega, ker jih izrežejo iz zemlje takoj ko pokukajo ven. Šele na soncu postanejo zeleni. Divji šparglji so precej bolj tanki, zeleni in se upogibajo ( gojeni so trdni). Pri nas, na Primorskem, jih pobiramo v vsakem gozdu ali grmovju, na koncu njive in še kje. Prvi se pojavljajo bolj na sončnih legah, zdaj pa so že itak povsod. Suzana

elena  

član od: 27.12.2003

sporočila: 68

22. apr 2004 20:29

Lidka, poskusi s tem receptom (spodaj sem priložila link) - namesto hamburške slanine daj meso - sicer niso beluši zaviti a vseeno. Spomnim pa se v eni izmed številk dober tek recepta (oz. mi je bolj slika ostala v spominu) da so bili narejeni tako, da so bili zaviti v slanino.... Mi je na misel prišlo - kaj ko bi poskusila zaviti v meso in jih potem najprej zavite dati v vino, pokuhati, potem zaliti z juho, pokuhati in to je to...sicer ne bi bili pečeni, temveč kuhani ali dušeni! Ne vem, pač mi je na misel prišlo! http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=1793 Tu pa je še link: * nekaj o beluših - http://www.spargelj-radikon.com/SPLOSNO%20O%20SPA - http://www.spargelj-radikon.com/KULINARIKA%20-3.h * s parimi receptki za beluše - pa dober tek!! http://www.spargelj-radikon.com/Recepti-2.htm lp Nada Sporočilo je spremenil(a) elena dne 22. apr 2004 20:32:39 Sporočilo je spremenil(a) elena dne 22. apr 2004 20:34:14 Sporočilo je spremenil(a) elena dne 22. apr 2004 20:35:41

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

23. apr 2004 9:17

Elena, najlepąa hvala!!! Sprintala sem, tako da bom po dopustu kaj poizkusila, pa se potem javim in sporočim kako in kaj... Lep dan, lidka Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 23. apr 2004 09:46:15

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

30. apr 2004 11:35

Jaz vodi za kuhanje dodam ščepec sladkorja, saj so potem beluši slajši, predvsem pri divjih. Če jih pripravljam za prilogo jih enostavno skuham, malce opečem na maslu in potresem z parmezanom, lahko pa kuhane, potresene s sirom damo v pečico, da se sir stopi. So obvezen dodatek na zelenjavni pici. Lahko jih nadevamo v njoke, torteline po čisto enostavni varianti: beluše za kratek čas prevremo, zrežemo na drobne koščke in primešamo prepražen česen, peteršilj, malo kisle smetane, ščepec bazilike in žlico parmezana. Nadevamo in skuhamo. Imam pa recept, ki smo ga dobili od prijateljev iz Italije in je najbolj priljubljena omaka. Na olivnem olju prepražimo sesekljano čebulo, sesekljan česen, dodamo na koščke zrezan svež paradižnik brez lupine, solimo in po želji ščepec bazilike. Zdušimo, da se omaka zgosti. To omako lahko uporabljamo za testenine, njoke, dodamo k jajcem, rezanci, ravioli, tortelini. Lahko ji primešamo kuhane šparglje (ali pa jih kar skuhamo v njej), tuno v konzervi, gobice, bučke... Pri nas je ta omaka zakon in je zelo priljubljena pri otrocih, ki zelo radi jedo testenine.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti