Šparglji, beluši z mesom

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

tema odprta - 21. apr 2004 13:57 | ogledi: 9.527 | odgovori: 29

Lep pozdravljeni, zanima me, ali lahko beluš ovijemo z recimo perutninskim mesom in potem v ponvi popečemo? Ima kdo kako tako varianto priprave?

lp, lidka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

21. apr 2004 14:27

Ali mi verjamete, da še nikdar nisem delala niti jedla beluše. Kaj so šparglji, kaj pa beluši? Kakšen okus je? Zakaj govorite o divjih, kje to rase? Sramežljiv pozdravček!

Nataska  

član od: 27.11.2003

sporočila: 186

21. apr 2004 14:40

A ni to eno in isto? Natasa

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. apr 2004 14:48

To je eno in isto, nekaj je bilo že govora na prejšnjih forumih. Jaz jih nabiram na morju, na sosednji strani, v območju Istre. Jaz sem jih do sedaj jedla z jajci, pa v rižoti mi je tudi jasno. Mene zanima, če se da tisti velik, bel beluš zaviti v meso, ali bi bil okus premočan? lp, lidka

akurin  

član od: 11.4.2003

sporočila: 153

21. apr 2004 14:50

šparglji po domače, beluši pravilno. Gojimo jih lahko tudi doma. dobi se jih v vsaki trgovini z zelenjavo. najboljši so vršički belušov. Divji šparglji rasejo v naravi in to v tem času. Okus - je treba pokusit. olupnjeni in povezani v snop se lahko zamrznejo. Dobri so v rižoti ,omaki in juhi. Sveži in skuhani so meni najboljši z majonezo ali pa z kuhanimi jajci, ali s sirom. Lp anita

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

21. apr 2004 15:02

Mah, tako bomo rekli, pri nas doma (okolica Kopra, rodovitna kar se tiče divjih špargljev), poznamo gojene in divje. Gojene včasih kupimo na tržnici, so bolj svetle barve, debeli za en prst. Take dobite tudi vložene ali pa jih lahko naprimer dobite na vegetarijanski oz. zelenjavni pici. Gojenim pri nas rečemo beluši. Divji šparglji pa rastejo kot zmešani v našem okolišu. Moj oče jih vsak dan nabira in jih prinese tudi po celo košaro. So pa tanjši, intenzivne zelene barve, dolgi nekako od cca 15 do 25 cm (ne me ujet za besedo, govorim pretežno na pamet). Spodnji del stebla je olesenel, zato ga odrežemo, ostalo pa narežemo na po dolžini na kake 3 centimetrske koške ter to kuhamo v kropu nekaj minut. V našem narečju vam besede za divje šparglje raje ne napišem, včasih se sliši tudi: šparge, šparoge, belušči, b"luš"č......he he...malo zakomplicirano, to je bolj v domeni naših non in nonotov...zame so pač šparglji.... Divji šparglji imajo močan okus, morda vlečejo bolj na grenko. Skuhane ohladimo in jemo na različne načine, naprimer: na olivnem olju prepražimo šparglje in jim dodamo jajca, umešamo ter kako minuto mešamo nad srednjim ognjem; na olivnem olju prepražimo panceto in pršut,dodamo kuhane šparglje, pražimo, ubijemo jajce, mešamo; iz njih lahko pripravimo rižoto (popražimo čebulo, dodamo šparglje in riž, zalijemo z vodo, dodamo začimbe po želji, lahko dodamo tudi na koščke narezan piščančji file), lahko jih jemo zabeljene kot solato, kar same ali z dodatkom kuhanih jajc, jaz sem iz njih naredila tudi že zavitek z doma pripravljenim testom in skuto, dodala sem kuhane in začinjene šparljge, kislo smetano, jajce in spekla v pečici... Imajo zelo specifičen okus, ki ni vsem všeč. Jaz rečem tako, ali jih ljubiš ali pa sovražiš. Kot majhna punčka jih še videt nisem hotela. Zdaj pa sem srečna, da jih oče nabira. In še to, pri nas se dela šparglje z jajci, ne pa jajca s šparglji. TanjaG.

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

21. apr 2004 15:07

Jedla sem že šparglje zavite v pršut, ampak meni se zdi škoda, ker so šparglji sami po sebi preveč nežnega okusa. Lidika, ti si nabrž predstavljaš čisto tanko rezino piščanšjih prsi, na primer? Jaz jih pogosto samo popečem na ponvi pa zalijem z malo limoninega soka. Taki se mi zdijo skoraj najboljši. Pa tisti beli se mi tudi ne zdijo preveč simpaični, meni imajo ta zeleni boljši okus. LP! Darja

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. apr 2004 15:24

Ja, tiste velike bele bi zavila v tenek file in popekla, naredila kako omakco za zdraven... Sprašujem zato, ker jih še nisem nikoli sama pripravljala, če ima kdo tako izkušnjo? Bom probala enkrat, ko bo čas. Imam kupljene, vložene, tako, da bo lahko še malce počakalo... Lep, sončen in topel dan želim vsem! lidka lidka

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

21. apr 2004 15:51

Tanja G., malo te moram popravit : b"luš"č ali tudi b"lužić ni isto kot šparglji. Je bolj kot nek plevel, bolj dolgo, bolj mehko in na njem rastejo neki listki. Je še bolj grenko. Poznamo pa tudi "rusko špargo", ki je spet nekaj četrtega. Jaz tudi šparge nisem nikoli marala, dokler je ni moj mož začel delat s čebulo. Pocvre čebulo, doda špargo, poduši, na koncu pa še jajca - fritada. Brez čebule mi je pregrenka. Po pravici povedano pa mi gojena ni preveč všeč, vsaj ne na solato. Jem jo samo v krem juhi. Stvar okusa, pač. Suzana

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

21. apr 2004 17:48

Vse ste že napisale, samo tega ne, kako jih naj letos nabiramo pri sosedih, da se ognemo zelo visokim kaznim če nas dobijo. Če so vzeli stvar tako zares kot potapljanje, bodo precej pokasirali zato bodite previdni. lp Vesna Milek Recko

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

22. apr 2004 8:31

Pred dnevi sem v restavraciji Manna (ocena baje čaka na vrsto) jedla med drugimi tudi šparglje z jajci in tartufi. Bilo je super dobro, res pa je, da so meni take in drugačne fritate všeč, pa tudi rahlo grenak okus divjih špargljev mi je dober. Po vrhu so bili naribani tartufi. Božansko. Sojedec je jedel zrezek zavit v šparglje. Izgledalo je približno takole: take naraven zrezek, v katerega je bilo zabitih nekaj špargljev. Ne vem pa, ko so to meso potem spekli. mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti