Macerat ognjiča

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

tema odprta - 17. feb 2015 22:03 | ogledi: 6.594 | odgovori: 8

Ali kdo ve, kako še naredi macerat ognjiča? Zanima me samo, ali še za to uporabijo svežI ali suhi covetous?

biba

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

18. feb 2015 8:46

lahko eno ali drugo. http://bit.ly/1Lbmu7R

"Stressed is desserts spelled backwards!"

cukrpekarca1  

član od: 28.7.2013

sporočila: 35

18. feb 2015 9:27

Kot je že rebecca napisala, lahko uporabiš tako sveže kot tudi suho cvetje. Jaz uporabljam posušene cvetove, natančneje samo cvetne listke. Vedno ga tudi delam po hladem postopku: namakanje cca 40 dni. Zakaj posušeno? Zato, ker

- se v svežem cvetju nahaja tudi voda in se potem zmeša v macerat

- imaš posušenega na voljo tudi izven sezone in si lahko sproti delaš sveže macerate ali nato mazila.

Lep dan,

Marija

cukrpekarca1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. feb 2015 12:08

cukrpekarca1 je napisal/a:

Kot je že rebecca napisala, lahko uporabiš tako sveže kot tudi suho cvetje. Jaz uporabljam posušene cvetove, natančneje samo cvetne listke.

Bo kar držalo, da uporabljaš cvetove, ognjič ima namreč socvetje in to, kar uporabljaš, so jezičasti cvetovi, kar zavržeš, zeleno pa ovojek socvetja, koška.

Morda le v razmislek: sveži cvetovi majo kar nekaj vode, ki lahko moti pri maceraciji.



rimljanka

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

18. feb 2015 16:18

Sem iskala po internetnih straneh in sem prišla v dilemo, ker razen ene so vsI macerati bili narejeni s posušenim cvetjem. Je pa tako kot pravi cukrpekarca1. V svežem cvetju je voda. Voda pa vedno pomeni razvoj mikroorganizmov, zaradi česar bi bilo potrebno uporabiti konzervans, kar pa je resnično škoda. Razen tega obstaja tudi večja verjetnost, da splesni. Takšna ha bila obrazložitev zeliščarke.

 

Vseeno pa hvala za pomoč

biba

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

19. feb 2015 20:50

  Uporabno. 

rimljanka

cukrpekarca1  

član od: 28.7.2013

sporočila: 35

20. feb 2015 5:55

Hvala, Rimljanka. Pa sem se naučila nekaj novega in izvedela, da je moje mazilo iz divjega kostanja, narejeno iz macerata, brez  zdravilne vrednosti. Žal. Ampak glede na vsebnost olja in čebeljega voska je vseeno vsaj negovalno, ali ne?

Lep dan,

Marija

cukrpekarca1

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

20. feb 2015 12:16

mene pa zdaj zanima nekaj drugega - kaj sploh je macerat?

Ko gledam tele strani o kozmetiki govorijo samo o oljnih ekstraktih, kot jaz vem pa je lahko tudi alkoholni, vodni, bencinski ... Kaj je torej res?

"Stressed is desserts spelled backwards!"

cukrpekarca1  

član od: 28.7.2013

sporočila: 35

20. feb 2015 17:45

Macerat, maceracija = mehčanje, luženje ali razkrajanje organskega tkiva v vodi, alkoholu, kislinah (Slovar tujk).

Tinktura je zeliščni izvleček, kjer ima vlogo topila alkohol. Če za topilo uporabimo vodo, kis, glicerin ali kakšo drugo sintetičo topilo dobimo zgolj zeliščni izvleček. Torej vse tinkture so zeliščni izvlečki, niso pa vsi zeliščni izvlečki tinkture. Zeliščni izvleček - je to morda ekstrakt?

Sicer pa opažam, da se izraz macerat večinoma (tudi pri zeliščarjih) uporablja za olje, v katerem se je namakala večja količina zelišča, tinktura pa za alkoholne zeliščne izvlečke.

Upam, da bodo še druge kaj povedale na to temo.

Lep pozdrav,

Marija

cukrpekarca1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti