Testo za pico

martina_1x  

član od: 15.11.2009

sporočila: 19

7. jul 2015 20:07

Ampak, ko pa tele tri strani foruma prebereš, pa ne veš več, a si na Kulinariki ali  na kakšnem zabavnem forumu...

Sem pogledaala datum začetka foruma, ker sem misla da ima tukaj danajšnja vročina "prste vmes", ampak se je ta pica pekla že februarja.

Pa lep pozdrav.

martina_1x

the tina  

član od: 5.10.2013

sporočila: 302

7. jul 2015 20:30

drejcek je napisal/a:

Ampak sol je pa res predozirana, vsaj za 2x



Drejček

 

Pomojem pa ne. Ravno gledam Masterchef Australia in so imeli podoben recept (375 g moke + moka za valjanje, 15 g soli, 7 g sladkorja, 7 g kvasa, 200 g mlačne vode, 30 ml olivnega olja, 25 ml mleka). Testo po tem receptu je izgledalo res dobro. Nisem še poizkusila ampak nameravam v naslednjih dneh.

the tina

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

7. jul 2015 20:52

15g soli na toliko moke je absolutno preveč (vsaj zame).

Če koga zanima oz. se spozna na to - testo za pico ima lahko različni odstotek 'hidratacije' oz. vlažnosti (?):

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1mqOdKH2z0s8bU (MIslim, da sem to našla nekje tukaj)

+

http://www.pizzamaking.com/dough-calculator.html

Glavno je pa itak, da uporabiš starter iz kislega testa (bigo), ki da tisti pravi okus.

Še ena stran z zelo podrobnimi navodili (if interested): http://www.brunoskitchen.net/blog/post/homemade-pizza-doug (sicer z navadnim kvasom) + (pice se ne valja, temveč se jo s prsti in dlanjo nežno raztegne na želeno velikost, kot je prikazano v videu).



Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 07. 2015 21:04

Alisea  

član od: 4.10.2013

sporočila: 76

10. jul 2015 13:19

Ne morem verjet kako nasploh na Kulinariki nekateri so prevec pametni. Nic ni prav,ce ni po njihovo.Jaz sem povedala kako sama naredim testo za pizzo, ce pa komu ne pase naj prstne vtakne drugam, ne na tipkovnico. Vsak dela po vsoje, prav ali ne. Meni npr je veliko recptov, ki spadajo med najbolj priljubljenimi, katastrofa. Ali pa ogromna kolicina kvasa, cisto pri vsakem kvasenem testu.Pac vsak dela po svojem okusu ali obcutku. Moje testo lahko se tudi valja ampak s tem bodo nastale manjse luknje v testu. Zamesim dan prej, testo pociva nekje od 20 do 24 ur. Zvecer okoli 7-8 zamesim testo tako da moki dodam kvas,  mesam samo z zlico dodam olje in na konec sol. Testo ne postane gladko ampak taksen bolj grudast. Pokrijem in pustim pocivat 20 min. Ga zlijem na mizo na katero sem posula precej durum moke, z rokami na hitro ga vlecem in prepognem tako, da nastanejo trije plasti testa. Ga dam nazaj v skledo, pokrijem s silikonskim pokrovom in pustim v hladilnik do naslednjega dne okoli 17ih. Vzamem iz hladilnika, pustim na sobni temperaturi eno uro, zdaj poleti dovolj 30 min, spet posujem mizo z durum moko, zlijem testo in ga z rokami vlecem toliko, da gre v pekac. Pa tudi s prsti si pomagam. Pac treba pazit, ko se iz mize da v pekac, da se ne strga. Ampak meni se ni se nikoli zgodilo, ker gluten dela svoje delo. Pekac narahlo naoljim in to je to. Pecem pa 10 min pri 230  stopinj na spodnji del pecice, znizam na 180 in pecem se 15-20 na najvisji nivo pecice. Pica postane kar visoka, rahla, lahka in z lahkoto prebavljiva. Kar pa se razmerje med moko in soli tice, naj vsak naredi kot hoce moje razmerje je od 1,8% do 2,5% soli glede moke. Kvasa pa od 0,5% do 5% moke.  Ce koga kaj vec zanima naj poisce Gabriele Bonci in si bo vse razjasnil. Mislim,da rebecca je ze slisala za nj

 

 

 



Alisea

Sporočilo je spremenil(a) Alisea dne 10. 2015 13:20

Alisea  

član od: 4.10.2013

sporočila: 76

10. jul 2015 13:24

Drejcek vsekakor testo ni tako tekoce kot testo za palacinke.

MiriBon, definitivno je nemogoce vrteti moje testo za pico, ampak drugace tisto testo, ki ga delajo po tapravih pizzerijah, ja!

 

Alisea

flex567  

član od: 16.2.2007

sporočila: 45

26. jul 2015 0:23

Me zanima če je šše komu, razen avtorju uspelo naresti testo po tem receptu, ker meni ni. Mogoče si moraš vago umerit. 



flex567

Sporočilo je spremenil(a) flex567 dne 26. 2015 00:24

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

13. avg 2015 15:36

evo, specialno zate - razvleceno testo na peki papirju:

 

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. avg 2015 1:11

MiriBon je napisal/a:

Vrtenje v zraku je bolj za show kot kaj drugega. S pravim testom za pico se mora delati zelo nežno, poleg tega pa tudi ni elastično, da bi ga lahko vrtel v zraku.



Life is war against boredom~

 

MiriBona, testo za pizzo se mesi po 10 do 15 minut, da se aktivira gluten, kar naredi testo prožno in ga je popolnoma enostavno vrteti v zraku. Sama vrtenja v zraku sicer ne prakticiram, ker mi ni do tega, da bi čistila kuhinjo. :)


Čeprav so toskanci znani po neslanem kruhu (meni je bil totalno obupen in če bi to bil prvi kruh, ki sem ga jedla, ga verjetno ne bi več poskusila, pa pršut na njem gor al dol), je pravilo, da se doda 2% soli na količino moke, torej 20g soli na kilo moke in 1,8% suhega kvasa. :) 

Alisea dela verjetno testo kot za kruh brez gnetenja, ki je res zelo mokro. Si predstavljam, da je tudi dobro, če ga spečeš na visoki vročini. :)

 

 

 

Vanja

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

14. avg 2015 8:03

Hm, ne vem, kolikor sem sama brala, se naj bi s pravim testom za pice rokovalo zelo nežno ...

Kar se pa razmerij med sestavinami tiče, je možnih cel kup različic, ki se razlikujejo po samem tipu pice (newyorška, chicago, neapolitanska oz italijanska - ta se npr. peče na zelo visoki temperaturi, kalifornijska, debela, iz posbnih vrst žit itd., če na hitro povzamem glavne teme s prej omenjenga foruma) in pa po tem, kakšno testo hočeš ... mislim, da sem pripopala tudi tabelo s temi razmerji v eni izmed preteklih objav).



Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 14. 2015 08:08

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. avg 2015 8:53

Kaka znanost se dela iz hrane za reveže! 

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti