Masterchef slovenija

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

17. apr 2019 12:10

"škratek", kako lepo si ga poimenovala...

Se popolnoma strinjam s tabo, Cila, se posipam

Ne vem pa, kako linki vedno delujejo, ko gre za Cool stran, tam preko naše meje...

 

 

Johanna

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

17. apr 2019 15:05

Dobro, potem naša varianta ni prava rižota, ampak se ne sekiramo,

naredimo je tako, kot gre nam najbolj v slast. To pa je tudi bistvo kuhe, a ne.

Meni se ravno tisto zalivanje z jušno osnovo ne dopade, ker potem dobi vse okus po juhi. Pa tudi tiste 'pocaste' variante, ne hvala. 

Še vedno ne pomeni, da je tisto kar nam 'prodajajo' po TV, edino pravo.

 

trac

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. apr 2019 17:41

trac je napisal/a:

Dobro, potem naša varianta ni prava rižota, ampak se ne sekiramo,

naredimo je tako, kot gre nam najbolj v slast. To pa je tudi bistvo kuhe, a ne.

Meni se ravno tisto zalivanje z jušno osnovo ne dopade, ker potem dobi vse okus po juhi. Pa tudi tiste 'pocaste' variante, ne hvala. 

Še vedno ne pomeni, da je tisto kar nam 'prodajajo' po TV, edino pravo.

 

trac

Prava rižota ni pocasta, ker riž ni razkuhan in zato pocast, ampak je kremasta. Torej so zrna cela, ravno prav kuhana, zaradi sprotnega izločanja škroba pa nastane kremasta struktrua. Rižota se dela tako, kot je Luka J. pokazal - s sprotnim zalivanjem, če ni juhe pa z vodo. Osnovno kuharsko pravilo. Naekrat zalit riž, ki se potem kuha do mehkega, pa je pilav (ki ga lahko končamo tudi v pečici). Ne gre torej za neke kaprice, ampak za osnovna kuharska dejstva, kaj je prava rižota. In kot za vsako dobro stvar je tudi za rižoto potreben čas. Kaj pa je to 20 minut stanja pri posodi? Za končni rezultat se splača potrudit.

Je pa res, da nekatere stvari nekomu pomenijo več, drugemu pa nič ali manj. Riž naj vsak pripravlja, kot mu je ljubo, jaz ostajam pri pristnem postopku za rižoto.

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. apr 2019 17:43

mamamia je napisal/a:
trac je napisal/a:

Dobro, potem naša varianta ni prava rižota, ampak se ne sekiramo,

naredimo je tako, kot gre nam najbolj v slast. To pa je tudi bistvo kuhe, a ne.

Meni se ravno tisto zalivanje z jušno osnovo ne dopade, ker potem dobi vse okus po juhi. Pa tudi tiste 'pocaste' variante, ne hvala. 

Še vedno ne pomeni, da je tisto kar nam 'prodajajo' po TV, edino pravo.

 

trac

Prava rižota ni pocasta, ker riž ni razkuhan in zato pocast, ampak je kremasta. Torej so zrna cela, ravno prav kuhana, zaradi sprotnega izločanja škroba pa nastane kremasta struktrua. Rižota se dela tako, kot je Luka J. pokazal - s sprotnim zalivanjem, če ni juhe pa z vodo. Osnovno kuharsko pravilo. Naekrat zalit riž, ki se potem kuha do mehkega, pa je pilav (ki ga lahko končamo tudi v pečici). In seevda je za rižoto potreben pravi riž - okroglo ali srednje zrnat. Basmati, jasminov ali druge vrste dolgozrnatega riža se za rižote ne uporabljajo.

Ne gre torej za neke kaprice, ampak za osnovna kuharska dejstva, kaj je prava rižota. In kot za vsako dobro stvar je tudi za rižoto potreben čas. Kaj pa je to 20 minut stanja pri posodi? Za končni rezultat se splača potrudit.

Je pa res, da nekatere stvari nekomu pomenijo več, drugemu pa nič ali manj. Riž naj vsak pripravlja, kot mu je ljubo, jaz ostajam pri pristnem postopku za rižoto.

mamamia

 

mamamia

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

17. apr 2019 18:10

Joj men bi bila premalo slana, če bi jo samo s parmezanom solila. Edino, če je jušna osnova res bogata. Nič čudnega da je Bine omenil, da manjka sol in poper tistemu, ki je z jurčki delal , ker gobe pa res rabijo sol. 

Suzi

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

17. apr 2019 18:13

naor je napisal/a:

Spomnim se, da smo imeli pred leti kar veliko debato, kaj je prava rižota in da je prava rižota samo italijanska rižota. In tako je rekel tudi Luka, celo omenil je, da sta s chefom enkrat cel dan pripravljala rižoto za 20 udeležencev. Povedal je še, da je chef prekinil govor in zbrane povabil k mizi, saj da gostje čakajo rižoto in ne rižota goste. Ok, spoštujem vse to, ampak se v svoji kuhinji nisem pripravljena cel dan ukvarjati z rižoto, zato pripravljam kar slovensko varianto. Vseh detajlov pa si res nisem zapomnila, vem, da je dal v riž parmezan in ker je parmezan slan, predpostavljam, da zato ni solil. Mogoče pa je kakšna kulinaričarka gledala, pa bo zapisala.

Gornji link se pa meni ne odpre.

 

naor

Ja samo potem ne vem zakaj so bili časovno omejeni. Če bi jaz kuhala, bi rekla rižota je kuhana. Ne bi na uro čakala.

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

18. apr 2019 8:58

Mamamia, se strinjam, da so skozi zgodovino nastala/bila zapisana osnovna kuharska pravila. 

Zame je rižota ena izmed jedi, za katero se je reklo, da je imela vsaka hiša svoj recept. 

In nikakor mi ni žal dolgo stati zraven lonca, le naredimo pač tako, kot se nam dopade. 

Če pač po knjigah to ni prava rižota, pač ni.

trac

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

18. apr 2019 11:47

Težka je kuharska, se strinjam. Kuhanje je umetnost, zadnja leta se mi zdi, da je postala nenadomestljiv program na televiziji, v časopisih, skratka vsak medij, ki da kaj nase, se s tem ukvarja, Že otroke se uči kuhati, super. Tudi sama sem prilepljena na vse, kar diši po kuhanju in lagala bi, če bi rekla, da se nisem nič naučila. Sem in to veliko pravzaprav. A "visoko kuhanje" vis-a-vis visoka moda le ni čisto vsakdanje kuhanje. Malo se bom navezala na intervju v enem časopisu z dvema vrhunskima kuharjema, ki ju večina Slovencev že pozna. Privatno najraje jedo govejo juho, pohanega piščanca, jetrca, štruklje. In še kaj dobrega, domačega. Kar ne "kuhamo v naši restavraciji". Kamen se mi je odvalil od srca. Torej mi ni treba posnemati vsega, kar vidim in naj bi se naučila, ampak vas samo lepo občudujem, kuham pa lahko naprej, kar imamo radi. Včasih pa po kaj vrhunskega zavijemo k vam. In je vse, tako kot mora biti. Namreč, današnji čas od nas zahteva perfekcijo in če ne moreš zadostiti vsemu, kar nam predstavijo, se slabo počutiš. No, ni treba.  

 

naor

Sporočilo je spremenil(a) naor dne 18. apr 2019 11:48

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

18. apr 2019 15:13

Naor:

Cila

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

2. apr 2020 7:18

Kako slaščičarka ne pozna grmade? Kako kdor koli ne pozna grmade? Pa od kdaj je pijana nevesta z meringe? 

Suzi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti