Litoželezna posoda

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

25. jan 2012 17:10

Eh, 666! Žalost, ežoj, žalost.

To ni forum kuharjev, pač pa forum ljubiteljev kuhanja, in ni 666, da ni med njimi nekdo, ki dejansko zna odgovoriti na moje vprašanje.

Niti nisem vprašal, kako naj 666-evo posodo obdelam, niti ne vem, zakaj se ti zdi, da ne razlikujem med (elementarnim) železom, litino in jeklom.

666 je v detajlih, ne? Torej, z ozirom na elemente poleg železa in upoštevaje, da me nisi ti naučil je "preparirati", vprašam šeenkrat, ali je siva litina primerna za živila.

666-evo resno mislim!


Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 25. 2012 17:11

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. jan 2012 17:34

Je!

ežoj

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

25. jan 2012 17:49

Hvala 

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

15. dec 2013 11:31

Malo oživljam tole temo.

Sedaj že nekaj let uporabljam gus pekače ( brez emajla ) v krušni peči. Kupila preko spleta pri Krek Ribno. Takrat nisem imela pojma, da je treba pred prvo uporabo z njimi kaj narediti, šele sedaj sem prebrala nemška navodila, povezava do njih na eni od prejšnjih strani.

Meni posoda odlično služi, prenese odprt ogenj, nič se ne prime, z lahkoto jo očistim ( uporabljala sem tudi detergent, sedaj bom sledila navodilom ).

Ker nas je veliko, sem si omislila še tale pekač:

http://trgovina.krek.si/kuharstvo/kuhalna-posoda/lito

Je bil pa prevlečen z voskom?! Sem ga napolnila z vodo, segrevala, da se je vosek raztopil, odlila, premazala z maščobo in segrela. Obrisala. Ampak nisem prepričana, a je šel ves  vosek dol? Si ne upam nič notri spečt.

 

Sedaj pa bi imela še gus ponev ( za npr Anin krompir ), ampak z železnim ročajem, ne lesenim. Krek sicer ima eno, a je mala, le 20 cm. Se pri nas še kje dobijo take?

 

Drugo vprašanje: vadim in vadim, ampak pice ne zmorem spraviti v peč tako, kot jim to rata v picerijah. Vedno mi nekaj sira odleti dol, potem se pa žge na dnu, pa še pisa mora biti precej mala, da mi uspe. Temperatura v krušni peči je za teflon previsoka. Iščem torej nizek pekač ali celo samo dno iz gusa, pločevine, česarkoli, kar prenaša visoke T, direkt ogenj.

 

HVala.

lartep

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

15. dec 2013 12:10

Mogoče 'tepsija' - okrogel emajliran pekač od Emo? Take imajo nekateri za 'izpod peke'...

robida

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. dec 2013 13:21

V trgovini Emo Celje imajo nizke, eterna, tudi take, z meter premera, no, vsaj 80 cm, višina roba je kake 8 cm. Pa tepsije vsaj 3 ali 4 dimenzij, tudi na kg, kar je zelo poceni, nekako polovična cena 1. klase. Pa jim nič ne manjka. Priporočam obisk, pa še mi mogrede okoli ovinka v eno trgovino s steklom se splača pokukati.

rimljanka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

15. dec 2013 16:27

Emo ni litozelezna. Za pio si nabavi šamotno ploščo ki jo ogreješ skupaj s pečico in še nekaj časa da se razbeli. 

moja litozelezna brez premaza ni iz slovenije, napisi mi tvoj email na zasebno sporocilo

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

15. dec 2013 18:19

ajaaa, samo loparček rabiš.. naš je iz metroja iz avstrije. ampak okroglega ima tudi peki.si. saj če na hitro dol vržeš, je vseeno iz česa je. naš je iz aluminija, pa je okej tudi za krušno peč. saj ni dolgo v stiku z vročino

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

15. dec 2013 18:54

LOPAR imam, ampak pice z njega ne spravim dol lepo. pa bi jo dala kar s podstavkom not, potem pa potisnila s podstavka, ko bi bilo testo že kompaktno. Vse pekače , okrogle, nizke, 2 cm rob, imam namreč teflonaste. 

lartep

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti