Litoželezna posoda

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

24. mar 2011 8:23

strelka pri kateri vrsti posode od le creuset to pustiš? ker ene imajo a) svetel premaz b)temen premaz c) brez premaza grill ponve d)gladke, nelitoželezne, s premazom

www.mojalbum.com/naredilaana

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

24. mar 2011 8:46

Mene zanima kako se to naredi in zakaj.

Commis débarrasseur

Mirjan  

član od: 8.3.2010

sporočila: 59

24. mar 2011 10:22

zzak1977, kako sem bral je poanta patine/seasoning (če je to isto), da se ustvari premaz, (maščoba se vpije v vse tiste mini luknjice) ki poskrbi, da se hrana ne prijema. Non-stick ala kučna verzija.

 

Načinov je toliko kot kuharjev ampak v osnovi se v ponev doda maščobe, ki dobro prenaša segrevanje (nasičene maščobe v glavnem) torej mast, loj, verjetno tudi kokosovo olje. Rastlinskih olj bi se zaradi povečini velike prisotnosti polinenasičenih Omega6 maščob (morebitna oksidacija) izognil.

 

No, mast segreješ, da se utekočini in jo nato vtreš v pore ponve torej drgnjenje s prtičkom naprimer. Ko je kul, daš v pečico za n časa na n stopinj.

 

Zelo kratek povzetek, kar ti lahko najde Google pod "Seasoning Cast Iron Cookware". Pa kakor sem bral je večina ponev danes že "preseasoned" četudi lahko še vedno to narediš sam.

Mirjan

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

24. mar 2011 10:29

Aha, to je v bistvu to kar piše tudi v navodilih, pri prvi uporabi namažite z oljem in počasi segrejte. kaj pa tisto, glede tega da se te posode ne pere?

Commis débarrasseur

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

24. mar 2011 11:07

Eno je, da posodo vedno pustiš mastno. Vendar, če jo ne uporabljaš redno, bo ta maščoba postala žarka.

Druga je oljno žarjenje. Posodo segreješ na cca 450 st.C in jo žarečo namažeš z oljem . Oziroma namažeš z oljem in segreješ na 450 st.C. Ta postopek se uporablja v proizvodnji. Olje zgori in na površini ostane fina plast ogljika, ki ščiti pred korozijo in do neke mere tudi prerečuje prijemanje. Če boste to počeli doma (izvedljivo je na plinskem gorilcu ali žaru), potem v žarečo posodo nikar ne vlivajte olje, ker je ta temperatura visoko nad samovžigom olja!!! Vzamete bombažno ali laneno krpico, jo prepojite z oljem, primete s kleščami in namažete. Po možnosti vsaj na balkonu, ker se grozljivo kadi in smrdi.

To, kar je počel na prvem posnetku, se mi zdi najslabša varjanta. Maščobo je enostavno zasmodil na ponev. Ne vem, če jo kdo res želi na svojem krožniku.

Sergej

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

24. mar 2011 11:12

To kar si napisal v zadnjem stavku mi ni šlo v račun. Sam imam sicer samo eno majhno, ki jo pred vsako uporabo segrejem počasi in namažem z oljem na brisački, malo se prijema ampak ni sile. Potem normalno operem pod vodo, uporabim malo detergenta.  Za zdaj ko sem to uporabljal parkrat na leto je bilo v redu.

Če bi imel pa daily ponev, bi jo pa rad napravil tako kot mora bit. Če ne bom kar ostal na teflonu, oz. zdaj na teh keramičnih, za nas lenuhe :)

Commis débarrasseur

Mirjan  

član od: 8.3.2010

sporočila: 59

24. mar 2011 11:36

Moram priznati, da če ponve ne uporabljaš redno se mi bolj dopade zzakov princip in predvidevam, da pri neredni porabi neke razlike ravno ni ?

 

Tudi jaz ne vidim smisla čemu tip na prvem posnetku uporablja tako visoke temperature. Poanta naj bi bila zgolj, da se zadeva utekočini. Pa še škreblja s kovinskim priporom. Prehitro sem nalimal.

 

Najlepša hvala bannanna za povezavo. Sem poklical in ugotovili smo  naslednje.

 

Litoželezna ("gus") - Kuechen profi - serija La Cuisine

http://www.kuechenprofi.de/bilder/produkte/03%200300%204

http://www.kuechenprofi.de/index.php?s=2&artid=32

28 cm - 55€
24 cm - 35€

 

Železna - Kuechen profi - serija La Cuisine

http://www.kuechenprofi.de/bilder/produkte/03%200350%201

http://www.kuechenprofi.de/index.php?s=2&artid=37

24 cm - 14€

 

55€ za litoželezno ponev, ki stane 15€ na Amazonu je veliko preveč (za moje pojme). Druga ima čisto korektno ceno ampak je bojda iz železa, čeprav po sliki zgleda bolj podobna "cast-iron pan" sliki na Wikipediji.

Sporočilo je spremenil(a) Mirjan dne 24. 2011 11:37

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

24. mar 2011 13:17

a te so vse brez premazov? kaj je litoželezno, kaj železno in kaj gus? ojoj...

potem pa v akcijo ;)

www.mojalbum.com/naredilaana

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

24. mar 2011 13:17

Imel sem Etino in ti lahko povem, da je lesen ročaj preperel. Bolje rečeno na vijaku presmodil. Poleg tega moraš upoštevat, da ima veliko toplotno vztrajnost. Za palačinke se mi ni zdela primerna, ker se do naslednjega vlivanja ni zadosti pohladila in je masa trenutno zavrela - palačinke so bile potem kot fino sito. Verjetno pa je primerna za kakšno meso, ki ga želiš na hitro in brez milosti zapeči na obeh straneh.

Sergej

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti