Kruh na zagovoru

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

1. apr 2016 14:50

Sicer sem zelo skeptična do raznih diet in "oh in ah" čudežnih učinkov, ampak prehrana brez glutena pa lahko marsikomu spremeni življenje. V našem koncu Evrope naj bi imel celiakijo 1/110 prebivalcev in kot ostale avtoimune bolezni se lahko tudi ta pojavi kadarkoli tekom življenja. Bolezen samo v 10 % poteka s tipičnimi simptomi, v ostalih 90 % pa je bodisi asimptomatska (latentna) ali pa povzroča celo množico raznih bolezni, za ka katere si ne bi nikoli mislil, da so povezane s celiakijo.. recimo osteoporoza, dermatitis, avtoimune hepatitis, splav, SB1. Medicina se razvija in še marsičesa ne ve, trenutno so na seznamu bolezni, ki bi lahko bile povezane tudi s celiakijo, pa še ni pravih dokazov, mnoge, tudi psihiatrične bolezni in z leti se bo pokazalo, kaj je res.

Zdravniki gotovo želijo najboljše za svoje paciente, ampak ne morejo "zdravit" na načine, za katere (še) ni znanstvenih dokazov.  

perpetua

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

4. apr 2016 8:21

Enostavno se zdaj določenih živil preveč poje. Včasih je bil kruh bolj redko na jedilniku. Več se je jedlo raznih kaš, kjer se zrnja prej namočilo in potem skuhalo. Coretese v svoji knjigi navaja, da so žita specifična in potrbujejo pazljivo obdelavo, če hočemo od njjih dobiti čim več. Zdaj pa se dela vse na hitro, uporablja preveč kvasa, niti se ne počaka, da testo pravilno vzhaja..., potem pa jamramo, da imamo težave.

trac

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. apr 2016 9:21

trac je napisal/a:
Enostavno se zdaj določenih živil preveč poje.
trac

Predvsem to!

Sonja

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

4. apr 2016 16:21

perpetua je napisal/a:
Sicer sem zelo skeptična do raznih diet in "oh in ah" čudežnih učinkov, ampak prehrana brez glutena pa lahko marsikomu spremeni življenje. V našem koncu Evrope naj bi imel celiakijo 1/110 prebivalcev in kot ostale avtoimune bolezni se lahko tudi ta pojavi kadarkoli tekom življenja. Bolezen samo v 10 % poteka s tipičnimi simptomi, v ostalih 90 % pa je bodisi asimptomatska (latentna) ali pa povzroča celo množico raznih bolezni, za ka katere si ne bi nikoli mislil, da so povezane s celiakijo.. recimo osteoporoza, dermatitis, avtoimune hepatitis, splav, SB1. Medicina se razvija in še marsičesa ne ve, trenutno so na seznamu bolezni, ki bi lahko bile povezane tudi s celiakijo, pa še ni pravih dokazov, mnoge, tudi psihiatrične bolezni in z leti se bo pokazalo, kaj je res.

Zdravniki gotovo želijo najboljše za svoje paciente, ampak ne morejo "zdravit" na načine, za katere (še) ni znanstvenih dokazov.  

perpetua

se podpišem...doživeto iz prve roke

 

robida

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. apr 2016 16:44

trac je napisal/a:
Enostavno se zdaj določenih živil preveč poje. Včasih je bil kruh bolj redko na jedilniku. Več se je jedlo raznih kaš, kjer se zrnja prej namočilo in potem skuhalo. Coretese v svoji knjigi navaja, da so žita specifična in potrbujejo pazljivo obdelavo, če hočemo od njjih dobiti čim več. Zdaj pa se dela vse na hitro, uporablja preveč kvasa, niti se ne počaka, da testo pravilno vzhaja..., potem pa jamramo, da imamo težave.

trac

Kdaj je bilo tole: Včasih?

 

Ker, ko sem bila jaz otrok, se je pojedlo enega kruha, da je bilo joj. Da o sladkih pečenih stvareh z moko raje ne govorim. Ni samo kruh gluten.

 

Zdravniki pač predprisujejo zdravila, ker je to dosti enostavneje, kot pa spremeniti način prehranjevanja za 180 stopinj. Potem zdravniki take, ki so pripravljeni kaj storiti v smislu prehranjevanja, niti ne jemljejo resno. In slednji, iščejo rešitve za svoje probleme pri ljudeh, ki za to sploh niso usposobljeni in od njih kupujejo drage zvarke, ki vplivajo pozitivno samo na denarnico prodajalca.  

 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 04. 2016 17:11

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

4. apr 2016 17:47

Vanja_v_ZDA je napisal/a:
trac je napisal/a:
Enostavno se zdaj določenih živil preveč poje. Včasih je bil kruh bolj redko na jedilniku. Več se je jedlo raznih kaš, kjer se zrnja prej namočilo in potem skuhalo. Coretese v svoji knjigi navaja, da so žita specifična in potrbujejo pazljivo obdelavo, če hočemo od njjih dobiti čim več. Zdaj pa se dela vse na hitro, uporablja preveč kvasa, niti se ne počaka, da testo pravilno vzhaja..., potem pa jamramo, da imamo težave.

trac
Kdaj je bilo tole: Včasih?

 


Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 04. 2016 17:11

Še kar nekaj let po II. svetovni vojni - in pred tem. Ne pri vseh seveda, ampak v prenekateri številčnejši družini, bodisi v mestu ali na podeželju. 

Cila

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. apr 2016 17:57

Še vedno sem mnenja, da so imeli včasih vse tegobe, ki jih imamo danes, samo nihče ni šel k zdravniku, govoril o tem ali našel, kaj mu ne paše na internetu. Ljudje niso bili ni bolj zdravi, samo precej krajšo življenjsko dobo so imeli. Zato tudi ni bilo toliko rakavih obolenj, kot jeih je zdaj. Ljudje so pač umrli. Kaj je bil vzrok? Ja, bolehen je bil. 

Drugače sem jasno prepričanja, da so bolezni srca, ožilja in tip 2 sladkorna posledica prehranjevanja. 

 

Vanja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. apr 2016 18:45

Vsekakor so imeli manj tegob, ki jih povzroča prenajedanje. Pa veliko manj raka, ker pač niso dočakali starosti, v kateri danes večinoma ljudje zbolevajo za rakom.

Pa še ena grenka resnica je: naravno selekcijo smo dandanes v precejšnji meri zradirali - rojevajo se in preživijo otroci, ki jim Narava sama po sebi brez intervenciji zahodne medicine in farmacevtske industrije ne bi dala preživeti, ker se njihovo telo samo po sebi ni sposobno spopadati z dejavniki okolja ali pač preprosto ne funkcionira tako, kot bi moralo. In tako je že desetletja - ti otroci so danes stari tudi trideset, štirideset ali še več let, torej že krepko odrasli. In seveda preobčutljivi na vse mogoče in nemogoče.

 

Sonja

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

4. apr 2016 19:25

"Včasih je bil kruh bolj redko na jedilniku."

Vanja : Na tole je bil mišljen moj odgovor. Glede ostalega vama dam z limnol popolnoma prav.  Morda le še to: pri pridelavi, shranjevanju in obdelavi  žit sto let nazaj niso  uporabljali ne pesticidov, ne herbicidov, ne dodatkov proti žužkom v žitu in moki.  Mogoče je to vsaj toliko krivo, kot gluten??  Se je pa zato v žitu in moki znašlo marsikaj "mesnatega".  Kot  pravijo so  žitni mokarji živilo prihodnosti, samo navaditi se jih bo (spet) treba .

Cila

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

5. apr 2016 9:37

Se izogibam glutena oz izdelkov iz žit in mi prav nič ne manjka. LCHF lifestyle mi popolnoma ustreza in mi prav ničesar ne manjka. Ko sem se enkrat odvadil priloge oz kruha ob golaŽu je življenje postalo simple as puter 
A da se nisem najedel? Ma kaki. Sem dodal še tri zajemalke golaŽa, pa je bilo. 

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti