Kruh na zagovoru

helgula  

član od: 21.4.2006

sporočila: 551

11. feb 2015 19:28

Hvala Sonja. Prav fino je prebrat tudi drugo plat zgodbe. 

Mogoče res vsi skupaj živimo v veliki zmoti....težko je v današnjem času, ko je človek velikokrat zmeden od poplave podatkov in informacij, ki so nam dosegljive.

helgula

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

12. feb 2015 8:11

Sicer spet malo off topic, ampak mi je padel naslov v oči, ob mojem jutranjem "listanju" časopisja.

http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/feb/11/goo

Kruha sem ta teden spekla že tri runde, auč, brezglutenskega pečem samo če je to res potrebno, se pravi, da je pri nas na počitnicah otrok, ki glutena ne sme, pa še to ima največkrat prvo pomoč kar s sabo (beri zalogo hrane, ki je ne najdemo v običajnih gospodinjstvih).

Meni gluten, kakavovo maslo v raznoraznih kombinacijah in kofein v normalnih dozah zagotovo pozitivno vplivajo na zdravje, če ne na fizično, pa vsaj na psihično.

 

Loni Makaroni

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

12. feb 2015 8:29

Super link, Loni!

Se spomnim desetetja nazaj, ko je začela izhajati revja Zdravje in so imeli vsakokrat na naslovnici "bolezen meseca". In je ob priliki legendarni dr. Hodalič v eni od svojih pogovornih oddaj mimogrede omenil, kako se par dni po izidu začnejo polniti čakalnice z bolniki z boleznijo meseca. To je točno to, no zdaj ima tudi ime (cyberchondria - priznam, super ime za nedvomno grozno bolezen - ampak v bistvu je podvrsta hipohondrije, a ne?). A je ko opazil, kako drastično se je naenkrat zmanjšalo število "okuženih s kandido"? Preprosto ni več "in". Nedolgo nazaj pa nisi šel s časom, če je nisi imel. Pred 50 leti ortoreksikov sploh ni bilo, ali pa so bili tako zelo redki, da zanje ni nihče  vedel in so jim pač rekli "čudaki". Sicer menim, da ima vsak pravico sam sebi delati toliko težav, kolikor hoče, ampak če nič drugegega, jih mora okolica prenašati in to ni vedno lahko.

Ampak edini, ki pri tem res nasankajo, so tisti zares bolni ali preobčutljivi, ker jih velikokrat v poplavi cyberhondrov preprosto odpravijo kot še eno zgago, ki je prezaposlena sama s seboj.

Sonja

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

12. feb 2015 8:46

So me skušali prepričati v to "testiranje" za kandido, pa se nisem pustila, moj odgovor je bil, da imam že tako preveč uradno diagnosticiranih bolezni, da bi dodajala še kakšno.

Za ortoreksijo pa sem itak že nekje napisala, da sem jo imela takrat ko še ni bila moderna. Zdaj imam pač samo dve avtoimunski bolezni in še par z le-tema povezanih "stranskih" učinkov.

Loni Makaroni

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. feb 2015 9:54

the tina je napisal/a:

Astma je stvar, ki se po povzročiteljih ("triggers") razlikuje od posameznika do posameznika. Nekdo bo dobil napad če bo v preprogi preveč prahu, drugi če bo tekel za avtobusom v mrzlem vremenu itd. Če imaš alergijo na gluten, potem mogoče da to vpliva na astmo, v splošnem pa ne velja.
the tina

Podpis. Nikoli nisem bila kruharca, zelooo rada ga pečem, ampak zelo malo pojem, pa imam vseeno astmo. Tudi mleko povzroča nabiranja sluzi. In kaj naj bi potemtakem jedli astmatiki za zajtrk - ne smeš mleka in mlečnih izdelkov, ne smeš kruha,... mogoče kako juhco?:D

Mislim, da gluten ni tako strupen, navsezadnje je sejtan samo iz glutena, pa ga ogromno ljudi na veliko je in nimajo problemov z zdravjem, kar bi pri teh velikih količinah morali imet, če bi bilo to tisto najbolj grozno.

 

Kar se naraščajočih alergij tiče, pa mislim, da pozabljamo, da zdaj skoraj vsi dojenčki in otroci preživijo. Ni več naravne selekcije, ki je bila še v času naših babic. Enostavno so takrat vsi, ki so bili kaj preveč občutljivi ali alergični, že zelo mali umrli, samo nihče ni vedel, da so bili alergični. Moja mami pravi, da smo bili skoz nekaj flekasti. Samo se pač ni sekirala, ker je bilo to normalno. Zdaj gremo pa k zdravniku in pazimo. Tudi higiena svoje naredi. Ko otroka vsak dan kopaš/tuširaš, pa sploh če še milo uporabljaš, mu spiraš dol dobre bakterije, ki ga ščitijo. Moji pupi sta imeli grozne probleme s kožo, atopični dermatitis, dokler nisva nehala s vsakodnevnim kopanjem. Zdaj je pa ok... Mali nima problemov, ker ga ne namakamo vsak dan.

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

17. feb 2015 10:34

Veri, dobrodošla spet med nami .  Z zapisanim se pa tudi strinjam.

Cila

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

17. feb 2015 17:30

Veri, načeloma se strinjam s tabo, samo tisti del - gluten ni tako zelo strupen, hm, ko bi ti videla, kaj naredi celiakašu, mojemu recimo par zrnc moke vzame 2 dni kvalitetnega življenja, v kombinaciji z laktozo pa itak, še slabše.  Hja, pred 100 leti bi revico verjetno v puberteti pobralo, bi hirala in shirala.

No, ti verjetno misliš gluten v navezi z astmo, kajne?

marjja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. feb 2015 19:02

Ja, seveda, za celiakaše je strupen! Tako kot jagode za tistega, ki je alergičen nanje ali aršidi ali mleko ali prah, itd... Vse je za alergika strupeno. Mislim gluten za zdrave ljudi ni strupen, za celiakaše je seveda škodljiv.

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

violeta 2013  

član od: 15.11.2013

sporočila: 16

1. apr 2016 10:40

jaz sem tudi nehala jesti klasičen kruh iz trgovine in vse kar je iz moke,bele,črne..v glavnem nič kar je od od žit..sploh pa glutensko. osebno sem mi odstranila popolnoma migena,glavobol,težave z želodcem in žolčom,nisem utrujena,polna energije,voda ne zastaja,torej noge ne zatekajo več,ni bolečin v jetrih,ni bolečin v trebuhu,prebava se uredila, imam po naravi nizek pritisk,in mi je prej delalo to težave,zdaj nič več in nimam naglih skokov visokega pulsa..ostali so lepo brez tablet za diabetes in še kaj..ampak ni stvar samo v kruhu in glutenu,mnogo več živil zaradi katerih ljudje so bolani in sploh nimajo pojma zakaj..farmacija pa lepo služi na takih..tableta ne odstrani vzroka težave.le prikiva simptomo,recimo,in človeka drži odvisnega,,pa pri več bolezni tablete niso potrebne,,seveda zdravnik vam tega ne bo povedal.)))) v glavnem hočem povedati kašna prehrana odstranila vse te težave ,način lchf..priporočam še branje knjig mastna laž in resnice in laži o hrani..če se vam ne ljubi knjiga in bolj priročno komp,pol je za to blog anite šupe,istine i laži o hrani,ali pa na youtube njeno peredavanje.

violeta 2013

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. apr 2016 12:53

violeta 2013 je napisal/a:
jaz sem tudi nehala jesti klasičen kruh iz trgovine in vse kar je iz moke,bele,črne..v glavnem nič kar je od od žit..sploh pa glutensko. osebno sem mi odstranila popolnoma migena,glavobol,težave z želodcem in žolčom,nisem utrujena,polna energije,voda ne zastaja,torej noge ne zatekajo več,ni bolečin v jetrih,ni bolečin v trebuhu,prebava se uredila, imam po naravi nizek pritisk,in mi je prej delalo to težave,zdaj nič več in nimam naglih skokov visokega pulsa..ostali so lepo brez tablet za diabetes in še kaj..ampak ni stvar samo v kruhu in glutenu,mnogo več živil zaradi katerih ljudje so bolani in sploh nimajo pojma zakaj..farmacija pa lepo služi na takih..tableta ne odstrani vzroka težave.le prikiva simptomo,recimo,in človeka drži odvisnega,,pa pri več bolezni tablete niso potrebne,,seveda zdravnik vam tega ne bo povedal.)))) v glavnem hočem povedati kašna prehrana odstranila vse te težave ,način lchf..priporočam še branje knjig mastna laž in resnice in laži o hrani..če se vam ne ljubi knjiga in bolj priročno komp,pol je za to blog anite šupe,istine i laži o hrani,ali pa na youtube njeno peredavanje.

violeta 2013

Je to prvoaprilska šala morda???????? 

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti