Kruh na zagovoru

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

10. feb 2015 16:52

Ne propagiram nobenih zdravil, nobene konkretne terapije niti povprek ne šimfam farmacije. No, malo jo.

 

Malo sem se poglobila v to in sicer gre za splet večih dejavnikov. Članek zgoraj je posvečen predvsem zonulinu, proteinu, ki so ga odkrili naključno, ko so raziskovali nekaj drugega. Ta zonulin (prekursor haptoglobina 2), naj bi bil odgovoren za ^razpiranje čvrstih vezi^ med epitelnimi celicami sluznice tankega črevesa. Zaradi tega naj bi v krvni obtok prehajali tudi ne povsem razgrajeni delci hrane, oz. na kratko snovi, ki sicer nebi prešle črevesne stene. Zaradi prisotnosti teh snovi v krvnem obtoku telo sproži svoje obrambne mehanizme in pride do razvoja avtoimunskih bolezni. 

Zakaj pride do tvorbe zonulina in posledično razvoja bolezni pri posamezniku je odvisno od več dejavnikov, vedno pa je takrat prisoten tudi gluten. Med te dejavnike naj bi spadala tudi genetska predispozicija kakor tudi nekateri okoljski dejavniki, razrast bakterij v tankem črevesju, porušeno ravnovesje črevesne mikroflore zaradi uživanja antibiotikov, nekaterih zdravil, nekvalitetne prehrane ipd. Ob tem je zanimivo tudi to, da zonulina pri primatih nikoli niso našli, značilen naj bi bil za človeško raso. Prav tako naj bi bile avtoimunske bolezni pri primatih izjemno redke, za našo populacijo pa to žal ne drži.

Gluten naj bi bil soodgovoren za Leaky gut, kadar pač pride do njega in posledično najbrž tudi za težave, ki iz tega izhajajo. Tole je zelo na kratko. Od tu najbrž izhaja preobčutljivost na gluten.

Dr. A. Fasano, vodja ekipe, ki je odkrila zonulin je menda finančno povezan s podjetjem, ki je na tem, da izdela zdravilo za prepustnost črevesja. O tem zdravilu so mnenja deljena in ga niti pod razno ne mislim v nobenem primeru propagirati. Ne glede na to, pa je Fasano ogromno naredil na področju gastroenterologije v pediatriji.

Obstajajo prehranski protokoli, ki naj bi bili bolj ali manj uspešni pri zdravljenju. Niso patentirani in niso nič posebnega. Pa nebi tu več o tem.

robida

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

10. feb 2015 17:26

Z zadnjim Sonjinim stavkom se pa moram strinjati tudi jaz.To trdi tudi moj malojedni mož, jaz pravim, da si naloži samo toliko, da umaže krožnik. In ja, v tem je "keč". Jaz zase vem, da bi mi čisto zadoščal košček kruha, pojem pa kajlo kruha. Sem si pa odpravila dolgoletne težave, ko sem nehala uživati kravje mleko. Pa mlada nisem imela nikoli težav z mlekom. Kakorkoli obračam, nekaj se dogaja z našimi živili, pa če si priznamo ali ne, toliko bolezni in težav kot jih imamo zdaj kaže na resnost pri ravnanju s hrano, na opazovanje samega sebe.

 

naor

astra62  

član od: 3.5.2012

sporočila: 17

10. feb 2015 17:36

Nisem strokovnjak in se ne mislim preveč poglabljati v zadevo, opažam pa nekaj - trenutno je na zato dni klopi kruh, prej so bile maščobe, pa sladkor...Hočem reči, da bi nam mogoče pri vsem pomagalo že nekaj zmernosti. Drugo pa je seveda bolezen, ki pa najprej rabi diagnozo in potem primerno ukrepanje. 

astra62

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

10. feb 2015 17:59

Ne mešati vzrokov in posledic. Ko so delali eksperimente, so jih (1) delali ex-vivo in (2) na celicah ljudi, ki so imeli diagnosticirano celiakijo v remisiji (ki že vsaj 2 leti niso jedli glutena) in na celicah ljudi brez diagnoze, a s podobnimi problemi. Izkazalo se je, da so ljudje s celiakijo izločali 30 x več zonulina kot drugi - kljub temu, da glutena niso jedli že vsaj dve leti. Pri kontrolni skupini, ki je jedla tudi gluten, pa zonulina niso našli v količinah, da bi lahko povzročal kakršne koli probleme. Se pravi, da je zonulin najmanj enako, pa prej bolj verjetno nekaj, kar je vezano na celiakijo, ne pa na gluten. Podobno je tudi s "propustnostjo črevesa": tudi ta je bila problem samo pri pacientih s celiakijo in ni bila v nobeni zvezi z glutenom. Možno je, seveda, da dve leti brez glutena ni dovolj, da bi se stanje pri pacientih s celiakijo normaliziralo. Ampak tega ni nihče preveril. Prav tako pa je tudi možno, da gluten pri vsem tem nima povsem nič. Je pa pri podganah tvorbo zonulina in prepustnost črevesa povečala okužba z določeimi bakterijami.... ki prav tako nima nič z glutenom.

Z drugimi besedami: dr. Fasano s svojimi poskusi ni dokazal, da je za probleme, ki jih imajo ljudje s celiakijo, kriv gluten. Kriva je celiakija (in zaradi nje imajo probleme z glutenom, ki dokazano je  toksičen - ampak samo za ljudi s celiakijo). Vsaj po tem, kar je do zdaj znanega. To seveda ne pomeni, da je to absolutna resnica, ki bo držala večno, ampak zaenkratše ni dovolj prepričljivih dokazov, da bi bilo drugače.

Tudi ni izdelal zdravila za prepustnost črevesja, ampak substanco, ki blokira receptorje za zonulin. Ki bo torej spet lahko (po tem, kar vemo) pomagalo samo ljudem s celiakijo, ne pa tudi drugim s podobnimi težavami.

Če se med dvema parametroma pojavi korelacija, to prav nič ne pove o tem, da sta tudi med seboj vzročno povezana. Lahko je povezaba nekje povsem drugje. Kako je z avtoimunskimi boleznimi pri živalih, bomo pa vedeli, ko bomo vanje vložili toliko energije (beri: dela in denarja) kot v človeške. Jaz osebno verjamem, da vsako bitje, ki ima imunski sistem, lahko razvije tudo avtoimunske bolezni. Ali jih je zdaj res več, kot jih je bilo prej, seveda ne bomo vedeli, ker se "prej" ni z njimi nihče ukvarjal, ljudje so bili pač bolehni ali bolni in jim nihče ni znal pomagati, pa so vse pripisali božji volji, grehu ali pa coprnici s konca vasi. Je pa seveda tako, da dokler si zdrav, si lahko tudi pameten, ko zboliš, si pa pripravljen narediti vse, samo da bo pomagalo. Če pomaga in ne škodi, tudi prav. Dosikrat pravimo, kako se znanost eksplozivno razvija - se, ampak tudi ta eksplozivnost gre v bistvu zelo počasi, ko čakamo na zdravilo za težave, za katere ne vemo, kaj jih povzroča. Pa saj kar naprej beremo, kako so spet nekje odkrili novo superzdravilo za raka - ampak v resnici ga pa še kar ni in ni.

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. feb 2015 19:12

Robida je napisal/a:

Ob tem je zanimivo tudi to, da zonulina pri primatih nikoli niso našli, značilen naj bi bil za človeško raso. Prav tako naj bi bile avtoimunske bolezni pri primatih izjemno redke, za našo populacijo pa to žal ne drži.

Ne vem, zakaj čudno, v članku je v Fig.2 lepo navedeno, da se je gen za zonulin pojavil pred 500 000 leti (kar je, po trenutenm vedenju okoli 5,5 milijona let PO tem, ko smo se ločili, mislim naši predniki in predniki šimpanzov, seveda. Mimogrede, v članku je hudo napačno postavljeno to v čas pred 2,5 mio let).  

Dvomim, da biološka znanost kaj dosti ve o avrtoimunskih boleznih šimpanzov in sploh (tu se strinjam z limnol) skupin, ki imajo razvit imunski sistem. Konec koncev, zanje še dosledno (z redkimi izjemami med osebki, ki živijo v živalskih vrtovih in so potomci prednikov, ki so morda že nekaj generacij tam) veljajo evolucijski principi, ki jih je povsem dobro postavil Darwin davno tega. Če poenostavim, mislim na NARAVNO selekcijo, seveda, ki gotovo vključuje velik selekcijski pritisk na osebke z izraženimi avtoimunimi boleznimi (seveda ne samo na take osebke), seveda, posebej pomembno, pred spolno zrelostjo.

Zdravstveni sistem, pa četudi ne izjemno dobro delujoč, je tudi na tem področju pripeljal našo vrsto (ne raso, seveda) daleč stran od naravne selekcije, v vsega nekaj generacijah, kar se mora poznati (če le malo poznamo populacijsko genetiko in njene zakonitosti) tudi v kopičenju in seštevanju težav, ki jih, neselekcija (ki je pravzaprav, lahko bi tako rekli, ena od variant umetne selekcije) nujno prinaša.

rimljanka

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

10. feb 2015 23:49

mamamia je napisal/a:

Če verjameš, pomaga ..

 

Jaz bom kruh še vedno jedla, črnega in belega, bele žemlje prav tako, polnozrnate štručke tudi, kupljene in doma pečene ...

 



mamamia


Pri nas doma je kruh vsak dan na zagovoru, mamamia, kar priznaj da pri vas tudi

Zagovor poteka takole:

MF: "Kje se skrivaš?"

K: "Tu sem, tukaj, nč se ne skrivam."

MF: "kako to, da te ne vidim?"

K: "Očala si spucaj, tako mali košček me je še ostal, da me pač ne vidiš smotka!"

MF: "Kako to - mali košček? Kakšen mali košček? Sinoči si bil še cel hleb?"

K: "Ja, sinoči. Veš, kje je že to ... veš koliko rok je medtem seglo po meni in me rezalo in rezalo in rezalo ..."

MF: "Ne zafrkavaj in povej po pravici. Kje si skrit?"

K: "Pa če ti pravim, pojedli so me, razkosali, požrli, prežvečili, pogoltnili! Kapiraš?"

MF: "OK, tokrat ti verjamem. Grem zdaj po moko in kvas in zamesim novo testo. In potem ... potem boš do jutri miroval natanko tam, kamor te bom odložila. In se ne boš pustil˝požreti" nikomur. Sicer ... sicer te nalašč pustim postarati se in te za likof do hudih opeklin zapečem v opekaču. Kapiraš?"

Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

11. feb 2015 0:02

Zdaj pa še malo resnosti, kogar zanima, lahko posluša tudi oddajo "Gluten na zatožni klopi"
(citiram) 'V središču današnje oddaje Intelekta bo gluten – beljakovina, ki je prisotna v pšenici in nekaterih drugih žitih. Podatki pravijo, da je približno odstotek ljudi na gluten alergičnih oziroma preobčutljivih. Pri njih se pojavi celiakija. Ob iskanju vzrokov za nekatere najbolj razširjene bolezni sodobnega časa pa strokovnjaki preučujejo še druge možne učinke glutena na telo. Tako je dr. David Perlmutter iz Združenih držav razvil teorijo o škodljivem vplivu glutena na možgane. Svoje poglede na ta in druga razmišljanja bodo v oddaji Intelekta pojasnili zdravnik in publicist James Hamblin iz Washingtona, biologinja Darja Kocjan Ačko in pediater Rok Orel iz Ljubljane ter nevrolog Martin Rakuša iz Maribora. Pred mikrofon jih je povabil Iztok Konc.'

http://4d.rtvslo.si/arhiv/intelekta/174292061

 

Ne pa mešati hrušk in sliv in alergij in celiakije in preobčutljivosti na pekovske dodatke, konzervanse itd. ter moke.

Kdor je v dvomih ali sumi na preobčutljvost na gluten, naj se gre testirat in upošteva navodila strokovnjakov.

"Do diagnoze celiakija prej kot v eni uri," pravi naslov oddaje Ultrazvok:
http://4d.rtvslo.si/arhiv/ultrazvok/154187201

 

In še oddaja "Ugriznimo v znanost" - o celiakiji:
http://4d.rtvslo.si/arhiv/ugriznimo-znanost/17426

 

Ob kupu perila in likanju bo poslušanje in gledanje poučnih oddaj prijetno in koristno za vse! 

Mojca

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

11. feb 2015 4:55

Sem bral ja. Kot napisano...
Je pa res, da ne vzamem vse za sveto. 

Je pa tako, da če sem ga 30 let jedel, ne vidim razloga da ga sedaj 30 let NE BI jedel, v kolikor nimam potrebe po njem in ne vidim neke vrednosti pri vnosu le tega, v telo...

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

helgula  

član od: 21.4.2006

sporočila: 551

11. feb 2015 10:26

Bojim se, da je tema malce skrenila s poti in tule sedaj razpravljamo čisto druge stvari, kot jih opisuje v naslovu teme omenjena knjiga.

Me pa kjub vsemu zanima vaše mnenje glede genskih sprememb pire. Mislite, da pira ni gensko spremenjena....ali pač? 

helgula

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

11. feb 2015 14:00

O tem, kar sprašuješ, lahko nekdo nekaj ve ali pa ne ve, kaj kdo meni, je pa popolnoma vseeno.  Zato toplo priporočam, da odgovore na nekatera svoja vprašanja poiščeš tukaj , o piri čisto konkretno pa vprašaj predavatelja osebno. Ker če kdo, bo vedel on, ne pa psevdostrokovni forumi.

Njegov naslov najdeš, če klikneš na link z njegovim imenom čisto na začetku.



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 11. 2015 14:01

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti