Pomagajmo ljudem v stiski

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

5. feb 2015 8:35

Jaz pa sem žleht. Pri dobrodelnosti gre na obeh straneh za zaupanje in prav bi bilo, da bi ga obe strani gradili, ne pa rušili (velja za besede in dejanja). Seveda se dogajajo grde stvari, tako kot povsod se tudi na Rdečem križu, Karitasu in kar je še dobrodelnih organizacij, znajde tudi kdo, k tja ne spada na noben možen način. Tako kot se tudi na Rdeči križ in Karitas po pomoč pripeljejo ljudje, ki so potrebni vsega drugega prej kot pomoči, ponavadi tistih, ki sami komaj vežejo konec s koncem. Imam dve sorodnici, ki delata na Karitasu in njune zgodbe o nekaterih pomoči potrebnih ti prav tako postavijo lase pokonci kot ta, ki si jo ti napisala. Veliko bolj bi pomagalo, če bi se z gospo iz doma obrnili na vodstvo RK in prosili, naj stvari malo raziščejo - verjemi, velika večina tam se zelo trudi in niti malo jim ni do tega, da taka gnila jajca uničujejo njihovo delo.

Sonja

Sandra_a  

član od: 6.12.2010

sporočila: 447

5. feb 2015 9:29

Žalostno je, da se takšne stvari dogajajo v organizacijah, ki jih nekateri žal krvavo potrebujejo in se k njim obračajo po pomoč, drugi pa jim zaupajo, da bodo darovane stvari prišle v prave roke. Sama imam že par zelo negativnih izkušenj, zato svojih stvari več k njim ne nosim. Rada odnesem v trgovino z rabljenimi stvarmi, kot prostovoljka pa sem spoznala tudi precej ljudi v stiski, z nekaterimi smo navezali stike, tako, da obleke skoraj vedno oddam direkt novemu lastniku v roke.

 

Sandra_a

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. feb 2015 9:57

Ko pomagam, pomagam direktno, torej v roke tistemu, ki potrebuje pomoč. V delo dobrodelnih organizacij sicer zaupam, plevel najdemo v vsakem žitu in verjamem, da so to bolj izjeme. A ker poznam kar precej ljudi, ki potrebujejo pomoč, jo dam njim. Kdor hitro da, dva krat da.

 

mamamia

Valchi  

član od: 15.1.2015

sporočila: 71

5. feb 2015 10:38

Naj omenim še eno zgodbo. Prijateljica, stara 25 let je nepričakovano umrla. Imela je čudovita oblačila, saj je bila mama šivilija. Vedno je bila lepo urejena in oblačila so bila unikatna.

Njena mama se je odločila, da bo oblačila podarika Rdečemu križu, saj je želela s to gesto pomagati nekomu, ki si oblačil ne more kupiti. Kaj nitro je ugotovila, da so oblačila romala k njeni sosedi, sosednji blok, ki je polna denarja, je pa imela prijataljico prostovoljko na RK. Tako se tam dela.

To me je izučilo za vedno. Če imam cunje, ki jih ne potrebujem, dam v vrečko in osebno dam nekomu, ki jih potrebuje. Če je potreba, tudi pošljem po pošti in je ptt moj strošek.  V noben kontejner ne mečem, samo osebno podarim. Žalostna zgodba je, da prostovoljke prvo poskrbijo zase, zato mora biti vse iz čistilnice,  tako, da dobijo vse TIP TOP čisto. Verjamem, da to ni povsod, mene je zelo prizadelo. Verjamem pa, da nas je dosti takih, ki smo srčni in znamo prisluhniti nekomu, ki mu je hudo. Pa najsibodo to cunje ali hrana.  Jaz s tem, ko nekomu pomagam, bogatim sebe. Ta občutek je neprecenljiv.

 

Valchi

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. feb 2015 12:32

Tudi sama sem že slišala zgodbice, da nekateri prostovoljci pri RK najlepše kose odberejo zase. Možno seveda je, ker se zraven pritaknejo tudi ljudje, ki vidijo v tem delu predvsem lastne koristi (ne samo pri RK, tudi drugje). Ne bi pa to smelo ljudi odvračati od darovanja.  Če je oblačilo še primerno za nošenje, je vseeno bolje, kot da gre v odpadke. Me pa pri tem boli ali jezi, če taki prostovoljci mislijo, da je za pomoči potrebne vse dobro. Tudi oni bi radi imeli kaj lepega. Sama  pri tem, kaj dam naprej in kaj ne, dobro premislim.  Tisto, kar se že meni zdi neuporabno ali nevarno za uporabo, ali slabe kvalitete, dam raje v smetnjak. Taka je bila recimo nedavno ena polnilna baterija, ki jo je ob polnjenju napelo.  Delovala je še, vendar, če se je meni zdela nevarna, je ne morem podtakniti nekomu drugemu, niti centru ponovne uporabe.

 

Cila

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

5. feb 2015 12:56

Ko sem nazadnje nesla na RK, sem že ob prihodu opazila Snagin tovornjak, v katerega je delavec na vozičku vozil ogromne količine oblačil. Na moje začudenje mi je pojasnil, da ljudje prinesejo "svega i svašta" in je dobro samo še za v smeti. Me zanima, zakaj uslužbenci ne zavrnejo take robe in jim rečejo, naj sami vržejo v kontejner, ne da RK najema smetarski avto. Sama sem prinesla eno veliko vrečo lepo urejenih oblačil in nisem je hotela dati v košaro, kjer so bila druga oblačila. Rekla sem mu, naj si pač kdo od njih vzame, če ne bo kdo drug hotel, da bom pa jezna, če bo vrgel med umazane stvari, saj sem prinesla oblačila, ki jih nekdo lahko še dolgo nosi. Od tedaj ne grem več na RK, me je vse minilo. In dam kot so dekleta že zgoraj napisala-samo osebno.Ta dogodek sem že nekje opisala, a vsakič se spomnim, ko kdo omeni RK. Prav tako se spomnim, kaj so pisali in govori, ko so bile poplave v Bosni, ljudje so nosili vse od na novo kupljenih izdelkov do sto let stare krame, ko so čistili kleti in podstrešja. Tudi na tej strani pulta je vse sorte. Včasih pa po liniji najmanjšega odpora vržem kaj tudi v Humano, samo, da ne gre vse na smetišče zgodovine. Mi je vseeno, četudi v kakšni drugi državi predelajo in še uporabijo. Sem vneta zagovornica ločevanja odpadkov in me je lani prijetno presenetila Snagina poteza, ko ni bilo v decembru računa za odvoz smeti. Tudi moj prispevek k velikemu ločevanju Ljubljančanov je zraven.

 

naor

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. feb 2015 14:00

Saj to je!  

Na eni ali drugi strani se najdejo ljudje, ki v glavah nimajo poštimanega pojma dobrodelnost. Čisto verjamem berny, da je med darovanim marsikaj, kar bi bolj spadalo na smetišče.  Spomnim se, kako sem pred leti dobila preko znancev od znancev rabljena otroška oblačila. Sama sem pri oddaji naprej gledala, da je bilo ne samo oprano, tudi pošito in da trajno zaflekanih oblačil nisem dajala zraven.  Skratka v takem stanju, da se jih je lahko takoj obleklo in nosilo.  Pri teh podarjenih sem pa porabila kar nekaj časa, da sem zašila spuščene šive, zamenjala pokvarjene zadrge in prišila manjkajoče gumbe.  Pa še ni se mi ni zdelo prav, da se zmrdujem nad podarjenim .

 



Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 05. 2015 14:02

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

5. feb 2015 14:44

Berny, moraš vedeti, da nas večina tistih, ki z najboljšim namenom in ustrezno "robo" prikorakamo na RK ali Karitas res ne moremo verjeti, da se lahko nekdo, kaj šele toliko ljudi obnaša najmanj primitivno, da ne rečem žaljivo, če si sploh drzne prinesti za pomoči potrebne takole smrdljivo robo. Zato sem tudi napisala, kako je bilo s prinašanjem blaga za poplavljeno Bosno. In zdaj tudi veliko več vem o pomoči za pomoči potrebne ljudi in zato zaobidem uradne institucije in darujem direktno. Žal. Tebi pa verjamem, da vas je veliko dobro mislečih in pridnih, požrtvovalnih prostovoljcev in tudi v mojem imenu hvala.

 

naor

XYWXYW  

član od: 6.1.2015

sporočila: 11

5. feb 2015 16:23

berny je napisal/a:

Kaj če bi nehali kritizirat in pljuvat po prostovoljcih humanitarnih organizacij. Se nekatere očitno sploh ne

zavedate in kaj pomeni biti prostovoljec, koliko dela prostovoljnega se opravi pri tem. Koliko naših stroškov, prevoženih kilometrov, opravljenih telefonskih klicev. Bencin na naše stroške, telefonski klici na naše stroške, pa nam ni težko ker delamo s srcem in za ljudi ki potrebujejo pomoč.

Delam veliko v eni taki organizaciji imam opravka z ljudmi v stiski in dobro vem kako je to, če človek nima dati kaj otrokom jesti, če nima za položnice. Vsakega sprejmemo lepo, se z njim pogovorimo mu ponudimo pomoč.

Ljudje smo zelo različni, tudi prostovoljci smo včasih deležni verbalnega nasilja, s strani prosilcev, pa zaradi tega še nikomur nismo odrekli pomoči. Še več podtikanj, kritiziranj in grdih besed pa smo deležni od "dobrih ljudi".

Ne mečem vseh ljudi v en koš, tudi prostovoljci smo samo ljudje z vsemi napakami in manjki.
Zaradi parih posameznikov s katerimi ste imeli slabe izkušnje ni treba blatit vseh dobrodelnih oraganizacij.

Glede oblačil ki jih prinesejo ljudje, ko bi vi vedeli kaj vse nosijo ljudje umazano, blatno, strgano, smrdljivo, plesnivo, kroji iz prejšnjega stoletja. Tri četrtine oblek moramo vreči ali v Humano ali na odpad. Da ne govorim ko se je ponudil nekdo da donira veliko ozimnice za ljudi v stiski, pa je očitno pospravljal klet in prinesel plesnivo marmelado in pokvarjene vloženine. Pa zaradi tega še nismo izgubili zaupanje v dobroto ljudi.

Postavite se kdaj prosim tudi v kožo prostovoljcev.

Se pa opravičujem že vnaprej, moje pisanje se ne nanaša na nikogar osebno. Hvala za razumevanje.



berny

Spoštovana gospa tudi moj namen ni bil blatiti prostovoljce humanitarnih organizacij, kot sem napisala, to je moja izkušnja z RK. v našem kraju, še enkrat naj napišem, vso spoštovanje tistim, ki še opravljate svoje delo s srcem. Vem kako je s prostovoljstvom, sama sem tudi prostovoljka, delam z ljudmi s posebnimi potrebami, mogoče mi uspe, da dobim službo. Tudi sama se soočam s problemi, ki jih vi rešujete, kako plačati položnice in preživeti, vendar, ko se  vračam domov s prostovoljnega dela,  vem, da so moji problemi minimalni v primerjavi z zgodbami, ki jih doživljajo ljudje s katerimi delam. Kot je napisala ena gospa, da je med vsakim žitom tudi plevel. Vedno so dve plati na eni in drugi strani. Sama dobro vem, da ni na vseh RK. isto, ampak pri nas je porazno. Vem tudi kakšen je občutek, ko ti nekdo ponudi pomoč in misli, da, če si siromak, si bedak in je za takšne vse dobro, pa naj bo plesnivo, umazano, strgano... Toliko z moje strani, vse dobro vsem.

XYWXYW

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

5. feb 2015 16:39

XYWXYW je napisal/a:

čila zame premajhna in naša otroka sta tudi že večja, sigurno pa se bo našel kdo, ki je v stiski in mu bodo tale oblačila prišla še kako prav. Res lepa gesta, zelo pohvalno. Ste me pa s tem, ko ste omenili RK. potegnili za jezik. Najprej naj napišem, da ne mečem vseh prostovoljcev, ki pomagajo na RK., v isti koš. Vso spoštovanje tistim, ki niso pozabili na etični kodeks, ki so ga podpisali, ko so se odločili za prostovoljno delo. Pišem o tistem delu, ki govori o poštenju. Napisala bom svoje izkušnje! Ko sem še hodila v službo, smo še kar lahko zapravili kakšen evro  za oblačila, predvsem za otroka. Ker otroci hitro prerastejo stvari, sem večkrat odnesla kaj na RK, ker v svoji okolici nisem imela nikogar, ki bi mu ta oblačila prišla prav. Čeprav sem večkrat slišala kakšne govorice o RK., se na to nisem ozirala, saj znajo biti ljudje včasih tudi malo "žleht". Potem pa sem ostala brez službe in ugotovila, da je nakupovanje oblačil pri nas končano, če bomo hoteli preživeti. Ker se oblačila po enem času sperejo in strgajo sem se s cmokom v grlu odpravila na RK. v našem kraju. Že takoj  na vratih sem opazila, da je tista prijaznost prostovoljk, ki so jo kazale, ko sem oblačila še prinašala, izpuhtela. Povedala sem, da rabim za otroka, da bi bilo še za ponositi za v šolo.  Gospa mi je na kup zmetala nekaj  oblačil in rekla naj hitro pregledam, ker imajo še druge stranke. Ko sem tako malo pregledala, sem ugotovila, da je nekaj stvari premajhnih, nekaj je bilo pa tudi tako v slabem stanju, da otrokoma ne bi oblekla za v šolo. Gospej sem to prijazno povedala, ona pa, da sem izbirčna, da kompliciram, da to ni trgovina in naj pač pridem naslednjič. Od njih sem odšla tako ponižana, da so mi po licu pritekle solze, počutila sem se kot kamen na tleh. Potem sem jih obiskala še enkrat, vendar se je ponovila ista pesem, le, da se je takrat zame potegnila gospa, ki dela v bližnjem Domu upokojencev, ki je prišla iskat oblačila za Domske uporabnike, ki nimajo sredstev, da bi si kupili. Kaj vse je priletelo iz njenih ust, vse tisto, kar sem sama slišala že prej. Da te prostovoljke poberejo stran vsa lepo ohranjena in kvalitetna oblačila, potem pa  z njimi zalagajo svojce, prijatelje, ki tega niso potrebni in bi si lahko sami kupili. Nekatere celo ta oblačila prodajajo po spletu. Gospa iz Doma jim je še navrgla naj pokažejo kaj imajo v tistih vrečah zadaj, da so si verjetno že nabrale stvari in, da jih bo spravila v medije. No, vreč niso odprle, njihovi obrazi pa so bili škrlatno rdeči. Takrat sem bila zadnjič pri njih. Si lahko predstavljate, koliko ljudi daruje tej organizaciji v prepričanju, da pomagajo nekomu v stiski, potem pa se dogajajo takšne umazane stvari. Sama vem, da je njihovo delo prostovoljno in nimam nič  proti, če katera vzame kakšno stvar, ki jo rabi zase, ne pa takole, da potem očrni celo organizacijo, tudi tiste, ki delajo pošteno. Pa brez zamere, morala sem tole napisati, čeprav nisem "žleht".



XYWXYW

 

Razvno zaradi takšnih dogodkov, kot jih opisujete tule, sem sama prenehala prostovoljno pomagati na RK. Od tega, da so si dame taboljša oblačila (ki bi jih lahko kakšna gospa ali gospodična mirno oblekla za razgovor za službo - se pravi, da so bila super ohranjena) razdelile v momentu, ko so prispela, do tega, da se je ogromno hrane, namenjene kot pomoč ubogim (joj, kako me zbode ta beseda, ampak na žalost ta trenutek ne najdem boljše) znosilo domov, ribje konzerve naprimer, kot hrana za mačke (ja, vem...) in še bi lahko naštevala. V človekoljubne organizacije sem izgubila zaupanje. 

Družina z eno plačo (minimalno) ni dobila pomoči v hrani, ker jim ne pripada, pa potem je paketov zmanjkalo (ko sem šla preverit, sem videla vsaj 50 sestavljenih paketov, ki pa so bili rezervirani!, čeprav so pomoč kao že razdelili potrebnim), a poznam družino, ki se preživlja izključno s hrano z RK - na mesec dobijo tudi do 60 kg testenin in riža, pa 2 platoja mleka itd. 

Več ne bom napisala. Verjamem, da je kje kakšna izpostava RK, ki deluje v skladu s statutom in z namenom pomagati, a ni povsod tako. 

Ajde, zdej pa navalite na mene, ker šinfam.

Lp od R.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti