Smrdljive zeljne glave

raunig  

član od: 29.11.2013

sporočila: 15

tema odprta - 2. jan 2015 8:15 | ogledi: 8.332 | odgovori: 72

Na tržnici MOste sem od kmetice kupila zeljne glave za sarmo. Danes 2. januarja imam namesto prazne posode, polno smrdljive sarme in mali ostanek glave zelja. Vsi smo pokušali, ugotaljali in nazadnje ugotovili, da je krivo smrdljivo zelje. Nedefiniran vonj, po kemiji, po umazaniji? Ne vem po čemum, čuden smrad. Hišo smo komaj preluftali. Ponavadi ob nakupu pokušaš zelje, da ni prekislo in niti slučajno ne pomisliš  na kaj drugega. Da ne govorim o razočaranju, o trudu s pripravo.......... V 40-letih kuhanja se mi kaj takega še ni zgodilo, zato samo nasvet: zelje je treba tudi povohati.

 

 

raunig

SMARTY1  

član od: 26.2.2014

sporočila: 2750

2. jan 2015 8:21

Preden si začela kuhati sarme, a ni nič smrdelo?

SMARTY1

raunig  

član od: 29.11.2013

sporočila: 15

2. jan 2015 8:24

Res nisem bila pozorna nas vonj, saj sem ob tem še kup drugih jedi pripravljala.

raunig

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. jan 2015 8:33

Samo če nekaj res smrdi, se to opazi tudi ob kuhanju drugih jedi, vonj bi verjetno prevladal. Razen, če je bilo zelje res "na meji" in se je smrad dokončno razvil šele, ko je bilo vse gotovo oziroma naslednji dan.

Z ostankom zelja stopi do kmetice, pri kateri si kupila, in jo vprašaj. 

mamamia

raunig  

član od: 29.11.2013

sporočila: 15

2. jan 2015 8:53

Dejansko zelje in sarma vonj razvijeta šele ob sobni temperaturi. Skledo s sarmami in vreko z ostankom glave sem dala ven iz haladilnika. In ko odprem pokrovko grozno ZASMRDI.

Bom odnesla nazaj, verjetno bo tam ta ženica in kaj bom uredila z njo?

Jezna sem, da nisem mogla sarme ponuditi tako kot vsako leto, da sem hitela s pripravami, da sem uporabila kvalitetne sestavine.....

raunig

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

2. jan 2015 9:02

No ja , sestavine niso ble glih kvalitetne, vsaj zele ne :) ampak,da te malo potolažim meni so pa prodali še surovo zeljno glavo, nič kislo, samo malo slano in še povsem trdo. Ko sem hotel z glavo skozi zid in jo kljub temu uporabiti se listi niti zvijati niso dali. Pa kupujem zelje vsa leta pri istem mesarju in ponavadi je odlično. Še sreča da je bil Sosed še odprt in da sem zadevo rešil in da so sarme bile :) ne sicer take kot običjano ampak vendarle. Se pač zgodi :) aja, uno glavo sem pa enostavno zrezal in da v posodo pa da vidimo, če se  bo skisalo:) 

hedonist

tikica  

član od: 8.11.2009

sporočila: 50

2. jan 2015 10:22

Bom odnesla nazaj, verjetno bo tam ta ženica in kaj bom uredila z njo?

 

 

Draga raunig nikar ne "urejaj" z ubogo ženico na sovražen, napadalen, zaničljiv... način sem prepričana da ti ni prodala zeljne glave zanalašč smrdljive. Mogoče jo pa ti nisi pravilno skladiščila, ko si jo prinesla domov.

Bodimo v letošnjem letu prijazni do ljudi.

tikica

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

2. jan 2015 10:51

Hedonist, če hočeš narediti sarmo iz surove zeljnate glave, prej liste blanširaj - daš za nekaj trenutkov v vrelo vodo - lepo se bodo zarolali okoli mesa.

lp

cervus

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

2. jan 2015 11:24

Pravilno skladiščenje je res zelo pomembno, problem pa je, če surovina, ki jo kupimo, odstopa od standardne kvalitete in ne prenese časa in pogojev skladiščenja, na kakršne smo navajeni.  Meni se je nekaj mesecev nazaj zgodilo podobno s prekajenimi rebri.  Običajno brez posledic počakajo v hladilniku tudi 10 dni, zavite v papir.  Tista runda se mi je pa usmradila in zasluzila do ogabnosti. Po moji presoji rebra niso bila dovolj presušena. Če bi jih uporabila takoj ali dala zamrzniti, bi bila povsem uporabna.  Lahko, da je bilo pri tvojem zelju podobno. Mogoče je bilo že pred nakupom nekaj časa neprimerno hranjeno. Reklamacijo je pa težko uveljavljati, če vmes mine nekaj dni, ker se prodajalec in kupec lahko žogata z argumentom, pri kom so bili pogoji shranjevanja neustrezni.

Cila

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. jan 2015 11:29

Jaz bi ženici zgolj povedala, kaj se je zgodilo, ji pokazala ostanek glave, ne bi začela zviška in napadalno. Morda niti sama ni vedela, da je kaj narobe, in bi ji povratna informacija o smrdeči glavi prav prišla, da se temu v prihodnje izogne.

mamamia

raunig  

član od: 29.11.2013

sporočila: 15

2. jan 2015 13:05

Dragi Tikica in mamamia! Moja jeza se je od lanskega leta čisto ohladila. Pač nisva jedla sarme in tudi otroci jo niso dobili za domov, tako kot je že vsa leta v navadi.Res pa je, da ne bi bila čisto nič prijazna, če bi takoj reklamirala.Danes pa zeljarice na žalost ni bilo. Ampak ob priliki bom šla do nje s tisto glavo in jo vprašala, ker me zanima, zakaj smrdi in po čemu ima okus.

Nekako pa sem "rešila" sarme s tem, da sem jih odvila, torej obratno delo in danes dobijo večerjo živali.

Sem se pa spomnila še en podoben pripetljaj z orehi. V Leclercu sem jih kupila, tiste tapoceni, pakirane po pol kg.

Zanič, brez okusa orehi, potica za na gnoj.

Od tedaj kupujem orehe samo na placu in letos sem jih ravno v Mostah na tržnici dobila krasne in za 6 eur ceneje kot na glavni tržnici.

 

raunig

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti