Smrdljive zeljne glave

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

3. jan 2015 15:17

Jaz tudi naredim maso za sarme iz mletega mešanega mesa popraženega na čebuli, na pol kuhanega riža, jajca, česna, peteršilja, popra in soli. Preden sem se odločila zastaviti ti vprašanje, zakaj brez jajca in peteršilja, sem pogledala nekaj receptov, vsi imajo v masi jajce in peteršilj. Mamamia, zakaj ga pa ti niti slučajno ne daš, v če je point? Moja sorodnica, sicer srbskega rodu, mi je že večkrat rekla, da mi Slovenci delamo enako maso za filane paprike in sarmo, le nafilamo jo v papriko oz. zeljne liste. Če me prepričaš, bom tudi sama opustila jajce in peteršilj.

 

naor

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

3. jan 2015 15:38

Po mojem ni enotnega oziroma pravovernega recepta za sarmo in filane paprike, pri nas v familiji se jih lotevamo štiri kuharice, vsaka malce po svoje, pa vse z veseljem jemo tisto, kar skuha katera druga. Jaz dajem v paprike na nakockani slanini in čebuli popraženo mleto meso, precej prevretega riža (toliko, da ga je v že pečenih paprikah pol na pol), ogromno strtega česna, jajca, peteršilj, origano in poper; v sarmo pa surovo meso, na nakockani slanini popečeno čebulo in sesekljan česen, jajca in malo prevretega riža (švoh jogurtov lonček na pošteno kilo mesa). Pa v obeh primerih moram paziti, da mi razni dvonožni in štirinožni škodljivci (humble me included) ne požro pol file, še preden je videla papriko od znotraj. lp, proxima

raunig  

član od: 29.11.2013

sporočila: 15

3. jan 2015 16:17

elaphus pa res ne vem a si to meni rekla, da imam manijo metanja hrane vstran?

Pojma nimam kako in na kakšni podlagi si to zaključila. No, boš povedala.

 

raunig

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. jan 2015 16:23

Ne bom. Je vse napisano.

lp

cervus

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. jan 2015 17:14

Naor, glede jajca in peteršlja - navada pač. Moji srbski predniki in sedanji sorodniki v maso za sarmo ne dajejo jajca in to mi je ostalo v navadi, tako kot moji mami. Enako je s peteršiljem. Torej stvar navade in okusa.

Kot je rekla proxima - za nadev za sarmo, polnjeno pariko, ni enotnega recepta. Ko gre za polnitev z mesom, sta osnovni sestavini riž in meso, vse ostalo pa kakor kdo. Pojem pa vse, razen, paprike in listov zelja ...

 

 

mamamia

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

3. jan 2015 17:50

Haha, nisi edina, pa hvala za razlago.

 

naor

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

3. jan 2015 20:58

Probajte enkrat narediti po receptu: SARMA - Dragička

čudovita je, meni je preglavice delala samo tista pomi-kocka, ampak smo rešili 

Glave zelja pa že mnogo let kupim na kmetiji Lojz, še nikoli niso smrdele, odlično zelje in repo imajo

 

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

raunig  

član od: 29.11.2013

sporočila: 15

4. jan 2015 10:55

elephus napisano je, da sem kupila jurčke brez trosov, da je ženska-.prodajalka odstranila. Ker če bi to vedela, jih seveda ne bi kupila, ker to niso več jurčki!

In jaz imam po tvoje manijo metanja hrane? Halo?

raunig

nana06  

član od: 11.12.2011

sporočila: 20

4. jan 2015 13:07

Pri meni pa ni bil problem slabo zelje, temveč obrane prekajene rebre, ki so bile čisto preslane. Sicer sem jih oprala, vendar jih nisem namakala, ker niso bile zelo prekajene.Da so preslane sem ugotovila šele, ko sem poskusilasarmo. Potem sem poskusila še rebra, ki so mi ostala in so tako slana, kot da ješ samo sol. Kupila sem jih pa na svinjskem sejmu v Celju od prodajalca iz Bizeljskega. Pri njemu sem že večkrat kupila, pa je bilo vedno dobro,tokrat pa sem zelo razočarana, ne vem kako se mu je lahko zgodilo, da jih je tako presolil.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nana06

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

4. jan 2015 13:44

Po mojih izkušnjah zanič kisana glava tako smrdi, da je ne moreš po pomoti skuhati. Bo nabrž kriv kar pujs, ja. Enkrat v življenju sem kupila takega s preveč hormoni in tega vonja ne bom pozabila do konca življenja.

Sicer pa je v "naši" sarmi od prekajenega samo slanina in to drobno narezana v nadevu (s popraženo čebulo, mletim mesom, kuhanim rižem in jajcem). Imam podobne težave pri pripravi kot proxima pri paprikah, čeprav () sem glavni vir težav kar jaz (ni ga čez surovo sarmo, hehehe).

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti