Pimernost živila za otroke

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 406

tema odprta - 9. nov 2014 9:55 | ogledi: 3.809 | odgovori: 7

Nisem našla teme s to tematiko in sem se odločila odpreti novo. Upam, da je nisem spregledala.

Pogosto zasledim , da naj ne bi jedi v katero je bilo dodajano vino postregli otrokom. Moje mnenje je sicer, da alkohol povre, izhlapi in mislim, da ni jed nevarna, lahko pa se motim.

Sem pa v dilemi glede kave v pecivu. Peči nameravam kavin kolač, nekje 2,5 dcl kave na 40 dag moke in ne vem, če  ga lahko ponudim otrokom. Prosim za vaše mnenje.

eta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. nov 2014 10:06

Kava je pa res manj problematična od vina, tistih nekaj kapljic, ki jih s kosom peciva dobi otrok v telo, po mojem res ne more narediti kakšne škode. Ti kar ponudi otrokom.  Mi smo otrokom vedno dajali ppecivo s kavo (tiramisu na primer), pa nobenemu iz riti kavovec ne raste, če se malo pohecam. 

 

Razen če smo ravnali napak in bo katera kulinaričarka iz stroke pojasnila, zakaj morda kava ni priemrna za otroke, v pecivu mislim. No, dojenčku tudi jaz ne bi dala peciva s kavo, ozroma sploh ne peciva, ampak ko je otrok star kakšno leto in pol mu po mojem mnenju kakšna žlička ali dve peciva s kavo ne more kaj preveč škodit.

mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 09.nov 2014 10:20

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

9. nov 2014 10:08

V četrt litra kave seveda bo kar nekaj kofeina - odvisno seveda, kako močno kavo boš skuhala, ampak kakih kakih 100 mg ga bo že. Toje približno toliko kot v tablici temne čokolade - in to v kar veliki količini peciva (če je moke 400 g, potem bo vsega ostalega vsaj še enkrat toliko). S palčko čokolade torej dobiš več kofeina kot s kosom tega peciva. Verjetno ne bi imela pomislekov, če bi v receptu pisalo, da na 400 g moke daj 100 g temne čokolade ali dve ali tri velike žlice kakava, mar ne? Je pa le dobro vedeti.

Kar se pa alkohola v kuhani hrani tiče - načeloma sicer alkohol povre, ampač čisto v celoti pa tudi ne. Seveda gre v začetku v zrak zelo hitro, okoli 50 % v prve četrt ure vrenja, potem pa bolj počasi, ampak nekaj malega ga tudi še po dveh ali treh urah le ostane.

Sonja

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 406

9. nov 2014 10:13

Hvala za hitra odgovora in odlično razlago. Tako res nisem razmišljala. Sem pomirjena.

eta

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. nov 2014 10:18

Otroci pa verjetno navdušeni

lp

cervus

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

9. nov 2014 12:41

Pri nas, pa čeprav smo sedaj pri hiši vsi že zdavnaj polnoletni, npr. tiramisu vedno naredim s kavo brez kofeina. V ta namen vedno v začetku sezone kupim eno vrečko Barcafe brez kofeina ali pa eno instantno kavo brez kofeina. Rum sem pa včasih zamenjala z nekaj kapljicami rumove arome. Tako je bil volk sit in koza cela.

 

tedyka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

9. nov 2014 16:54

Če imaš te pomisleke je enostavna rešitev , da ne pečeš sladic, ki vsebuje bodisi alkohol ali kavo. Sej je milijon drugih in se lahko odločaš med njimi ker mimo je riniti v nekaj, kar ter moti  in potem tule težiti z nepotrebnimi vprašanji.

hedonist

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. nov 2014 18:18

hedonist je napisal/a:
................težiti z nepotrebnimi vprašanji.

očitno so potem nekateri izzv ani in slwdijo nepootrebni (in neprimerni) odgovori.

To, kar je napisala limnol, marsikomu ni jasno. Mislim, da se marsikdo sprašuje tudi, če bi dal otroku kremno rezino, ki ima v kremi žlico ruma, ali tiramisu s pravo kavo, se pa hkrati NE sprašuje ali bi mu pustil piti na litre kol in podobnih pijač, ki imajo mnogo, mnogo več kofeina,.....te se pač pijejo, kajne?

Portal je namenjen temu, da se izmenjujeo mnenja, kdo je tisti, ki presoja, so vprašanja primerna ali ne, pa se tudi ve.


rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti