Domači široki rezanci

flekica  

član od: 31.10.2014

sporočila: 75

tema odprta - 7. nov 2014 15:25 | ogledi: 22.050 | odgovori: 34

Potrebujem pomoč. Prebrala sem recepte za široke rezance. Eno jajce, 100 gramov moke.

Nimam pa strojčka. Videla, sem video in naj bi bilo zelo enostavno pa je res tako enostavno in na kaj naj bom pozorna. Pa zanima me če mi lahko pomagate, ker bom delala prvič. Katero moko naj kupim? Potrebujem veliko jajce ali malo. Če mi jih bo uspelo narediti bi še probala narediti domače rezance z zelenjavo, naprimer rezanci s špinačo , ki se nato obarvajo zelene barve ali iz korenčka in druge zelenjave.



flekica

Temo je spremenil(a) flekica dne 7. nov 2014 15:26

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

7. nov 2014 15:34

Jaz delam iz mešanice 70 % gladke moke in 30 % ostre. Približno 100 g na jajce, pa žlička olja pri rezancih za juho, pri širokih pa žlica vode. 

Maso gladko zamesim in pustim počivati pokrito pol ure. Razvaljam na tanko- sama imam sedaj strojček in je hitro in lažje.  Na roko je potrebno veliko časa.

Če boš dodala zelenjavo moraš dodati manj moke. Lahko dodajaš mleto špinačo, kurkumo, papriko, peteršilj, čemaž, ....idej je veliko...

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

7. nov 2014 16:15

flekica je napisal/a:

Potrebujem pomoč. Prebrala sem recepte za široke rezance. Eno jajce, 100 gramov moke.

Nimam pa strojčka. Videla, sem video in naj bi bilo zelo enostavno pa je res tako enostavno in na kaj naj bom pozorna. Pa zanima me če mi lahko pomagate, ker bom delala prvič. Katero moko naj kupim? Potrebujem veliko jajce ali malo. Če mi jih bo uspelo narediti bi še probala narediti domače rezance z zelenjavo, naprimer rezanci s špinačo , ki se nato obarvajo zelene barve ali iz korenčka in druge zelenjave.

flekica

Temo je spremenil(a) flekica dne 7. nov 2014 15:26

Gre tako iz ostre, kot  iz mehke moke, pa menda tudi iz polnozrnate. Velikost jajca ni posebej važna. Če nimaš vaje, pričneš z nekaj manj moke in jo dodajaš sproti po potrebi.

(originalno vprašanje sem citirala, da se bo vedelo, na kaj odgovarjam, če ga bo kasneje slučajno odplavila povodenj)

 

Cila

flekica  

član od: 31.10.2014

sporočila: 75

7. nov 2014 16:35

Zanima me še nekaj koliko pride testenin na 1 kg moke?

flekica

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

7. nov 2014 16:51

Flekica, če še nisi delala rezancev, pa še na roke, niti ne pomisli, da bi delala iz cele kile moke.

V posodico ali kar na desko daj kupček ostre moke, naredi vdolbino, notri daj dva jajca, z vilico "žvrkljaj" in sproti dodajaj moko, ki je okrog, potem pa začni mesiti z roko. Rezančevo testo naj bi bilo bolj trdo. Pokrij s folijo in pusti počivat (približno pol ure, ali več), potem desko pomokaj in začni valjati. Valjaj - dviguj testo - pomokaj če je potrebno - valjaj lepo v krog. Ko je testo tenko, ga daj na prt in pusti počivat oz. sušiti. Čez čas ga obrni in spet pusti sušiti. 

Ko je "krpa" testa dovolj suha, jo zavij /kot rolado/ in začni rezat približno 1 cm široko. Ko si narezala enih deset, z roko rezance dvigni in raztrosi po krpi (ne čakat, da vse narežeš, da ti se ne zlepijo). 

Poskusi, sploh ni problem, vaja pa je le potrebna.

 

Pozdravček - naj ti uspe.

flekica  

član od: 31.10.2014

sporočila: 75

7. nov 2014 17:16

Ne ne zdaj sem mislila samo 1 jajce in 100 gramov moke. Me pa samo informativno zanima koliko pride testenin za 1 kg moke če je katera tehtala. Hvala vam.



flekica

Sporočilo je spremenil(a) flekica dne 07.nov 2014 17:18

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

7. nov 2014 17:55

1) Stehtaj kilo moke.

2) Stehtaj 10 jajc.

3) Odštej lupine (razen, če jih ne nameravaš zamestiti v testo, ampak ne priporočam).

4) Odračunaj malo vode, ki bo izhlapela med sušenjem.

5) Prištej par pesti moke, ki se bo pri valjanju nalepila na rezance.

6) Še enkrat preveri, ali si prav računala.

7) Naredi rezance iz kile moke in preveri, ali se rezultati ujemajo. Razliko poimenuješ merilna negotovost in če je manj kot 10 %, potem si OK.

Sonja

flekica  

član od: 31.10.2014

sporočila: 75

7. nov 2014 18:08

Nekje sem prebrala, da daš v pečico za sušenje nastaviš 50 stopin in imaš rezance za dalj časa. Kako sušite?



flekica

Sporočilo je spremenil(a) flekica dne 07.nov 2014 18:09

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. nov 2014 18:09

Tale je pa direkt med roge, draga limnol. Pa da malo zasmetim - najin Matevž ima nov izbor tortic tam pod Pohorjem (tudi v mestu, ampak Pohorje je Pohorje). Vabljena. 

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

7. nov 2014 18:25

Orkodinđo! Če so tako dobre kot one zadnjič, potem se ne bo dalo mimo!

Flekica, če rezance presušiš, se ti bodo zelo drobili, tako da jaz s sušenjem ne bi pretiravala. Če že delam domače rezance, potem jih naredim za sproti, nikoli na zalogo. Ker se mi zdi, da se zelo pozna, ali so sveži. Kupljeni se dobijo prav dobri in predvsem veliko cenejši.

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. nov 2014 18:32

Nedavno sem bila na tečaju kuharije po knjigi Sofije Koren. In smo delali sicer testo za raviole, ampak uporabno tudi za rezance seveda, in je bilo na 250 g moke 1 jajce in osem rumejakov. Testo smo razvaljali kot papir tanko, voljno je bilo, nič se ni trgalo ... Perfektno.

Vedno sicer ne dam toliko rumenjakov, a recimo na pol kg moke dam dve jajci in dva rumenjaka.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti