Domači široki rezanci

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

8. nov 2014 6:16

Flekica, ko se boš naučila(pa ne obupaj, se splača poskusiti, pa še enkrat in še enkrat...) jo komot lahko sušiš, v obliki gnezdeca  se lepo obdrži.  Sicer malo potemni, tudi drobi se malo, ampak je še vedno OK.

Zelo dobro se obnese tudi zamrznjena,  najprej na  pladnju , zavita v obliko gnezdec. Tudi v hladilniku, v zaprti posodi, Tupperware če imaš, en teden, morda kak dan več.

Jaz sem  domače  tagliatelle dobila enkrat  celo po pošti, posrečeno in izvirno darilo iz Bologne, po dveh mesecih  je  bila še vedno super. Ampak tista , ki jo je naredila,   e profesionalka , zato ni dovolj video, ne tečaj, ampak leta in leta. Za  domačo rabo se boš  gotovo naučila, le  precej dobre volje je treba, to pa. 

Glede "rolade , " pa še  zavijanje z dveh strani posebej  za Dragičko, ki je že itak pravi profi. Na vseh področjih.

https://www.youtube.com/watch?v=B_F8FxBcVb0.

 

Buon lavoro!



lp Lučka

 

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 08.nov 2014 06:23

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. nov 2014 8:38

flekica je napisal/a:

Videla, sem video in naj bi bilo zelo enostavno pa je res tako enostavno

flekica

Ne, niti slučajno ni tako enostavno - jaz bi rekla, garaš kot črna živina, še posebej, če valjaš na roke. Kajti, testo mora biti zares precej trdo, enostavno moraš zadeti trdoto, da se ti ne lepi, ne smeš testenih krp presušiti, da se ti ne lomijo in potem je tu še kup drugih trikov. Da ne govorim o tem, da moraš tisto trdo testo tako dolgo gnesti, da se začnejo delati nekakšni mehurčki - verjemi, rataš tolk zmatrana, kot bi kolm kopala.

Punce so sadile rožice. Pa veš, zakaj? Ker so same že prekaljene mojstrice in domači rezanci so res nekaj najbolj dobrega pod soncem. Če imaš trdno voljo in vztrajnost, se jih podstopi. Pa veliko uspeha!

lp

cervus

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

8. nov 2014 8:48

Ja, bratje Srbi pravijo, da ga moraš gnesti toliko časa, da "ti se guzica triput oznoji". Valjam ga pa zmeraj s strojčkom (1 kg durum moke, 10 srednjih jajc, ščepec soli; ko se bom spravila pripravljat tiste nebeške tortellone z rumenjakovim srčkom, bom naredila pa še testo po receptu od mamamie). lp, proxima

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

8. nov 2014 10:05

Proxima,za te gigant raviole z rumenjakom priporočm da se testo dela samo z rumenjaki,večkrat preverjeno obe varianti.Testo samo z rumenjaki je veliko mehkejše ,kot če je prisoten beljak..prav nam pride pri polaganju čez rumenjak in ko z dlanjo objamemo nadev z rumenjakom,da se res lepo prilaga,in ni zračnih mehurčkov pod testom,ker tam se bo rumenjak strdil.

Vrtejbenka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

8. nov 2014 10:38

Flekica,

glede na to, da vse načrtuješ na veliko, potem se ti vsekakor splača nabaviti strojček za valjanje in rezanje. Ročni, enostaven, tudi na forumu smo že govorili o njih (išči pod "strojček za rezance"). Testo bo brez znoja in jeze razvaljano enakomerno, lahko nastavljaš debelino, lahko delaš tanke ali široke rezance ali plahte za lazanje. Ampak ne zaženi se v najcenejšega, se splača dati malo več za res dobrega, ki ti bo služil do konca življenja. Mamin ima že čez 40 let, v uporabi je vsaj enkrat tedensko, deluje pa kot prvi dan. 



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 08.nov 2014 11:24

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

8. nov 2014 15:26

Sem jih ravno delala ta teden.

Iz petih jajc pride približno 700g rezancev.

irena

flekica  

član od: 31.10.2014

sporočila: 75

8. nov 2014 16:26

Sem delala včeraj ampak se mi ni zdelo tako zahtevno samo daš moko in na sredini jajc in en čas gneteš in povaljaš in narežeš in sem tudi ugotovila, da je lažje, da delaš pomalo. Pač eno jajce pa moka in dobiš manjšo količino testa in potem lažje gneteš in sem pustila 40 minut, nastavila uro na pečici in med tem časom delala drugo testo. Sem pa včeraj delala za probo. Me je pa zanimalo koliko pride na količino, prišlo mi je na 7 jajc , 1 kg 400. 10 jajc pa je bilo preveč. Potem sem stehtala in mi je prišlo 1 kg 400 gramov testenin.

Sem pa brala, da je možno testenine narediti tudi brez jajc.

Je kdo delal testenine brez jajc?

flekica

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

8. nov 2014 16:44

ja Jaz sm jih ze obojne. Brez jajc se lahko razkuhako v kaso, niso tako al dente pod zobminin nasploh slabse kvalitete. Tudi kupila sem ze neke oh ah s crnimi trobentami in Sem jih kuhala par minut manj kot priporoceno pa so razpadle v kaso.

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

8. nov 2014 18:22

Jaz pa priznam

Čeprav nisem rosno mlada, v življenju domačih nudelnov še nisem delala in jih tudi ne nameravam.

Pri nas jih je vedno delal moj dragi, že dolgo pokojni oče, največji prijatelj v mojem življenju, da mu ne bom sramote delala, se tega ne postopim...

Vsakokrat, ko pa jih v trgovini kupujem, ga vprašam: " Misliš, da bodo teli bili dobri ??? "

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti