Sajenje bazilike

jurkjurk  

član od: 7.11.2014

sporočila: 4

tema odprta - 7. nov 2014 10:51 | ogledi: 7.104 | odgovori: 7

Pozdravljeni,

Poleti sem kupil sadike in vzgojil kar nekaj lepih rastlin bazilike. Na koncu sem pustil, da se cvetovi posusije in iz njih pobral semena. Seveda sem takoj poskusil posadii semena in pridno cakal na nove rastline, a se na zalost to ni zgodilo. Seme je bilo v zemlji (zaliti), globina semen cca. 1 cm, v kurilnici, kjer je temperatura okoli 22 stopinj.

Ali ima kdo izkusnje s sajenjem bazilike oz. mi lahko pove, kaj sem naredil narobe, da semena niso vzklila?

 

Vnaprej hvala za odgovore.

jurkjurk

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

7. nov 2014 12:21

Semena so bila pregloboko v zemlji. Sama seme posujem po stlačeni zemlji v lončku (da je na trdi podlagi, da je dober stik z zemljo) in samo s prsti potresem povrh malo komposta.

Lisa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. nov 2014 12:52

Kolikor vem, bazilika kali na svetlobi. Katero sorto si pa imel? Morda sploh ni naredila kalivih semen. Pa še kakšen razlog bi se našel.

rimljanka

jurkjurk  

član od: 7.11.2014

sporočila: 4

7. nov 2014 13:11

@Lisa: Hvala za nasvet, bom poskusil na tak nacin pa javim rezultate :)

 

@rimljanka: Za sorto ne vem, vem pa, da je bila vzgojena v rastlinjaku na Bledu, ne vem zakaj ne bi naredila kaljivih semen?

jurkjurk

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. nov 2014 14:19

Zato, ker nekatere sorte sploh ne naredijo semen (reccimo Maguic Blue, Magic White). Oh, obstaja pa seveda še precej razlogov. Recimo, ker v rastlinjaku ni bilo opraševalcev. Pa povrh vsega zdajj ni ravno čas za kalitev semen bazilike.

rimljanka

anibas1  

član od: 30.8.2008

sporočila: 43

7. nov 2014 14:35

Baziliko sejem večkrat na leto, tako da imam tudi čez zimo na okenski polici baziliko. Seme  imam svojo, sorte ne vem. Bolj je drobno seme (kar bazilikino seme je), bolj plitko ga sadim. Veliko uspeha.

anibas1

anibas1  

član od: 30.8.2008

sporočila: 43

7. nov 2014 14:38

Še to, če si imel hibridno baziliko seme ne kali.

anibas1

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

7. nov 2014 15:02

Tudi jaz sem že sadila baziliko iz semen iz kupljenih sadik. Nazadnje letos februarja pod oknom v kuhinji. Nikoli pa ne sadim na tako globino, temveč semena pokrijem le kak milimeter zemlje. Če imaš še kaj semen poskusi bolj plitvo pa na kuhinjsko okno na svetlobo ob toploti radiatorjev. Ne pričakuj pa da bo ta bazilika bujna, če jo bo zeblo ti tudi propade. Meni v stanovanju še ni uspelo, razcvet je dobila šele v pomladnem toplem soncu. Letos mi je zelo slabo uspevala. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti